Глутеновата непоносимост се превърна в една от водещите теми за съвременния човек до такава степен, че храните без глутен сега са актуален компонент в дневното меню на все повече хора. Ето защо изследванията за действието и ефектите на глутена върху организма не спират да представляват интерес за изследователите.
В този материал ще се запознаем с най-новите открития на специалистите и данни от техни проучвания. Но нека първо си припомним основните понятия, свързани с глутеновата ентеропатия.
Какво е глутен
Глутенът е общо наименование за протеините, които се намират в пшеница, ръж, ечемик и тритикале – кръстоска между пшеница и ръж. Той се съдържа в много видове храни, дори такива, за които не сме предполагали. „Големите три“ тук са:
- Пшеницата, която се среща в хляб, тестени изделия и сладкиши. Също може да се открие в супи, зърнени храни, сосове и дресинги;
- Ечемикът, намиращ се в оцветители за храни, супи, бира, бирена мая;
- Ръжта, която може да се открие в ръжен хляб, ръжена бира и зърнени храни.
Дефиниция за глутенова непоносимост
Глутеновата непоносимост е често срещан проблем, като т. нар. цьолиакия е най-тежката форма на непоносимост към глутен. Това е автоимунно заболяване, което засяга около 1% от населението и може да доведе до увреждане на храносмилателната система. В същото време, около 0,5-1% от хората могат да изпитват непоносимост към глутен, което е по-леката форма, но въпреки това може да причини проблеми.
И двете форми на непоносимост към глутен могат да доведат до широк диапазон от симптоми, много от които нямат нищо общо с храносмилането. Те варират от стомашна болка, диария, подуване на корема и запек, умора, главоболие, затруднена концентрация или депресия до неочаквани прояви като анемия, остеопороза, репродуктивни и нервни смущения и други.
Оксидативен и антиоксидативен статус
Наскоро екип учени от Института за майчино и детско здраве във Варшава и Pomeranian Medical University проведоха проучване, озаглавено „Оксидативен и антиоксидативен статус на деца, лекувани с диета без глутен“ [1]. Оксидативният стрес е фактор, който участва в патогенезата на цьолиакията. Специалистите оценяват интензивността на окислителните процеси и ефективността на антиоксидантната защита при деца с това заболяване.
Най-важният извод от проучването?
Стриктното придържане към диета без глутен за деца с цьолиакия е много важна мярка за поддържане на окислително-антиоксидантно равновесие.
Необходими са обаче допълнителни проучвания, за да се идентифицират факторите, които са потенциално отговорни за повишения оксидативен стрес при някои деца с тази диагноза, дори когато спазват диета без глутен.
Всеобхватен преглед на ентеропатиите, чувствителни към глутена
Специалисти от Penn State Health Milton S. Hershey Medical Center в американския град Хърши са провели всеобхватен преглед на ентеропатиите, чувствителни към глутена [2]. В доклада им се посочва, че цьолиакията може да бъде свързана с няколко имунно-медиирани явления и автоимунни заболявания, както и да бъде усложнена от дефицити на микроелементи, костни и злокачествени заболявания.
В изследването си учените разглеждат диагностични стратегии и припомнят, че пълното управление на храненето след диагностицирането е от ключово значение за устойчивото здраве на пациентите. Те предлагат прости алгоритми за грижи въз основа на мултидисциплинарен подход и правят асоциация с други болестни състояния, включително психиатрични, безплодие, лимфопролиферативни заболявания, като специално внимание се обръща на автоимунните и атопични проблеми.
Кой цени свободата от глутена
В едно изключително интересно изследване, озаглавено „Кой цени свободата от глутена“, друга група учени в Минеаполис разглеждат диетичния прием, поведението и социодемографските особености на хората на възраст между 25 и 36 години, които избират да се хранят без глутен. Резултатите сочат, че тези, които поддържат безглутеново хранене, обикновено имат цялостно по-здравословно поведение и имат по-добър хранителен режим. Те често са част от организации или фирми, представляващи по-здравословния начин на живот.
Според изследователите, приблизително 13% от младите хора одобряват безглутеновото меню. В допълнение, оценяването от страна на участниците може да се разглежда като модел на поведение, който онагледява процес на вземане на решение за покупка на по-здравословни продукти. Същият модел на поведение би могъл да се оцени като маркер за преминаване от нездравословно и безразборно хранене към по-полезни хранителни навици.
Нов начин на диагностика
Специалисти от Севиля, Испания твърдят, че откриването на глутенови имуногенни пептиди в урината на пациентите разкрива нарушения в безглутеновия хранителен режим. Те припомнят, че диетата без глутен е единственото средство за лечение на този вид непоносимост, а наличните методи не са достатъчно прецизни в откриване на нарушения при храненето, които могат да причинят увреждане на лигавицата на тънкото черво. Целта е да се разработи метод за наблюдение на безглутеновата диета, както и да се оцени корелацията ѝ с увреждането на лигавицата.
Други теории
По време на конференция през месец март в Лондон, посветена на непоносимостта към глутен, бяха изложени различни конкуриращи се теории по темата. Много изследователи са убедени, че пациентите имат имунна реакция към глутена или друго вещество в пшеницата. Други смятат, че повечето хора всъщност реагират на излишък от слабо абсорбирани въглехидрати, присъстващи в пшеницата и други храни. Трети дори допускат, че заболяването може да има психологичен характер.
Има ли универсална истина? Изследванията за това така „модерно“ заболяване тепърва ще продължават. Със сигурност има още много неща, които не са известни на медицинската наука. Глутенът още дълго ще се споменава всеки път, когато говорим за здравословния живот. А от нас се изисква да сме постоянно информирани и в течение на новите открития. Защото информираността е основополагащ фактор за добър живот.
Други материали, които могат да са от полза, ако се интересувате от безглутенов живот:
- Безглутенови рецепти;
- Безглутенови сладки;
- Полезни съвети за Безглутенова диета.
[1] Oxidative and Antioxidative Status of Children with Celiac Disease Treated with a Gluten Free-Diet, link
[2] A Comprehensive Review of Celiac Disease/Gluten-Sensitive Enteropathies, link