Празници са и всички му отпускаме края, забравяме за диети и ограничения, за броене на калории, чашки и допълнителни порции. Разбира се, в това няма нищо лошо, ако се случва само на празниците и не е навик през останалото време. С изобилие от вкусни постни ястия на Бъдни вечер, блаженето на Коледа и вкусните баници с късмети на Нова година, в кратък период от време се събират доста обилни похапвания. И всичко това може да е в повече, когато сме заедно с други хора и добро настроение – тогава хапването и пийването вървят много добре.
Все пак, ние решихме да ви издадем няколко тайни за това как да си хапвате щадящо по време на празниците и да не си докарате проблеми с храносмилането, кръвното, теглото и други аспекти на здравето.
Съветите на д-р Тошков за щадящо празнично хапване
Контролирайте стреса
Нормално е той да е в повече по време на празниците заради непрестанното тичане за подаръци, организиране на събиране, пазаруване, пращане на пратки, пътуване и още, и още. Целият стрес изтощава тялото, а това предразполага към понижаване на кортизола и адреналина и отваря вратите за неочаквано боледуване. Ако в плановете за празниците се вписва и пътуване, това допълнително може да допринесе за стреса и отслабена имунна защита.
Спортувайте при възможност
Дали в планината или в спортна зала, спортът винаги е добре дошъл и ще помогне за поддържане нивата на енергия, хормонален баланс, контрол на изразходваните калории и теглото. Едно колело или разходка в парка или в планината са чудесна опция, само си осигурете подходящите дрехи и обувки според времето и обстановката. След натоварващата физическа активност си подарете възстановяване – сън, почивка, дори СПА процедури за още по-добра детоксикация и отпускане на нервната и мускулната система.
Пиршество на трапезата с подкрепата на храносмилателни ензими
Излишно е да коментираме отново изобилието от храни, които приготвяме по празниците, но е важно да отбележим, че погълнатите количества обикновено са повече от това, за което сме устроени. Стомахът ни може да поеме и обработи до максимум 300 грама храна наведнъж и едва когато той се справи с това количество, може да обработи останалото. А натъпкването с 3-4 или дори 5 различни ястия, всичките богати на въглехидрати и мазнини – ядки, бобови храни, тестени изделия – тези храни изискват доста енергия от организма, която е нужна за преработката им и оползотворяването, както и освобождаване на излишното след това.
Обилното хапване може да причини и по-голямо напрежение върху сърдечно-съдовата система, които произтичат от усилена работа на хранопровода и стомаха. Това състояние наричаме “гастрокардиален синдром” и може да се овладее с по-малки порции, бавно хранене и сдъвкване на храната и редуциране на теглото в случай на затлъстяване.
Бета Пепсин
Също така тези храни съдържат различни компоненти, които изискват наличието на конкретни ензими, предназначени за разграждането им. Например, бетаин с пепсин в Бета Пепсин е комбинация, която е нужна за нормално храносмилане при ниска киселинност на стомаха. Това е изключително важно за обработка на белтъчините и при преход между постите към консумацията на месни храни около Коледа.
Мега Н Зим
Друго средство, което може да подпомогне дейността на жлъчката и панкреаса – съществено важни за храносмилателната система, за смилане на хранителните компоненти, е Мега Н Зим / Mega N Zyme. Това е съвкупност от 17 различни храносмилателни ензима, които са отговорни за усвояването на всички ценни вещества от храната и смилането им до аминокиселини, мастни киселини, холестерол, прости захари и нуклеинови киселини. При подуване на корема, повече газове, оригване и диария или запек в резултат на свръхконсумация на някоя храна или неблагоприятна комбинация от няколко храни, храносмилателните ензими могат значително да облекчат състоянието и да ви позволят да се насладите на празниците.
