Колитът, болестта на Крон и синдромът на раздразнените черва (IBS синдром) са често срещани заболявания на червата, засягащи стомашно-чревния тракт. Те имат подобни симптоми в известна степен, а разликите им са в тяхното местоположение и причините за развитие. Освен това лечебният подход може да се различава в известна степен. След като бъдат правилно диагностицирани, пациентите с някоя от тези диагнози могат да преминат през подходящото за тях лечение. Като част от оздравителния подход могат да се предвидят и терапии като озонотерапия, биорезонансна терапия и други. В настоящата статия ще разгледаме приложенията на първата терапия – озонотерапия, при колит, болест на Крон и IBS синдром.
Общ преглед на колит, болест на Крон и IBS синдром
Колитът, болестта на Крон и IBS синдромът включват естественото движение на червата, което се отнася до крайния процес, при който храната преминава през стомашно-чревния тракт.
Когато ядем храна, храносмилателната система абсорбира хранителните вещества, които може, оставяйки само отпадъци под формата на изпражнения. Тези отпадъци преминават по-нататък през гастроинтестиналния тракт за отстраняване.
Аномалия в движението на червата показва, че има проблем с тънките и дебелите черва. За аномалия може да се счита затрудненото изхождане, диария, запек, стомашни болки, метеоризъм, киселинен рефлукс, кръв в изпражненията и още много симптоми. Те са подробно описани за всяко състояние в посочените линкове по-горе, като ще акцентираме на някои от основните симптоми и в следващите параграфи.
Колит
Колитът е възпаление на вътрешната обвивка на дебелото черво, главно поради инфекция. Дебелото черво е дълга, куха структура, където отиват отпадъчните продукти от смляната храна. Състои се от много слоеве тъкан, които работят заедно, за да изстискат течността от отпадъците и да образуват твърдо изпражнение.
Човек може да получи колит поради различни причини. Единият е чрез ядене или пиене на заразена храна или напитки. Често срещаните бактерии, които причиняват колит, включват Shigella, Campylobacter, Salmonella, E. coli и Yersinia.
Друг начин, по който може да се окажем с колит е при прием на антибиотици, които причиняват намаляване на пробиотичните бактерии в червата, което от своя страна позволява на патогенните бактерии да колонизират микробиома. Хора податливи на колит са и такива с ниско кръвно налягане или анемия.
Повечето форми на колит споделят следните общи симптоми: болка, особено в областта на корема, загуба на апетит, умора, треска, диария и слуз или кръв в изпражненията. Други симптоми включват лошо храносмилане, спазми, неотложни позиви за изхождане и киселини.
Планът за лечение зависи от вида на колита, който имате. Понякога се предписват лекарства, ако колитът е причинен от инфекция. Някои лекари също ще препоръчат промяна на диетата, за да се предотврати отключването на заболяването.
Болест на Крон
Болестта на Крон е възпалително заболяване на тънките черва, въпреки че може да се разпространи във всяка част на стомашно-чревния тракт.
Никой не знае какво причинява болестта на Крон. Въпреки това, има съществени доказателства, които предполагат, че заболяването е резултат от абнормен имунен отговор в червата към фактори на околната среда като лекарства, токсини, инфекции или чревни микроби в генетично податлив гостоприемник. Също така идентифицирани са повече от сто гена, свързани с IBD, както е описано в научната публикация ‘Recent Insights Into the Genetics of Inflammatory Bowel Disease’.
Симптомите, свързани с болестта на Крон, са диария, запек, кръв в изпражненията и загуба на тегло. Те се развиват постепенно и се влошават с времето. Като такава, болестта на Крон често се бърка с други състояния като хранително отравяне или алергия, затова и правилната диагностика е ключова за контрол и облекчаване на симптомите.
Няма универсално лечение за болестта на Крон, но има много възможности за лечение, които могат да помогнат да управлявате симптомите. Медикаменти като противовъзпалителни лекарства, антибиотици и имуномодулатори могат да са част от лечебния подход за намаляване на възпалителния отговор на организма.
Синдром на раздразнените черва (IBS)
IBS е сборен термин за група чревни проблеми, които обикновено се появяват заедно. Жените са склонни да бъдат по-засегнати от IBS, особено по време на менструалния си период. Това обаче не означава, че IBS не се развива при мъжете. Точната причина за развитие на IBS е неизвестна, но е свързана със стрес и свръхчувствителни нерви в червата. Тежестта на симптомите и тяхната продължителност може да варира от човек на човек. Типичните симптоми на IBS включват коремна болка, подуване на корема и газове, спазми, запек и диария. При потвърждаване на тази диагноза трябва да се избягват храни и напитки, които са кофеинови, алкохолни и пикантни, тъй като те могат да предизвикат обостряне на състоянието.
