Алергията към дървесни ядки е състояние, което засяга все повече хора по света. Тази алергия може да бъде много сериозна, като някои хора могат да претърпят животозастрашаваща алергична реакция, наречена анафилаксия. В тази статия ще разгледаме всичко, което трябва да знаете за алергията към дървесни ядки – от причините и симптомите до диагнозата и лечението, както и най-новите научни данни по темата.
Какво представляват дървесните ядки?
Дървесните ядки са вид ядки, които растат по дърветата. Това е важно уточнение, тъй като дървесните ядки растат на дървета, докато фъстъците растат под земята и се считат за бобови растения, а много хора ги причисляват към ядките. Някои често срещани видове ядки включват бадеми, бразилски орехи, кашу, кестени, лешници, макадамия, пекани, кедрови ядки, шамфъстък и орехи. Тези ядки често се използват при готвене и печене, а също така са популярна закуска.
Според изследванията се смята, че алергиите към ядки засягат приблизително 1% от общото население. Тази стойност може да варира според държавата и региона, както и възрастовите групи, като някои проучвания съобщават за по-високи нива при деца в сравнение с възрастни.
Важно е да се отбележи, че тежестта на алергиите към дървесни ядки също може да варира значително при отделните индивиди, като някои изпитват само леки симптоми, докато други могат да бъдат изложени на риск от животозастрашаващи реакции.
По какво се различават дървесните ядки от фъстъците?
Фъстъците всъщност са бобови растения, а не ядки. Те са в същото семейство растения като други дребни зърнени, като соя и боб. Дървесните ядки включват бадеми, кашу, лешници, кедрови ядки, шамфъстък и орехи. Алергията към един вид ядки не означава непременно, че индивидът е алергичен към всички видове ядки. Човек обаче трябва да се консултира с алерголог, преди да консумира други видове ядки при алергия към един вид.
Въпреки че хората, алергични към дървесни ядки, често са алергични към повече от един вид дървесния дки, може да е по-безопасно да се консумират определени видове, като се избягват други. Това решение трябва да бъде взето след внимателно обсъждане с алерголог и трябва да се основава на множество фактори, включително:
- възрастта на индивида;
- резултатите от тестовете за алергия;
- риск от потенциална кръстосана реактивност между ядките;
- последици за качеството на живот и семейни предпочитания.
Ако индивид, алергичен към определени дървесни ядки, избере да консумира други дървесни ядки, той винаги трябва да отчита потенциалния риск от кръстосано замърсяване (въвеждане на следи от алергенната храна по време на приготвянето и обработката), което може или не може да бъде клинично значимо за всички лица.
На следващо място, въпреки че 30% от хората, алергични към фъстъци, са алергични и към ядки, наличието на алергия към ядки не означава непременно, че човек е алергичен към фъстъци. Индивидите с алергия към дървесни ядки обикновено могат да консумират без затруднения семена като сусам, слънчоглед или тиквени семена. Те също така обикновено понасят добре макадамия и кедрови ядки.
Какво причинява алергия към ядки?
Алергията към ядките се появява, когато имунната система погрешно идентифицира протеините в ядките като вредни и предизвиква алергична реакция. След това тялото произвежда антитела, за да се пребори с протеините, което може да причини редица симптоми. Когато имунната система разпознае тези протеини като външни дразнителни, тя започва да произвежда антитела и хистамини, което довежда до алергични симптоми.
Причините за развитието на алергия към дървесни ядки все още не са напълно ясни, но научните изследвания показват, че генетиката играе важна роля. Ако имате близък роднина, който е алергичен към дървесни ядки, имате по-висок риск да развиете тази алергия.
Рискови фактори за алергия към дървесни ядки
Освен генетиката, има няколко други фактора, които увеличават риска от развитие на алергия към дървесни ядки. Ето някои от тях:
- Алергия към други храни: Ако вече сте алергични към други храни, има по-голям шанс да сте алергични и към дървесни ядки;
- Атопични заболявания: Ако сте били диагностицирани с други атопични заболявания, като атопичен дерматит или астма, има по-голям шанс от развитие на алергия;
- Алергия към други алергени от околната среда – полени, прашец, мухъл, животинска козина и други;
- Астма
- Екзема или други кожни заболявания
Симптоми на алергия към дървесни ядки
Симптомите на алергия към дървесни ядки могат да варират от леки до тежки, и могат да се появят в рамките на минути до часове след консумация или контакт с ядки. Най-честите симптоми на алергия към дървесни ядки включват:
- Копривна треска, сърбеж или подуване на лицето, устните, езика, гърлото или други части на тялото
- Затруднено дишане, недостиг на въздух или хрипове
- Коремна болка, гадене, повръщане или диария
- Замаяност или припадък
- Анафилаксия, която е тежка и потенциално животозастрашаваща алергична реакция, засяга цялото тяло и може да причини подуване на гърлото, затруднено дишане, ниско кръвно налягане и загуба на съзнание.
