Аюрведа ни насърчава да намерим балансиран поток от енергия в тялото. С баланс и нисък стрес тялото може да ни защитава блестящо.
В първа част на темата ви разкрихме какво представлява тази дребна система от знания за здравето. Аюрведа всъщност е базирана на своята теория за съществуването на пет елемента, които са в основата на живота на цялата вселена. Освен това Аюрведа намира допирни точки със съвременната медицина, като двете заедно могат да бъдат изключително полезни за постигане на хармонично здраве.
Защо Аюрведа
В основата на аюрведичната система и нейните взаимовръзки със съвременната медицина са петте аюрведични принципа:
- пространство/етер (ākāśa);
- въздух/вятър (vāyu);
- огън (tejas);
- вода (джала);
- земя (pṛthvī) и
Освен тях определящи са трите конституционални типа – доши, които се наричат:
- вата (комбинация от елементите пространство и въздух);
- питта (комбинация от огън и вода)
- капха (комбинация от вода и земя).
Именно тези принципи управляват цялата ни физиология.
Принципът Вата (вятър) управлява комуникацията и движението на тялото – занимава се с нервната система; със стави – където се извършва движението; с елиминирането на отпадъци и така нататък. Основното му седалище е дебелото черво.
Питта (огън) е свързана с метаболитните процеси в тялото. Използвайки речника на алопатичната медицина, той отговаря за ендокринната система (хормони) и храносмилателната система (ензими). Основните органи на питта са тънките черва, черният дроб и дванадесетопръстника.
Кафа (земята) е свързана със структурата на тялото – 7 телесни тъкани, кости и мускули.
Същността на Аюрведа е насочена към постигане на холистичен начин на живот, който може да помогне на всеки от нас да открие и преобразува способността си за самолечение и оздравяване. Чрез способите на това древно учение можем да се научим на:
- Синхронизиране се с нашата вътрешна природа;
- Откриване, разбиране и приемане на силните ни страни;
- Усъвършенстване в предизвикателствата, които срещаме в живота;
- Трансформиране на вредни навици и тенденции;
- Поддържане на равновесие и контролиране на емоциите.
Диетата според Аюрведа
Как всичко това се отнася до начина ни на хранене обаче? Когато ядем неправилните храни, твърде много или твърде малко храна, или грешни комбинации от храни, ние намаляваме нашето агни. Това е дума, с която се описва цялостната концепция за нормално храносмилане.
Според Аюрведа здравословното храносмилане е като постоянен, силен огън, който превръща храната, която ядем, в лесно усвоими хранителни вещества и лесно елиминирани от тялото отпадъци.
Както може би се досещате, лошият агни води до лошо храносмилане. Несмляната храна създава токсини (ама), които след това преминават през телесните канали и предразполагат развитието на болести.
Всеки човек се нуждае от различен тип диета в зависимост от типа на тялото си. Според аюрведичните диетични насоки; например, човек със силна вата конституция или страдащ от вата дисбаланс може да противодейства на ефектите от сухота в тялото, като се фокусира върху влажни храни. Човек, който е доминиращ в капха обаче, може да противодейства на тежестта на капха с леки, по-сухи и лесни за смилане храни. Оптималното хранене и храносмилането също се влияят от хармонизирането с времето на деня и сезона.
В първата част на темата разгледахме основните принципи на аюрведичното хранене, както и сатвичната диета. Пак там може да научите повече и за дошите, които също са много важни, а в тази статия ще ви илюстрираме как трябва да се храни човек според неговата доша.
Раджастично хранене
Има още няколко вида хранене, отговарящи на постулатите на Аюрведа, с които продължаваме изследването на древната индийска “наука за живота”.
Според Аюрведа храните, които влошават питта и вата доши и тези, които увеличават гнева и безпокойството, се наричат раджастични храни.
Те стимулират повече огън, движение навън, креативност, агресия и страст. Обикновено са много пикантни, солени и кисели храни. Кисели и пикантни продукти, кисели краставички, чай, кафе, алкохол и зеленчуци като лук, чесън и т.н. се смятат за раджастични по природа.
Макар и вкусни и любими на много хора, те могат да нарушат равновесието ум-тяло и да направят ума неспокоен и неконтролируем.
Тамасово хранене
Храните, които увеличават вътрешната тъмнина и объркването, се наричат тамасични храни. Тамасичните храни включват пържени и замразени храни, бързи храни, храни приготвени в микровълнова фурна, преработени храни, храни, престояли през нощта, месо, риба, яйца, лук, алкохол и т.н.
Тези храни ни забавят, вцепенят, депресират и засилват инерцията. Очевидно тамасичната храна е най-нездравословната храна от всички.
Диета за различните доши
Толерантността към храни, напитки, околна среда зависи от вида на доша конституцията. Ето и какви са вариантите:
Диета за вата конституция
Функциите на вата доша в тялото включват движения в тялото, процес на елиминиране, контролиране на нервната система и т.н. Индивидите с вата конституция притежават сухи, леки, студени, в известна степен груби качества. Поради това те се нуждаят от гладки, тежки, топли качества, които са противоположни на собствените им качества, за да балансират.