Препоръчват се още прием на пробиотични добавки и спорт, които да подпомогнат имунната система. В допълнение може да се прилагат и терапии като озонотерапията за насърчаване на имунната защита и катализиране процесите на детоксикация в тялото.
Озонотерапия при колит, болест на Крон и IBS синдром
Озонотерапията при колит включва прилагане на медицински озон в тялото чрез различни методи.
Според проучвания, направени по темата, той е мощен дезинфектант, който може да елиминира източника на инфекция, да лекува рани и да укрепва имунната система. Поради това озонотерапията може да се прилага при колит, болест на Крон и IBS синдром по преценка на медицински специалист.
Въпреки че има различни подходи за въвеждане на медицински озон в тялото, ректалната инсуфлация е най-добрият метод за лечение на чревни разстройства.
Посредством този метод специфична концентрация на медицински озон се въвежда директно в тялото през ректума. Веднъж попаднал там, озонът се абсорбира директно от кръвния поток близо до червата и упражнява въздействието си по няколко механизма:
– директен ефект върху лигавицата и микробиалната среда;
– след контакт с чревната лигавица – постъпване в чревната кръвоносна и лимфна мрежа с индуциране на бърз имуномодулиращ и детоксикиращ ефект;
– посредством мезентериалното кръвообръщение продуктите образувани при озонацията постъпват през v. portae в черния дроб и осъществяват директен ефект върху хепатоцитите (чернодробните клетки) и в последствие върху целия организъм;
Този вид терапия освен с високата си ефективност при някои локални заболявания е алтернатива за извършване на озонова терапия при пациенти, при които е невъзможно извършването на автохемотерапия – деца, възрастни, както и пациенти страдащи от заболявания на кръвоносната мрежа).
Чревната инсуфлация е доказала ефективността си при следните заболявания:
– различни кожни заболявания (акне, екзема, псориазис, дерматит);
– често боледуване;
– остри вирусни и бактериални заболявания;
– остър и хроничен цистит;
– простатит – остър и хроничен;
– остър и хроничен колит;
– улцерозен колит;
– метеоризъм (газове);
– дисбактериоза;
– хронични алергии и хранителни непоносимости;
– чревна кандидоза;
– IBS синдром;
– болест на Крон;
– вирусен хепатит А, В, С и други;
Тъй като озонът се прилага директно през ректума, може да има известен лек, временен дискомфорт. Добрата новина е, че няма докладвани неблагоприятни ефекти от хора, които са се подложили на този вид терапия.
Как се провежда озонотерапия в DeTox Center
Необходимо условие преди провеждане на озон терапията е изследване на основните кръвни показатели.Назначаване на типа озонова терапия, определяне на терапевтичните дозировки и броя процедури е строго индивидуално и се извършва след консултация с лекар в DeTox Center.
Озоновата терапия е естествен, безопасен, нетоксичен и неинвазивен метод, който има изключително широко поле на приложение и то е подробно разгледано в текста към самата процедура тук: Озонотерапия в Детокс Център.
Нашият квалифициран екип може да извърши няколко вида озонотерапия с различни индикации, сред които автохемотерапия, чревна озон инсуфлация, вагинална озон инсуфлация, подкожно и мускулно озониране, външно озониране, приготвяне на озонирана вода и озонирани масла.
Важно е да споменем, че озон терапия не може да се проведе при пациенти страдащи от тиреотоксикоза, хемофилия, хипогликемия, бременност, алкохолна интоксикация, тромбоцитопения. За това в кои други случаи озон терапията е подходяща, може да се консултирате с нас и ние с удоволствие ще отговорим на вашите въпроси. Ако този вид терапия не е подходящ за вашият проблем, то тогава ще ви насочим към по-подходящ индивидуален лечебен и терапевтичен подход.
Използвани ресурси
Ranasinghe IR, Hsu R. Crohn Disease. [Updated 2022 May 15]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436021/
Ha F, Khalil H. Crohn’s disease: a clinical update. Therap Adv Gastroenterol. 2015 Nov;8(6):352-9. doi: 10.1177/1756283X15592585. PMID: 26557891; PMCID: PMC4622286. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4622286/
Feuerstein JD, Cheifetz AS. Crohn Disease: Epidemiology, Diagnosis, and Management. Mayo Clin Proc. 2017 Jul;92(7):1088-1103. doi: 10.1016/j.mayocp.2017.04.010. Epub 2017 Jun 7. PMID: 28601423. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28601423/
Cho JH, Brant SR. Recent insights into the genetics of inflammatory bowel disease. Gastroenterology. 2011 May;140(6):1704-12. doi: 10.1053/j.gastro.2011.02.046. PMID: 21530736; PMCID: PMC4947143. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4947143/