Всяка година науката продължава да се обогатява със знания за това как работят нашите тела и как можем най-добре да се грижим за тях. Една от областите на научни изследвания, която се разширява, особено в западния свят, е как ние като общество гледаме на глутена и какво е неговото въздействие върху човешкото тяло. Оказва се, че този протеин може да предизвика голяма поразия в тялото, но не при всеки се случва така.
За да се разбере въздействието на глутеновата непоносимост е важно да се знае какво е глутенът, как той взаимодейства с тялото, какви са потенциалните симптоми, дългосрочните последици от недиагностицирана непоносимост към глутен и как се диагностицира и управлява състоянието.
Преди да продължим напред ще направим едно важно уточнение: „непоносимост към глутен“ може да се използва като общ термин за различни състояния и заболявания или само за едно състояние. Понастоящем със сигурност има много неща, които не знаем за глутеновата непоносимост или не-цьолиакия чувствителността към глутен.
Да, понятията са много и всичко това може да бъде объркващо, затова е време да започваме с „дисекцията“ на видовете глутенова алергия. Но преди това…
Какво е глутенът и колко страшен е той
Глутенът е нещо повече от поредния протеин, който се съдържа в хляб, тестени изделия или печива. Ако съставките идват от пшеница или определени зърна, много е вероятно те да съдържат глутен. По-специално глутенът е протеиново съединение, което придава еластичност на тестото и го слепва.
В някои случаи това протеиново съединение трудно се разгражда от организма, което съответно води до нежелани реакции. Както бе посочено, този протеин се намира най-често в пшеницата, въпреки че може да се съдържа още и в ечемик, ръж и други зърнени храни.
В ролята си на протеин, функцията на глутена е да действа като свързващо вещество. По този начин помага на храните да задържат формата си и консистенцията си.
Тъй като глутенът се намира в пшеницата, ечемика и ръжта, списъкът на храните, които го съдържат, е наистина обширен. В него попадат още:
- Хляб и тестени изделия
- Малцови продукти (като бира)
- Зърнени храни
- Различни видове алкохол
- Сосове, включително соев сос
- Много печива
Много от тези храни се считат за основни продукти сред в нашата кухня, а това донякъде затруднява избягването или замяната им. За съжаление, широкият списък с храни, които съдържат глутен, допринася за трудностите при диагностицирането и разпознаването на въздействието на глутена върху организма.
Пшеницата е включена в списъка на Американската агенция по храните и лекарствата като една от първите осем най-разпространени храни с алергени сред американците. Този списък на основните хранителни алергени включва още краве мляко, яйца, миди, соя, риба, ядки. Според агенцията, около 90% от хранителните алергии всъщност се причиняват именно от тези осем групи продукти.
Истинското предизвикателство идва от факта, че толкова много храни, които консумираме ежедневно, включват глутен в състава си или пък някой от другите алергени. За много хора, които са алергични към някоя от тези съставки, дори и най-малкото количество може да предизвика интензивна и вредна реакция върху тялото.
Също така, когато храните не са правилно или обширно етикетирани, хората с глутенова алергия или непоносимост могат да изпитат неприятни симптоми без да открият причината и да идентифицират източника.
Има ли различни видове глутен
Срещат се два основни вида глутен в пшеницата, но какво да кажем за глутените, които се намират в ръжта и ечемика? Терминът глутен се прилага за голямо разнообразие от специфични протеини, намиращи се във всяко от трите така наречени „глутенови зърна“.
Двата основни вида глутен, открити в пшеницата, са глиадини и глутенини. В рамките на класа на протеини глиадинът има четири различни епитопи (частта от глутен, която се разпознава от имунната система):
- Алфа-глиадин
- Бета-глиадин
- Гама-глиадин
- Омега-глиадин
Когато консумирате хранителни продукти на основата на пшеница, ензимите в храносмилателния тракт, известни като тъканна трансглутаминаза (tTG), действат за разграждането на пшеничния компонент на храната. В процеса се образуват други протеини като дезаминиран глиадин и глутеоморфини. Цьолиакията е реакция на алфа-глиадин и особена форма на tTG, но човешкото тяло може да развие отрицателна реакция към който и да е от различните видове глутен протеин и трансглутаминази. По отношение на целиакията – тя е автоимунно заболяване с наследствен характер, за което ще поговорим след малко.