Ако подозирате, че вие или някой друг може да изпитвате симптоми на алергична реакция, незабавно потърсете спешна медицинска помощ. Анафилаксията може да бъде животозастрашаваща, ако не се реагира своевременно.
Предотвратяване на алергичните реакции към дървесни ядки
Най-добрият начин за предотвратяване на алергията към дървесни ядки е да избягвате ядките и продуктите, които ги съдържат. Винаги четете внимателно етикетите на храните и избягвайте храни, които съдържат ядки или може да са влезли в контакт с ядки по време на обработката. Това може да са ястия с паста, месо, гъби, растителни млека, сосове и много други.
Също така е важно да се избегне кръстосано замърсяване чрез измиване на ръцете, приборите и повърхностите старателно преди и след работа с ядки или храни, които могат да ги съдържат.
За да направите това, препоръчваме да си създадете навик внимателно да четете етикетите на съставките, за да сте сигурни, че избягвате всякакви потенциални алергени.
Леките до умерени реакции могат да бъдат лекувани с антихистамини, които могат да помогнат за облекчаване на симптоми като сърбеж и подуване. Тежките алергични реакции изискват незабавно лечение с епинефрин, който може да помогне за намаляване на отока и отваряне на дихателните пътища.
Установяване на хранителни алергии с кръвен тест ImuPro
С помощта на кръвен тест ImuPro може да се провери дали имате хранителна алергия към над 60 вида ядки. Всички те са изброени поименно в графа Тествани храни в описанието на ImuPro Complete. Ето някои от най-известните, които се тестват в пакет COMPLETE:
- 214. Бадеми
- 215. Бразилски орех
- 216. Какао
- 217. Кашу
- 218. Кедрови ядки
- 219. Кокос
- 220. Ленено семе
- 221. Лешници
- 222. Маково семе
- 223. Орехи
- 224. Слънчогледови семки
- 225. Сусам
- 226. Тиквени семки
- 227. Фъстъци
- 228. Шам-фъстък
- 229. Ядки макадамия
Предлагаме и по-малки пакети като Basic, които тестват широко известните видове ядки:
- 72. Бадеми
- 73. Какао
- 74. Кашу
- 75. Ленено семе
- 76. Лешници
- 77. Маково семе
- 78. Орехи
- 79. Слънчогледови семки
- 80. Сусам
- 81. Тиквени семки
- 82. Фъстъци
- 83. Шам-фъстък
При всеки пакет, освен изброените видове ядки, се тестват много други храни – месо, млечни продукти, яйца, подправки, риба и други. Числото в името на теста показва какъв брой хранителни продукти се тестват.
Меню при установена алергия към ядки
В случай, че се потвърди алергията към дървесни или други ядки, има богат списък с храни, които трябва да се избягват. Постарахме се да съберем колкото се може повече от тях на следващите редове.
Тъй като понастоящем няма лек за алергията към ядки, категоричното избягване на ядки и храни/напитки, които ги съдържат, е важна част от превенцията. Дървесните ядки се използват широко в различни храни и са често срещана съставка в различни видове кухня, като азиатска, китайска, индийска, тайландска и виетнамска кухня. Те могат да бъдат намерени и в следните храни, печива, зърнени храни, сладолед и десерти:
- Ядково масло (като бадемово или кашу)
- Ядкови млека (като бадемово, лешниково, кашу)
- Бисквити, сладкиши и торти с ядки като съставки (напр. шоколадово брауни, бисквити амарето, други)
- Нутела (лешник)
- Сладкарски изделия и шоколад (напр. нуга, Ferrero Rocher, Toblerone, Snickers и подобни)
- Сладолед (напр. с вкус на ядки като шамфъстък, както и гарнитура от ядки)
- Храни, които съдържат бадемово брашно
- Марципан
- Хранителни овкусители (бадеми)
- Песто (може да съдържа други ядки, както и кедрови ядки)
- Зърнени закуски като мюсли или корнфлейкс с мед и ядки
- Хляб и бисквити (специализирани хлябове, покрити или съдържащи ядки)
- Зърнени блокчета
Заключение
Алергията към дървесни ядки е често срещана и потенциално сериозна алергия, която засяга много хора по света. Въпреки че няма лек за алергията към дървесни ядки, има стъпки, които можете да предприемете, за да управлявате алергията си и да намалите риска от тежка алергична реакция.
Като се научите как да разпознавате ядките, като четете внимателно етикетите на храните и носите със себе си автоинжектор с епинефрин по всяко време, можете да се предпазите от потенциално животозастрашаващите ефекти на алергията към ядките. Ако подозирате, че може да имате алергия към дървесни ядки, свържете се със специалистите на ImuPro за тестване и възможности за лечение.