Ползите на пикантните храни за здравето
Лют червен пипер, пикантни чушки, джинджифил, карамфил – какво е общото между тези вълшебни храни? Всички те са пикантни на вкус и са обичани в страни като Китай, Индия, Южна Корея, Тайланд. У нас те също имат своите подръжници, тъй като пикантните храни са основата за страхотни ястия като пиле стир фрай със сушени чушки, разновидности на къри, пиле тика масала и много други.
Колко здравословна е пикантната храна всъщност и какви са ползите от яденето ѝ? Проучихме задълбочено тези въпроси за всички фенове на пикантните ястия и ще ви разкажем също толкова пикантни неща за ефектите им върху вашето тяло и ум.
Пикантните храни и подправки по света и у нас
Страни като Индия са дом на много от изключително пикантните храни като призрачната чушка Bhut Jokolia Chili, ключова съставка в популярни ястия като Пиле Тика масала. Други по-меки подправки като куркума или черен пипер също са много популярни не само там, но и у нас.
Едно от най-известните пикантни приспособления в кулинарията е кърито, което произхожда от Шри Линка и е наситило безброй блюда с леща, месо и риба с живите си вкусове. Този регион също ни изненадва с неща като тайландски лют червен пипер, маринати, соев сос, уасаби и кимчи.
В други страни в Африка подправките също са незаменима част в готвенето. Някои ястия са овкусени с Пири Пири и Harissa люта чили паста, особено в Северна Африка. Подправките в Южна Америка пък се предлагат в много форми и размери, като най-известните са чили кон карне в Мексико.
А сега към една по-близка и позната област, а именно българската кухня. В нея се използва голямо разнообразие от леко до силно пикантни подправки, като черен пипер, червен пипер, кардамон, хрян, горчица и джинджифил. Пикантните храни могат да бъдат лук, чесън, люти чушки и други. Освен страхотния вкус, който може да имат самостоятелно или в комбинация с други продукти, те имат и отличителни здравословни ползи.
Капсаицин – тайната на лютивия вкус
От откриването му през 19 век, терапевтичните роли на капсаицина са добре описани и изследвани. Капсаицинът е малкият компонент, който отговаря за това колко пикантна е дадена храна. Намира се в храни като черен пипер или чили например. Като цяло правилото е: колкото по-високо е съдържанието на капсаицин, толкова по-пикантен е вкусът. Освен че се намира естествено в храната, капсаицинът може да се консумира и в концентрирана форма като хапчета или прахообразни продукти.
Капсаицинът е истинска златна мина и има множество хранителни ползи. Може да помогне за разкриването на мощни телесни функции – има противовъзпалителни, антибактериални, антиоксидантни свойства и може също така да повиши метаболитната функция. Има и други ползи на храните, които карат езиците ни да изтръпват, затова продължаваме с тях на следващите редове.
Ползите на пикантните храни за здравето
Ефектът на охлаждане
Пикантната храна предизвиква усещане за топлина или болка. Това активира кръвообращението в лигавиците и също така загрява телесната тъкан. Порите се отварят, изпитваме топлинни вълни и телесната ни температура се регулира, за да ни предпази от прегряване. Пикантната храна често се използва в кухнята на горещите страни, за да предизвика този охлаждащ ефект и да предпази хората от хипертермия.
Интересното е, че този процес всъщност не причинява промяна на температурата, а само усещането за такава. Така че същият ефект може да се постигне чрез ядене на пикантна студена храна. Пикантната храна, която се сервира гореща, се възприема като още по-пикантна. В сравнение с други аромати или вкусове, подправката не се усеща само в устата, но и в други части на тялото.
Стимулиращ ефект върху либидото
Капсаицинът стимулира отделянето на ендорфини, които ни карат да се чувстваме щастливи и в добро настроение. А всъщност знаете ли, че доброто кръвообращение пряко влияе върху либидото? Изследванията доказват, че пикантната храна може да помогне за стимулиране на естественото сексуално желание, но друг е въпросът кой би могъл да се занимава с тези активности на пълен стомах.
Подправки за отслабване? Защо не!
Чили и подобните пикантни храни подкрепят нормалните метаболитни процеси и могат да подпомогнат загубата на тегло. Капсаицинът може да бъде важна част от диета, ориентирана към отслабване. Той стимулира потока на слюнката и насърчава производството на стомашен сок, така че храносмилането да е оптимално и енергията да се преобразува по-бързо. Ако подправката се консумира ежедневно, тя може да помогне за изгарянето на допълнителни 50 калории на ден.