DAOfood Plus
Обичайно по празниците консумираме и алкохол, който може да съдържа хистамини. А някои хора не реагират добре на тях – например хората с хистаминова непоносимост. Симптомите при такава непоносимост, която може да се появи при консумация на кисело зеле, туршии, капама, червено вино, домати и дори шоколад, са зачервяване, сърбеж, подуване, хрема, затруднено преглъщане, промени в кръвното налягане, сърцебиене, главоболие, мигрена, замаяност. Чрез тест за хистаминова непоносимост може да се установи дали в тялото са се натрупали твърде високи количества хистамин, които да предизвикват тези реакции на организма. Резултатите може да покажат ниски нива на ДАО – ензимът диамин оксидаза, който подпомага разграждането на хистамина. Тогава е необходимо той да се набави външно чрез продукти като DAOfood plus, който съдържа още кверцетин, витамин С и витамин В6 – най-добрите помощни средства за ензима ДАО.
Комбуча против махмурлук
По отношение на махмурлука, който може да съпътства някои от утрините ви по празниците, може да ви помогне една лечебна напитка. Тя се казва Комбуча и е богата на пробиотици и витамини, като единственото условие е да изпиете една бутилка от тази леко газирана напитка един час преди сън. Така ще се лишите от почти 90% от махмурлука, който може да ви сполети на следващия ден след тежка празнична нощ.
Още съвети за щадящо празнично хапване без проблеми и негативни усещания има във видеото Стрес, преяждане, махмурлук и… фойерверки в канала на д-р Тошков.
Други съвети за спокойни празнични дни и вечери
Никога не отивайте гладни на банкет или парти
Преди да отидете на празненство някъде с колеги и приятели, отделете си малко време за пълноценно хранене. Когато пристигнете на мястото, не бързайте веднага към масата с храна. Вместо това си вземете нещо за пиене или пробвайте разядките, разходете се и опознайте хората, изчакайте поне 2 часа от последното хранене. След като почувствате глад, разгледайте цялата налична храна в менюто. Така ще направите по-внимателен избор.
Опитайте се да откажете нещо, което не искате да ядете
Има хора, за които десертът е задължителен и никога няма да го откажат. Ако вие не сте сред тях, не приемайте задължително десерт само за да не обидите някого. Същото важи за други ястия и ако спазвате вегетариански, палео или кето режим например. Не нарушавайте принципите си заради някого, все пак храната трябва да ни доставя не само полезност, а и удоволствие.
Избирайте по-нискокалорични напитки
Пийте вода, за да забавите храненето и да избегнете допълнителни калории от алкохол, сокове и други висококалорични напитки. За допълнителен вкус опитайте газирана вода с малко лайм или сок от червена боровинка, касис и други.
Яжте по-бавно от обикновено
Знаете ли, че лептинът – хормонът, който сигнализира на мозъка, когато сте сити, отнема приблизително 20 минути, за да комуникира с мозъка? Като забавите приема на храна по време на хранене, ще се почувствате сити по-рано и можете да си спестите приема на излишни калории. Ако дъвчете по-бавно ще се насладите напълно на вкуса и текстурата на храната си, опознавайки различните вкусове. Поемането на няколко дълбоки вдишвания между хапките също може да помогне за забавяне на храненето.
Установете контрол на порциите
Един от най-лесните начини да избегнете преяждането е като практикувате контрол на порциите. Когато ви сервират голяма порция, лесно е да изядете всичко, дори и да не сте гладни (особено ако е красиво поднесено). Опитайте се да използвате по-малки чинии и купи, когато си сервирате храна и избягвайте втора и трета порция, ако въобще имате място за такава.
Съветваме също да избягвате висококалорични храни и напитки като пържени храни и сладки напитки. Изберете чисти източници на протеини като пиле или риба на скара, бобови растения и пълнозърнести храни, вместо преработено месо или ястия, богати на въглехидрати.
Преяждането може да доведе до чувство на тежест, подуване и да причини лошо храносмилане. Както сами се уверихте, има много мерки, с които да облекчите тези проблеми поне в краткосрочен план и да се радвате на празничната трапеза с любимите си хора. Пожелаваме ви хубави празници и весело посрещане на новата 2022 година!