Пробиотиците станаха все по-често използван термин през последните години, когато говорим за механизми, с които можем да повлияем добре на организма и здравето си.
Те представляват живи микроорганизми, които имат за цел да колонизират микробиома и да спомогнат за защита от патогенни организми. Оказват благоприятно действие върху чревната флора, а също имат положителен ефект и върху цялостната работа на имунната система. Освен това пробиотиците имат детоксикиращо действие, понижават нивата на холестерол и глюкоза в кръвта и ни предпазват от инфекции на пикочо-половата система, както и от вредните странични ефекти на някои лекарства.
Любопитно за пробиотиците
Според редица медици, пробиотиците са способни да влияят добре дори върху състояния на аутизъм. Стомашно-чревната система на човека не случайно се нарича още „втори мозък“. Това е така, защото връзката между мозъка и червата е тясна и много важна. Именно поради тази причина, учените смятат, че приема на пробиотици може да повлияе децата и хората с аутизъм, тъй като според тях това състояние се дължи до голяма степен на проблеми с чревната флора.
Кои са основните видове пробиотици
Има три основни групи пробиотици. Това са лактобацилите, бифидобактериите и млечнокиселите коки. Известно е, че в българското кисело мляко се съдържа Lactobacillus bulgaricus – бактерия, която вирее естествено у нас и на която киселото мляко дължи пробиотичното си действие.
Други важни и много полезни бактерии са пробиотиците Bifidobacterium bifidum и Bifidobacterium longum.
Какво представлява Bifidobacterium bifidum (B. bifidum)
B. bifidum е грам-положителна бактерия. Тя е анаеробна, не образува спора и не се движи. Има пръчковидна форма и вирее както на колонии, така и самостоятелно.
B. bifidum е една от основните бактерии в чревната система на човека и най-често вирее в дебелото и тънкото черво, майчината кърма и влагалището.
Повече за Bifidobacterium longum
Bifidobacterium longum също е грам-положителна бактерия, която е много полезна за човешкия организъм. Тя е и една от бактериите, които се образуват първи в стомахчетата на бебетата. Често се добавя в различни хранителни продукти, тъй като е непатогенен щам.
Какви са ползите за здравето от приема на B. bifidum и Bifidobacterium longum
Двете бактерии повлияват организма на много нива. Основните от тях са:
1. Имат подсилено антиоксидантно действие – приемът на B. bifidum допринася за защита на организма от оксидативния стрес и свободните радикали. Те са сочени като основен виновник за редица заболявания, дори за процесите на стареенето на клетките. Натрупват се вследствие на мръсния въздух, вредните навици като алкохол и тютюнопушене, дори от вредните лъчи на слънцето. Антиоксиндантното действие на B. bifidum повлиява добре всички негативни ефекти, които пораждат свободните радикали.
2. Пробиотиците действат добре върху настроението – доказано е, че богатият прием на пробиотици оказва положителен ефект върху причините да се усмихваме.
Това е така благодарение на възможността на B. bifidum и Bifidobacterium longum да участват в производството на серотонин и гама-аминомаслена киселина (ГАБА).
3. B. bifidum и Bifidobacterium longum играят роля в ограничаването на стреса и състоянията на депресия. Те са способни да намалят нивата на хормона на стреса, който се синтезира от надбъбречните жлези, а именно кортизон.
4. Понижават кръвната захар – редица изследвания са доказали, че B. bifidum и Bifidobacterium longum понижават нивата на глюкоза в кръвта, което ги прави изключително подходящи за хора с инсулинова резистентност.
5. Оказват положителен ефект при борбата с някои чревни инфекции и се грижат за добрата чревна флора – B. bifidum действа добре при борбата с Helicobacter pylori (H. pylori) например, която е една от най-упоритите и все по-често срещани бактерии в стомашно-чревния тракт.
Друга бактерия, с която борбата обикновено не е никак лесна, E.Coli, също се повлиява добре от пробиотиците. B. bifidum и Bifidobacterium longum са показни и при синдром на раздразненото дебело черво, язвен колит, някои видове диария, дори при запек.
6. Грижат се за възстановяването на чревните бактерии след химиотерапия – за съжаление, множество негативни ефекти върху организма нанася химиотерапията освен положителното действие. Тя убива почти всички важни и полезни клетки за тялото и прави организма податлив на инфекции. B. bifidum и Bifidobacterium longum благоприятстват възстановяване на чревната флора след прекаран курс на химиотерапия, което ги прави задължителна част от лечението на онкоболни хора.
7. Пробиотиците оказват добро действие и върху алергиите и екземите – редица изследвания показват, че бебета, които са приемали пробиотично мляко за кърмачета, развиват по-малко алергии. При тях включително намалява и възможността за образуване на екзема през първите 2 години от живота им.
8. B. bifidum и Bifidobacterium longum подобряват работата на имунната система – и двете бактерии имат положителен ефект върху способността на човешкия организъм да се бори с инфекциите и вирусите. Те способстват образуването на естествени антитела в тялото, като същевременно инхибират (потискат) растежа на вредните бактерии в стомашно-чревния тракт. Също така B. bifidum е важна бактерия за вагиналната хомеостаза.
9. Подпомагат справянето с автоимунни заболявания – въпреки че няма много клинични проучвания се счита, че Bifidobacterium longum повлиява контролирането на симптомите при автоимунни заболявания като улцерозен колит, болест на Крон, ГЕРБ и други. Това прави тези пробиотични бактерии подходящ избор при терапия на пациентите с тези заболявания за облекчаване на техните болки и осигуряване на нормалното им ежедневие.
10. Bifidobacterium longum има пречистващо действие – това е бактерия, смятана за „чистач“ на организма. Тя засилва метаболитните процеси, а също така има способността да ферментира аминокиселини, което е от значение за добрата работа на жлъчния мехур.
Пробиотиците са едни от най-големите приятели на нашето здраве. Дори в природата те са познати като естествения враг на всички вредни микроби. Те ги убиват благодарение на млечната киселина, която отделят, както и на бактерицидното си действие.
Използвани източници:
Genomic diversity and distribution of Bifidobacterium longum subsp. longum across the human lifespan, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758520/
Nursing our microbiota: molecular linkages between bifidobacteria and milk oligosaccharides, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20409714/
Review on Bifidobacterium bifidum BGN4: Functionality and Nutraceutical Applications as a Probiotic Microorganism, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27649150/
Bifidobacterium bifidum: A Key Member of the Early Human Gut Microbiota, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31717486/
Bifidobacterium longum 1714™ Strain Modulates Brain Activity of Healthy Volunteers During Social Stress, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30998517/