5-те различни вида глутенова алергия
Глутенова алергия тип 1: Цьолиакия (или целиакия)
Това може да е най-известната форма на ‘глутенова алергия’, въпреки че определено не е алергия. Целиакията е сериозно автоимунно заболяване, за което единственото текущо лечение е избягване през целия живот на храни, съдържащи глутен. Дори най-подходящо е да се каже „начин на живот“, а не „лечение“, защото в случая не можем да говорим за лечение на заболяването.
Когато имате цьолиакия и консумирате глутен, протеинът задейства имунната система и тя атакува лигавицата на тънките черва, в крайна сметка унищожавайки тази лигавица в процес, известен като вирусна атрофия. Състоянието често причинява симптоми в храносмилателната система, но може да засегне и други части на тялото.
Ако трябва да обобщим какво е цьолиакията в няколко думи:
- Сериозно автоимунно заболяване
- С генетичен произход
- Задейства се чрез консумация на протеина глутен
Когато човек с цьолиакия яде глутен, протеинът уврежда вилите на тънките черва. Това затруднява организма в усвояването на хранителни вещества в кръвообращението. А това на свой ред може да доведе до недохранване и множество други проблеми, включително анемия, някои видове рак, заболявания на щитовидната жлеза, остеопороза и други.
Да не се бърка с не-цьолиакия чувствителност към глутен / пшеница! Хората с не-цьолиакия чувствителност към глутен изпитват симптоми, подобни на тези на целиакия, които отзвучават при отстраняване на глутена от диетата. Те обаче не дават положителен резултат при изследване за цьолиакия. Този вид нечувствителност е следващата в списъка.
Глутенова алергия тип 2: Не-цьолиакия чувствителност към глутен
Състоянието може да имитира тясно цьолиакия, което прави точната диагноза предизвикателство за лекарския специалист. При не-цьолиакия чувствителност към глутен става дума за разстройство, при което човек не може да понася глутен и изпитва симптоми, подобни на тези на цьолиакия, но липсват същите антитела и чревно увреждане както при целиакия.
Това са съществени разлики, които могат много да помогнат в процеса на диагностика и задължително следва да се вземат под внимание.
Чести симптоми на не-цьолиакия чувствителност към глутен могат да бъдат:
- Подуване на корема, газове или коремни болки
- Диария или запек
- Гадене
- Главоболие
- Мозъчна мъгла
- Болки в ставите
- Изтръпване в краката, ръцете или пръстите
- Умора
За финал
Един от отличителните фактори между алергиите към глутен и глутеновата непоносимост е, че хора с алергия към глутена не могат да консумират и най-малкото количество храни, съдържащи глутен, без да изпитат симптомите светкавично.
От друга страна, при непоносимост към глутен може да отнеме по-голямо количество от него, за да предизвика физическа реакция. Накратко, алергиите почти винаги ще предизвикат реакция, докато непоносимостта ще се задейства само ако се консумират достатъчно количества.
Поради огромната тежест на алергиите, те могат да причинят всичко – от незначителна кашлица до животозастрашаваща анафилаксия. С хранителните непоносимости реакциите са по-неудобни и дразнещи, дори достигат скалата на болезненост в зависимост от тежестта на състоянието.
Времето за реакция при алергия към глутен също е значително по-кратко от времето за реакция при глутенова непоносимост. Алергията означава, че има реакция към съединението глутен, докато непоносимостта показва, че храната трябва да бъде обработена преди да се появи реакция.
Днес ви запознахме с два от 5-те вида глутенова алергия, които се свързват с този протеин. Във втора част ще ви представим и другите три, така че останете в готовност за нов материал в блога ни.