Псориазисът е сериозно автоимунно обусловено заболяване, което изисква специални грижи поради това, че има възпалителен компонент и може да засегне множество части на тялото, включително ръцете и краката, окосмената част на главата, интимната област и други.
С наближаващите големи студове и ветрове през зимата, псориазисът може да се активизира и да напомни за себе си след дълго отсъствие. Самото състояние се характеризира с периоди на ремисия и активизиране, като в известна степен това зависи от имунитета и начинът на хранене, въпреки че все още никой не знае защо се развива заболяването.
Какви грижи да полагате за кожата си при псориазис, защо се развива това заболяване и още полезни съвети сме ви подготвили в днешната тема.
Обща информация за псориазиса
Състоянието се характеризира с повдигнати, червени, люспести плаки, които се появяват или на определени участъци от кожата, като скалпа или лактите, или върху кожата на цялото тяло. Смята се, че състоянието възниква поради взаимодействие на множество гени, имунната система и околната среда.
Нашето тяло и кожа работят по мистериозни начини и хроничната същност на псориазиса е един от примерите за това. Псориазисът се причинява от неправилно функционираща имунна система. Образува се удебеляване, възпаление и зачервяване на някои участъци от кожата, които се покриват със сребристи или бели люспи.
Псориазисът може да засегне цялата кожа или да остане в една зона. Може да засегне всеки от всяка възрастова група и не дискриминира никой пол.
За хората с това хронично състояние на кожата е от изключително значение да се грижат добре за нея. Така може да се облекчи част от дискомфорта, който обикновено съпровожда състоянието, като сърбеж, напукване, образуване на плаки и кървене на кожата. Въпреки че управлението на състоянието може да бъде предизвикателно, ще се постараем да ви дадем ценни съвети, за да си осигурите облекчение, когато е нужно.
Огнищата могат да се появяват след леки наранявания, стрес, инфекции, излагане на студен и сух климат, затлъстяване и други автоимунни състояния. Те могат да се появят и без очевидна причина.
Точната причина за задействането, затишието и повторното активиране на механизмите на псориазиса не е известна, но се знае, че започва в имунната система.
Т-клетките (вид бели кръвни клетки) са тези, които предпазват тялото от инфекции и вирусни атаки. Ако поради някаква неизвестна причина Т-клетките станат активни, дори когато няма атака на чуждо тяло в системата, те активират други имунни реакции, които от своя страна може да доведе до псориазис. Бързата пролиферация на кожните клетки кара сухите люспести парченца кожа да се появяват на различни участъци, като лакти, колене и скалп.
Какви са симптомите на псориазис
Кожните лезии са леко повдигнати, сребристо бели люспи с червени или розови полета. Повдигнатите участъци от кожата се наричат плаки. Могат да се появят болезнени пукнатини. Лезиите могат да бъдат единични, в определени части на тялото или по цялото тяло.
Обикновено е засегната кожата на скалпа, лицето, лактите, ръцете, коленете, стъпалата, гърдите, долната част на гърба. Също така могат да бъдат засегнати ноктите на ръцете и краката.
Не е изключено да се появи сърбеж и дори болка в ставите при обостряне на състоянието. Чесането, което е породено от образуването на плаките и сухата кожа, може да причини бактериални инфекции.
До една четвърт от хората с псориазис имат симптоми на артрит (болка, подуване, скованост в ставите [псориатичен артрит]), които се влошават, когато псориазисът стане по-тежък.
Какви са различните видове псориазис
Познати са пет различни вида псориазис, всеки с особеностите си, както следва:
- Плакатен псориазис, който е най-често срещаният тип и се характеризира с надигнати червени петна по кожата;
- Гутатовият псориазис се появява под формата на малки капковидни петна;
- Обратният псориазис възниква в гънките на кожата като подмишниците, пъпа, слабините и седалището;
- Пустулозният псориазис е представен от малки мехурчета, пълни с гной;
- Еритродермичен псориазис, при който цялата кожа е покрита и след това се „сваля“ на големи пластове.
Псориазисът действа по непостоянен начин и има променлив ход на подобрение и влошаване. При някои хора той може да остане в ремисия с години и след това изведнъж пламва, а при някои се нуждае от постоянно внимание.
Има някои лекарствени средства за псориазис, които помагат за подобряване състоянието на кожата или терапии за облекчаване на симптомите. Но най-добрият начин да адресирате проблема е чрез дерматолог, за да изберете режим на грижа за кожата, подходящ за вас.
