Категоризирано като хронично възпалително заболяване, Болест на Крон се свързва основно с появата на язвени изменения в храносмилателния канал. За Болест на Крон са характерни възпалителни процеси, които се развиват при повърхностните и при дълбоките слове на стената на тънките черва, включително и в илеума.
Какво причинява Болест на Крон
Все още не е установена конкретната причина, която предизвиква Болест на Крон, но се предполага, че е бактериална или вирусна инфекция, която поразява имунната система. Някои лекари разглеждат и възможността за значение на наследствения фактор, но няма ясни данни дали това има тежест за развитието ѝ.
Като при всяко друго заболяване, и при Болест на Крон има рискови фактори, които предразполагат към появата му. В случая това може да бъдат:
- Възраст – най-вероятно е да се развие при хора на възраст между 25-40 години
- Генетична предразположеност – 1 на всеки 5 болни има близък роднина с Болест на Крон
- Тютюнопушене
- Местожителство – хората в градски или индустриални зони са по-застрашени от Болест на Крон
- Употреба на нестероидни противовъзпалителни средства
При наличие на няколко неблагоприятни фактора или други заболявания е възможно да се стигне до усложнения – поява на язви, обструкция на червата, фистули и други.
В зависимост от хода на заболяването и изразеността на симптомите, Болест на Крон се лекува по различен начин. Това ще уточним в края на материала, но преди това трябва да изясним как да разпознаем Болест на Крон по типичните симптоми.
Симптоми на Болест на Крон
Те са характерни за заболяването и в никакъв случай не трябва да се игнорират, защото влошаването им няма да позволи облекчаване на болестта. Най-често се проявяват следните симптоми:
- Болки при дефекация
- Коремна болка в областта на пъпа
- Диария и кръв в изпражненията
- Отслабване и липса на апетит
По-редки, но също възможни са прояви на:
- Обща отпадналост
- Висока телесна температура
- Периректални абсцеси
- Чревна обструкция
При наличие на тези признаци трябва да потърсите лекарска помощ, защото функцията на червата е нарушена и е възможно да страдате от Болест на Крон. Ако имате необяснима треска, постоянна диария, коремни болки и кръв в екскрементите, то задължително трябва да се обърнете към лекар.
Диагностика и лечение
След снемане на подробна анамнеза за текущото състояние, както и всички оплаквания, лекарят трябва да отрази симптомите на заболяването. Едва след това се пристъпва към осъществяване на изследвания и манипулации. Необходимите за диагностициране на Болест на Крон са:
- Изследване на кръвта за установяване нивата на белите кръвни клетки и потвърждаване или отхвърляне на анемия
- Изследване на фекалии
- Ендоскопски оглед на храносмилателния канал, който може да включва и биопсия
- Рентгеново изследване на стомашно-чревния тракт
От огромно значение е стадият, на който се намира болестта, за да се назначи адекватна и ефикасна терапия. За повечето диагностицирани има навременно лечение, но в някои случаи се налага хирургична намеса.
Болест на Крон представлява сериозно заболяване, чието лечение може да изисква по-продължителен период. Това се дължи на факта, че възпалителните процеси не спират след премахване източника на възпалението.
Може да се твърди, че изясняването на заболяването е трудоемък процес, защото липсват лабораторни, имунологични и биохимични маркери. Но има ли диария в продължение на един, два или повече месеца, то най-вероятно е развита Болест на Крон.
Освен медикаментите и изследванията е важно да се помисли и за хранителния режим на болния, който трябва да включва само определени храни, приготвени по определен начин. Всъщност това е сред най-важните фактори за подобряване на състоянието, а ранното диагностициране е предпоставка за по-ефективно лечение.
Хранене при Болест на Крон
Особено при обостряне на симптомите, храненето има изключително значение за потушаване на дискомфорта. В диетата при Болест на Крон се включват:
- Печени и варени зеленчуци
- Овесена каша
- Кафяв ориз
А какво трябва да се избягва – млечни храни, храни с рафинирана захар, шоколад, консерви, полуфабрикати, кафе и чай.
Изключени от храненето са също цитрусовите сокове, ядките, мюслите, всичко пържено и люто и храни, богати на фибри. Те няма да пощадят храносмилателната система и само могат да влошат състоянието ѝ.
Най-доброто, което може да направите след диагностициране на Болест на Крон, е да преминете към ефективно лечение в комбинация с подходящ за вас хранителен режим. Такъв може да ви изготви нутриционист, фитнес инструктор или експерт по здравословно хранене.
Целта ви трябва да бъде постигане на дълготрайна ремисия и облекчаване на симптомите, за да можете да живеете по-спокойно и пълноценно. Както обичаме да казваме, храната е на първо място за здравето и баланса в човешкия организъм. Болест на Крон не прави изключение и изисква комплексен подход, за да бъде поставена под контрол.