Вата хората трябва да приемат прясна, топла храна със сладък, кисел и солен вкус. Те трябва да избягват практикуването на фастинг, както и употребата на пикантна храна, за да регулират храносмилането си.
Диета за питта конституция
Питта хората имат горещи, остри черти, повече мекота в тялото, средно тегло. Тези хора трябва да приемат храна и напитки, противоположни на тези качества – хладни, леки, поддържащи сухи и тежки качества.
Питта се натрупва през дъждовния сезон и се влошава през октомври. Балансиращата и укрепваща диета с основно сладко, горчиво и стипчиво като вкусове ще бъде идеална за тази конституция. Препоръчват се хладни храни и напитки, особено в горещо време, както и предимно вегетарианска диета, която отговаря на конституцията. Може да се включи прием на сурова храна и сокове.
Диета за кафа конституция
Функциите на кафа доша в тялото включват защита, управление структурата на тялото, осигуряване на имунитет, формиране на мускулите и костите. Индивидите с кафа имат студени, тежки качества. Те се нуждаят от храни и напитки, които са противоположни на собствените им качества.
Това означава твърди, топли, леки храни със стипчив, остър или горчив вкус. Те трябва да се придържат към диета с ниско съдържание на въглехидрати и мазнини без захари. На тях се препоръчва да избягват честото хранене, замразените храни и студената вода.
Бонус: Открийте силата на подправките
Аюрведа приветства способността на подправките да придават вкус и сетивно удоволствие на нашите ястия, като същевременно поддържат цялостния ни храносмилателен процес.
Всяка подправка има уникален набор от свойства, които носи на тялото и които влияят на храносмилането по различни начини. Някои помагат за подобряване на агни, други помагат за охлаждане на свръхактивен агни, трети внасят влага, разсейват метеоризъм и така нататък.
Ето само някои от най-известните аюрведични подправки, които ще събудят вкусовите ви рецептори:
- Куркумата е любима, ярко златиста противовъзпалителна подправка, която се среща в много традиционни аюрведични ястия. Куркумата предлага широка гама от полезни свойства, като укрепване на имунната система, укрепване на храносмилането, пречистване на кръвта и насърчаване на чиста, сияйна кожа.
- Джинджифилът, със своя пикантен, затоплящ вкус, който вдъхва живот както на сладките, така и на солените ястия, е известен като „универсалното лекарство“. Това е отлична подправка за разпалване на агни, елиминиране на токсините, насърчаване на здравословното кръвообращение и поддържане здравето на белите дробове.
- Канелата носи сладък и живителен приятен вкус. Тя е загряваща подправка, поддържа силно агни, изчиства естествените токсини от стомашно-чревния тракт и насърчава топлината в крайниците на тялото.
- Кардамонът е друга добре позната любима подправка, която е отлична за здравето на храносмилането. Тази сладка, ароматна подправка събужда здравословния апетит, спомага за поддържане на балансирани нива на стомашна киселина.
Приготвяйте и яжте ястията с любов
Дори да не почитате Аюрведа или тепърва да я опознавате, винаги трябва да влагате любов в приготвянето на храната си. Как готвите и ядете е изключително важно за здравословния аюрведичен начин на живот. Има храни, които могат да предизвикат възпаление в организма и да задействат появата на мъчителни симптоми на хранителна непоносимост. Такава може да се открие с помощта на кръвен тест ImuPro. Когато се открие кои са проблемните храни, те могат да се елиминират от диетата и да позволят създаването на по-здравословни хранителни навици и подходящи ястия.
От решаващо значение е да се подходи към подготовката на храната с подходящо мислене. Аюрведа ни учи, че начинът на мислене и енергията на готвача се вливат в храната, така че ако готвите, докато сте ядосани, разстроени, стресирани или разсеяни, това означава, че храната ще бъде пропита с тази енергия.
По същия начин, ястието, създадено с любов, търпение и ентусиазъм, ще бъде също толкова прекрасно и приятно за консумация, каквито са и тези емоции. Затова обърнете внимание както на своята доша, така и на препоръките за нея и винаги гответе в добро настроение и с въодушевление.
Използвани ресурси
- S., D., N V, R. & Mishra, A. Traditional methods of food habits and dietary preparations in Ayurveda—the Indian system of medicine. J. Ethn. Food 6, 14 (2019). https://doi.org/10.1186/s42779-019-0016-4
- Pandey, M. M., Rastogi, S., & Rawat, A. K. (2013). Indian traditional ayurvedic system of medicine and nutritional supplementation. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2013, 376327. https://doi.org/10.1155/2013/376327
- Jaiswal, Y. S., & Williams, L. L. (2016). A glimpse of Ayurveda – The forgotten history and principles of Indian traditional medicine. Journal of traditional and complementary medicine, 7(1), 50–53. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2016.02.002
- Shilpa, S., & Venkatesha Murthy, C. G. (2011). Understanding personality from Ayurvedic perspective for psychological assessment: A case. Ayu, 32(1), 12–19. https://doi.org/10.4103/0974-8520.85716