През последните години алергиите при подрастващите зачестяват, което се отразява до голяма степен на ежедневието им. Дали има връзка между начина на живот на майката по време на бременността и алергиите при децата?
Изследвания сочат, че определени микроби в организма на майката могат да се предадат по време на бременност или кърмене в детския организъм, и по-този начин да блокират развитието на някои алергии при подрастващите.
В тази статия ще разгледаме връзката между майката и детето по отношение на детския имунитет, и ще разберем по какъв начин да открием алергиите, за да водим спокоен живот без ограничения.
Има ли отношение микробната среда на майката върху развитието на детето?
Екип от учени от университета “Филипс” в Марбург, воден от Харалд Ренц, извършва редица проучвания относно връзката между пренаталната и постнаталната среда при децата. Специалистите установяват, че редица микроби в организма на майката, предадени чрез плацентата или кърмата, могат да повлияят превантивно върху някои алергии и развитие на астма.
Проучванията се извършват върху мишки и е доказано, че при майките, изложени на бактерии по време на бременността, родените мишлета са по-малко склонни да развият алергични реакции, за разлика от тези, чиито майки са обитавали по-стерилна среда.
Връзката между хигиената и алергиите
Хигиенните навици също имат важно отношение към развитието на алергии при децата. С цел поддържане на тяхното здраве, родителите имат навика да пазят децата си далеч от всякакви бактерии и вируси с поддържане на безупречна хигиена. Този начин на живот обаче по-често води до обратния ефект.
Според теория, наричана “хигиенната хипотеза”, колкото повече се стараем да се предпазваме от вируси и микроби, толкова по-уязвими сме при евентуалната си среща с тях, и именно това е причината за нарастването на алергиите през последните десетилетия.
Намаленото излагане на инфекциозни агенти в ранна детска възраст прави организма по-чувствителен към алергии и заболявания. Проучвания сочат, че децата, отглеждани във ферми, където са излагани на повече микроби, в последствие развиват по-малко алергии в сравнение с тези, отглеждани в градска среда.
Можем ли да се предпазим от развитие на алергии?
Връзката между микробите в организма на майката и развитието на алергии при децата е област, в която тепърва предстои да се извършват още много проучвания с цел установяване на унаследяването на имунитета.
Все пак изследванията до момента сочат, че микробите в тялото на майката по време на износване на плода, както и пренасянето им в детския организъм по време на кърмене, могат да допринесат за повишаване на имунитета при бебетата и да ги предпазят от развитие на някои алергии.
Разбира се, при изграждането на имунитета не трябва да се разчита единствено на родителя и първите години от живота на детето. В етапите на развитие е изключително важно организмът да бъде излаган на различни микроби, за да се изгради силен имунитет и да се намали риска от алергии.
ImuPro – решението при откриване на хранителни алергии
За да водите спокоен и нормален начин на живот без да се притеснявате от наличие на различни алергии, можете да се доверите на кръвния тест на ImuPro. Компанията предлага редица пакети, изследващи индивидуалната поносимост към различни по брой и вид храни. Чрез този тест може да се изследват от 22 до 270 вида храни, включително най-често причиняващите алергии – зърнени храни, съдържащи глутен, ядки, мляко и яйца, и други, като кафе, чай, подправки.
Ето обобщение на различните видове тестове ImuPro:
Минималистът – Тества 22 отделни храни; Изследва чувствителност към глутена, различна от целиакия; Точен индивидуализиран доклад; ръководство за Вашето индивидуализирано хранене не е включено; не включва книга с рецепти; надграждането изисква нова извадка.
Основоположникът – Тества 44 отделни храни, включва всичко гореизброено.
Зеленият съветник – Тества 90 вегетариански храни, като включва ръководство за Вашето индивидуално хранене и другите гореизброени.
Довереният съветник – Тества 90 отделни храни, включва същото като Зеленият съветник и може да надградите в рамките на 6 седмици със същата проба до по-голям тест.
Изчерпателният другар – Тества 270 отделни храни с персонализирана книга с рецепти, всичко друго гореизброено и IgG скрининг за Candida.
Познавайки тялото си и неговите индивидуални нужди и потребности, може да живеете нормално без да се тревожите за здравето си. Инвестицията в кръвен тест за хранителна непоносимост е инвестиция във Вашето спокойствие и крепко здраве – доверете се на ImuPro, за да не се тревожите за никакви алергии!
Използвани източници
- Conrad ML, Ferstl R, Teich R, Brand S, Blümer N, Yildirim AO, Patrascan CC, Hanuszkiewicz A, Akira S, Wagner H, Holst O, von Mutius E, Pfefferle PI, Kirschning CJ, Garn H, Renz H. Maternal TLR signaling is required for prenatal asthma protection by the nonpathogenic microbe Acinetobacter lwoffii F78. J Exp Med. 2009 Dec 21;206(13):2869-77. doi: 10.1084/jem.20090845. Epub 2009 Dec 7. PMID: 19995952; PMCID: PMC2806458.
- Sandra M. Blois and others, Dendritic Cells: Key to Fetal Tolerance?, Biology of Reproduction, Volume 77, Issue 4, 1 October 2007, Pages 590–598, https://doi.org/10.1095/biolreprod.107.060632
- J Clin Invest. 2009;119(7):2062-2073. https://doi.org/10.1172/JCI38714.
- Holt, Patrick G; Sly, Peter D. Prevention of allergic respiratory disease in infants: current aspects and future perspectives. Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology 7(6):p 547-555, December 2007. | DOI: 10.1097/ACI.0b013e3282f14a17