Важното е да запомните, че псориазисът не е инфекция и не е заразен, така че той не застрашава близките ви или околните. Въпреки това е добре да се информирате своевременно за съвременните възможности за терапия и правилният режим на грижа за кожата. Тези стъпки ще ви помогнат да намалите евентуалния дискомфорт, причинен от проблемите с кожата в периодите на обостряне.
Как да намалите ефектите от псориазис върху кожата и живота си
Простите промени в начина на живот и диетата също могат да помогнат за намаляване на ефектите от псориазис. Някои от възможните помощни стъпки са:
- Запознайте се със симптомите: Общите симптоми за псориазис са малки възпалени петна по кожата, сребърни люспи, суха напукана кожа и всички останали, които коментирахме по-рано. Тези симптоми могат да се появят изведнъж и също толкова бързо да изчезнат, затова трябва да бъдете нащрек и незабавно да информирате дерматолога си при промяна;
- Тригери: Разберете какво предизвиква обострянето на състоянието персонално при вас. Стресът, затлъстяването, генетиката и студеното време са най-честите причини. За всеки обаче е различно;
- Проучете възможностите за лечение: Вашият дерматолог може да препоръча комбинация от терапии, за да се успокоят симптомите и да се овладее заболяването. Те включват лекарства без рецепта, като лосиони, кремове, локални кортикостероиди, ретиноиди и други. Това са средства за първата линия на лечение. Втората линия може да се състои от фототерапия, а третата – от инжекционни лекарства;
- Избягвайте някои храни: Като цяло National Psoriasis Foundation препоръчва да се заложи на противовъзпалителна диета, богата на плодове и зеленчуци, чисти протеинови храни, пълнозърнести храни и здравословни мазнини. Ограничаването на храни, които насърчават възпалението, е добро за цялостното ви здраве и може да ви помогне да управлявате симптомите на псориазис. Избягвайте алкохол, джънк, червено месо, цитрусови плодове, глутен и млечни продукти.
Изключително важно е хората с псориазис да предпазват кожата си от прекомерно излагане на слънце. То може да влоши съществуващия псориазис и да причини образуването на нови плаки или да раздразни кожата.
Защо симптомите се влошават през зимата
Има редица причини зимата да е лош спътник за вас, ако имате псориазис или друго кожно заболяване. Спадът на температурата е един от тях. Включването на нагревателни уреди, когато стане студено, допринася за изсушаване на кожата и това я прави по-чувствителна.
Има го и фактът, че намаленото излагане на слънце означава по-ниски нива на витамин D в тялото (произведени от кожата в отговор на слънчева светлина). Знаем, че дефицитът на витамин D така или иначе е често срещан при хора с псориазис, но е особено разпространен през зимата. Тъй като витамин D играе роля в растежа на кожните клетки, както и в регулирането на имунната система, не е изненадващо, че обострянията са по-чести по това време на годината.
Освен да съберете вещите си и да преминете към по-приятен климат, няма какво да направите, за да контролирате времето. Добрата новина обаче е, че има много практически начини, по които можете да намалите въздействието на зимните условия върху кожата си:
- Внимавайте с употребата на сапун – може още повече да изсуши кожата ви;
- Инвестирайте в овлажнител за въздух – тези удобни приспособления оформят влагата в атмосферата под формата на невидима мъгла;
- Слагайте крем върху кожата – нанасяйте дебел слой овлажняващ крем най-малко два пъти на ден (в идеалния случай, когато кожата е влажна), за да защитите кожата си и да я поддържате добре хидратирана. Продуктите, които съдържат урея или салицилова киселина, могат да помогнат за омекотяване и премахване на натрупаната суха кожа в засегнатите области;
- Детоксикирайте се – освобождаването на токсични вещества и задържана вода в организма ще подобри метаболизма и прочистването на тялото;
- Насладете се на масаж – лимфодреналният масаж е много подходящ, както и класическият, за да стимулирате лимфната система;
Истинските причини за автоимунни заболявания и връзката им с глутена
Използвани ресурси
National Psoriasis Foundation” – Psoriasis in spring, summer, fall and winter. Last accessed: 10.11.15. https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/faqs/weather
Vitamin D status in patients with chronic plaque psoriasis. Gisondi P, Rossini M, Di Cesare A, Idolazzi L, Farina S, Beltrami G, Peris K, Girolomoni G. Br J Dermatol. 2012 Mar;166(3):505-10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22013980
Stress as an influencing factor in psoriasis. Heller MM, Lee ES, Koo JY. Skin Therapy Lett. 2011 May;16(5):1-4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=21611682