Соята винаги е била предмет на дискусии, имащи за цел да изяснят дали ползите от нейната консумация са повече от потенциалните рискове. В действителност няма как да се даде еднозначен отговор на този въпрос, поради което е разумно да се разгледат основните плюсове и минуси от консумацията на тази култура.
За соята с любов или пък не
Интересен факт относто соята е това, че тя е позната извън пределите на Азия като храна, годна за консумация от хората едва от началото на 20-ти век. Всъщност тя успява бързо да се наложи като основен хранителен продукт за много жители, които предпочитат да не консумират храни от животински произход.
Безспорните предимства на културата, която е представител на семейство Бобови, са много. Тя е достъпна, характеризира се с изключително високо съдържание на растителен протеин, фибри, мед и молибден.
Соята доставя на организма и редица други жизненоважни хранителни вещества като омега-3 мастни киселини, скорбяла и някои витамини от групата B, които имат стимулиращ ефект върху кръвоносната система. В състава на соята намират място и витамините А, Е и К, някои минерали – натрий, калий, калций, фосфор, магнезий, както и антиоксиданти, които са необходими за борбата срещу стареенето на клетките.
Някои соеви продукти, които са подходящи за режими на отслабване или поддържане на оптимално тегло, са:
- Соеви кълнове
- Едамам
- Соево мляко
- Тофу
От другата страна на монетата
Редно е да споменем и някои от противоречивите мнения относно консумацията на соеви продукти. Въпреки че тя се култивира от хилядолетия в повечето страни от Азия, към момента съществуват доста негативни мнения, които изразяват опасения от евентуални здравословни рискове. Вероятно част от тях произлизат от съществените разлики при култивирането на соя в Азия и извън нея. За сравнение може да се отбележи, че докато отглеждането на соя в страни като Япония и Китай е традиционно. В САЩ, например, приблизително 90% от всички посеви преставляват генномодифицирани култури.
Друга основна разлика се наблюдава при консумацията на соя и производни продукти. В страните от Азия е прието растението да се консумира след възможно най-малко обработка (най-често соята се обработва термично или се оставя да ферментира). Междувременно в САЩ основната част от соевата продукция е силно преработена преди да достигне трапезата на масовия потребител.
Всички тези различия са причина за разностранните мнения относно влиянието на соята върху сърдечно-съдовата система и ползите при борбата срещу ракови образувания. Проведените към настоящия момент изследвания относно тези въпроси са недостатъчно акуратни и не е възможно да бъде заявено категорично становище.
Тъй като голяма част от населението на Азия консумира соя от много векове насам, изследванията върху местно население биха довели до различни резултати спрямо провеждането на сходен тип изследвания върху населението в САЩ или Европа.
И все пак, колко черна е жълтата соя
Соята е сочена нееднократно като отличен помощник за превенция на диабет от тип 2, но поради гореизложените причини този благоприятен ефект няма как да бъде потвърден.
Относно потенциалните рискове за здравето вследствие консумацията на соя и соеви продукти е от изключителна важност да се проведе консултация с лекар при наличието на йоден дефицит, проблеми с черния дроб, колит и редица други заболявания.
Като един от основните минуси на соята винаги е сочено наличието на фитоестрогени в нейния състав. Всеизвестно е, че прекомерната консумация на храни, които са богати на фитоестрогени, влияе негативно на хормоналния баланс и при двата пола.
Може би не знаете, но фитоестрогените са чужди и нетипични за организма субстанции, които имитират ефекта на естрогените и се свързват с появата на рак на гърдата.
Редно е да се спомене, че в зависимост от обстоятелствата и особеностите на всеки един човешки организъм фитоестрогените могат да имат слабо изразено стимулиращо или потискащо действие върху естрогена. При нормална употреба на соя и соеви продукти не би следвало да същестува реален риск от негативен ефект в хормонално отношение.
Що се отнася до причиняването на алергии и негативния ефект върху отделянето на йод, изключително необходим за правилното функциониране на щитовидната жлеза, е валидно вече споменатото заключение. Ще бъдат необходими много нови изследвания и проучвания, за да бъде потвърдена някоя от тезите, изложени към момента.
Соята е изключително необходима култура в глобален план и нейното култивиране ще продължи да се разраства. С течение на времето вероятно ще се появят и повече медицински и научни резултати относно нейните позитивни и негативни страни.
Счита се, че соята може успешно да замести някои млечни продукти и дори месото. Това е вярно само ако тя е с чист произход и не е претърпяла множество модификации в процеса на отглеждане. Суплементирането с чиста соя е оптимален вариант, като в такъв случай ще си доставите добър аминокиселинен комплекс, антиоксиданти и лецитин.