Поради това пикантните храни са не само вкусни, но и благотворни за теглото ни. Те стимулират и спомагат за оптималното усвояване на хранителните вещества в тялото. Нашите черва също приветстват пикантната храна, защото тя насърчава растежа на важни чревни бактерии и намаляването на нежеланите микроби като E. coli. Всеки, който страда от киселини, също може да намери противоотрова в пикантните храни, както е описано в Acute Effects of Red Chili, a Natural Capsaicin Receptor Agonist, on Gastric Accommodation and Upper Gastrointestinal Symptoms in Healthy Volunteers and Gastroesophageal Reflux Disease Patients.
Подобряване на дишането
Добре функциониращите черва и чревна система са от съществено значение за силна имунна система. Ползите за здравето от това могат да бъдат широки. Тъй като пикантната храна стимулира производството на слуз, дишането ни се подобрява, което може да ни помогне да се предпазим от настинки. Така че следващия път, когато имате хрема, пробвайте малко лют червен пипер, вместо да посегнете към спрея за нос.
Пикантната храна се бори с възпалението
Данни от множество проучвания показват, че определени подправки – като кимион, канела, куркума, чушки и люти чушки – могат да намалят в тялото. Това може да е от голяма полза за хора с артрит, автоимунни заболявания и други.
Колко люто е много люто
Има полезни показатели, които могат да помогнат при избора ви на пикантна храна. Става въпрос за скалата на Сковил. Топлинната единица сковил (SHU) измерва колко милилитра вода са необходими за разреждане на капсаицин, като същевременно се поддържа нивото на пикантност. Това се изразява в съдържание на капсаицин от 16,1 SHU на 1 мг/кг. За по-ясно разбиране колко пикантна е дадена храна или подправка, ето класация на типичните пикантни храни:
- Пеперони (100-500)
- Табаско (2500-5000)
- Халапеньо (2500-8000)
- Лют пипер (30000-50000)
- Пири Пири (50 000-100 000)
- Бхут Джолокия чушки (1000 000)
- Каролина Рипър (2200000)
- 16-милионният резерв на Блеър (чист капсаицин, най-пикантният лют сос) (16000000)
Заключение
Очевидно пикантните подправки и храни имат ценни здравословни ползи, които можем да си осигурим с консумацията им. Но както много други продукти, и тези може да не понасят добре на някои хора. Затова има тестове като ImuPro, чрез който може да се тества непоносимост към някои пикантни храни като чили, люти чушки хабанеро и люти чушки халапеньо. Те са налични за тестване в пакет ImuPro Complete 270 храни. Само лют червен пипер може да се тества в пакети Basic и VEGETERIAN. За непоносимост към Сладък пипер може да проверите във всички пакети, които са достъпни в страницата Imupro Тестове.
Използвани източници
The red pepper’s spicy ingredient capsaicin activates AMPK in HepG2 cells through CaMKKβ https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0211420
Fattori, V., Hohmann, M. S., Rossaneis, A. C., Pinho-Ribeiro, F. A., & Verri, W. A. (2016). Capsaicin: Current Understanding of Its Mechanisms and Therapy of Pain and Other Pre-Clinical and Clinical Uses. Molecules (Basel, Switzerland), 21(7), 844. https://doi.org/10.3390/molecules21070844
O’Neill, J., Brock, C., Olesen, A. E., Andresen, T., Nilsson, M., & Dickenson, A. H. (2012). Unravelling the mystery of capsaicin: a tool to understand and treat pain. Pharmacological reviews, 64(4), 939–971. https://doi.org/10.1124/pr.112.006163
McCarty, M. F., DiNicolantonio, J. J., & O’Keefe, J. H. (2015). Capsaicin may have important potential for promoting vascular and metabolic health. Open heart, 2(1), e000262. https://doi.org/10.1136/openhrt-2015-000262
Basith, S., Cui, M., Hong, S., & Choi, S. (2016). Harnessing the Therapeutic Potential of Capsaicin and Its Analogues in Pain and Other Diseases. Molecules (Basel, Switzerland), 21(8), 966. https://doi.org/10.3390/molecules21080966
Patcharatrakul, T., Kriengkirakul, C., Chaiwatanarat, T., & Gonlachanvit, S. (2020). Acute Effects of Red Chili, a Natural Capsaicin Receptor Agonist, on Gastric Accommodation and Upper Gastrointestinal Symptoms in Healthy Volunteers and Gastroesophageal Reflux Disease Patients. Nutrients, 12(12), 3740. https://doi.org/10.3390/nu12123740