Цьолиакия е автоимунно заболяване, в което тялото атакува собствените си клетки, след като глутен попадне в тънките черва на човек. Това води до влошено здравословно състояние, проблеми с усвояването на хранителни вещества, допълнено от симптоми на дискомфорт, подуване, висока чревна пропускливост и засилено излагане на тялото към вируси и бактерии. Други симптоми могат да включват диария, умора, главоболие, дерматит, обриви, болки в корема, замайване, както и съпътстващи хранителни непоносимости. Дори и минимални количества глутен могат да причинят сериозно влошаване на здравословното състояние на човек, страдащ от целиакия – другото име на цьолиакия.
Всичко описано по-горе може да доведе до недохранване и до лишаване на тялото от жизнено важни витамини и минерали. В този смисъл е важно да се определи степента на това автоимунно заболяване и да се анализира цялостното му влияние върху тялото, както и да се премине към строга безглутенова диета.
Кой е предразположен към цьолиакия?
И мъжете, и жените са изложени на риск от целиакия. Хора от всяка възраст или раса могат да развият това генетично автоимунно заболяване. Въпреки това има някои фактори, които могат да увеличат риска от развитие на целиакия.
Генетична предразположеност
Ако в семейството Ви има членове с целиакия, то е много вероятно и Вие да сте предразположени към развитието й. Това съвсем не означава, че на всяка цена ще се срещнете с нея, но е препоръчително да наблюдавате как тялото Ви реагира на храни, съдържащи глутен и да предприемете нужните изследвания. Не е рядкост човек да страда от целиакия, но да не изпитва често срещаните симптоми. Това не Ви предпазва от съпътстващи усложнения в бъдеще.
Друго автоимунно заболяване
Ако имате други автоимунни заболявания, то шансът да развиете целиакия също не е малък. Всяко нарушение в имунната система води до дисбаланс и затруднение на тялото, което от своя страна отслабва още повече имунния отговор и справянето с опасни за организма фактори. Именно това е причината хора, страдащи от целиакия, да развият ревматоиден артрит например. Човешкото здраве много често започва от здравето на червата.
Наличие на определени гени в организма
Около 95% от хората с целиакия имат ген HLA-DQ2, а повечето от останалите 5% имат ген HLA-DQ8. Ако имате наличие на един от двата гена, не означава, че непременно сте развили целиакия или че ще развиете. Но е факт, че при повечето хора с целиакия тези гени са налични. Не е излишно да се следи тази връзка, докато учените продължават да работят по допълнителни проучвания в тази посока.
Кое е най-доброто лечение за цьолиакия?
На този етап медицинските специалисти са единодушни върху това, че за да се повлияе положително организмът при наличие на целиакия, е нужно човек да премине на изцяло безглутенов режим на хранене. Това изключва от диетата му всякакви продукти, съдържащи пшеница, ръж, спелта, ечемик и други зърнени култури.
Кога не трябва да спираме глутена?
За да се извърши акуратно изследването за целиакия, е нужно човек да не спира глутена преди това. Причината се съдържа във влиянието на глутена върху организма. Вече споменахме, че глутенът пряко нарушава състоянието на тънките черва, заради което те намаляват функциите си да усвояват полезни хранителни вещества. Интересн факт е, че дори и при хора с наднормено тегло или такива, които изглеждат видимо здрави, също може да са на лице недохранване и анемия.
Всъщност при хора с целиакия глутенът разрушава власинките по вътрешната част на стената на тънките черва, отговорни за времето и начина на абсорбция на витамини и минерали и отвеждането им към кръвотока. При намален размер или липса на тези власинки абсорбацията съответно е сведена до критичен минимум, вследствие на който се развиват и други здравословни проблеми. При много от хората с целиакия е налична и лактозна непоносимост поради причината, че тя се усвоява също чрез същите власинки по чревната стена.
За да преминете през изследване обаче, е нужно да се тества точната реакция на организма към глутен и именно това е причината здравните специалисти да съветват той да не се спира, докато не са преминали всички тестове и анализи.
Защо е нужно да спрем нацяло глутена, ако имаме установена целиакия?
Когато тялото се бори с недохранване, анемия, занижени нива на важни микроелементи, умора, отпадналост, болки, тогава е важно да му помогнем. Едва ли има човек, който не желае да стигне баланс и оптимално здраве. Но пътят може да се окаже по-труден, отколкото очакваме.
При страдащите от целиакия е важно да се спре глутена, за да се даде възможност на организма да възстанови власинките по стената на тънките черва, отговорни за абсорбиране на хранителни вещества. Това възстановяване може да отнеме месеци, но може да отнеме и седмици. Много зависи от адаптационните способности на тялото.
След като чревната стена възстанови правилния си вид, е важно да продължите да се храните без глутен. Много често човек се изкушава да върне глутеновите храни в менюто си, след като е усетил позитивните промени и им се е насладил известно време, смятайки, че вече е излекуван. Но лек за целиакията няма. Тъй като това е автоимунно заболяване, то се реактивира при всяка дадена възможност. Което се счита, че е приемът дори и на незабележимо малки количества глутен.
С какво да се храним и какво да избягваме, ако имаме установена целиакия?
Първо ще започнем с най-очевидното, а именно – глутенът. Всички продукти, направени с пшенично брашно, трябва напълно да се изключат от менюто Ви. Глутен може да откриете и в най-неочаквание ястия, затова е важно да сте 100% информирани за това, с което се храните и за неговия състав. Например в някои супи се слага фиде, което най-често е направено от пшеница, както и булгур, който също идва от пшеницата. Тъмният хляб е много апетитен и вкусен, но в голям процент е направен от 100% глутеново брашно, било то ръжено, пълнозърнеста спелта или малцово. Има продукти, в които привидно няма нищо глутеново, но отново е препоръчително да проверите, преди да опитате. Например готовите млечни и кофеиново-какови напитки. Или пък йогурт с плодове за из път. Ако на етикета на даден продукт е отбелязано, че може да съдържа следи от глутен, това също е знак, че не е желателно да го консумирате.
По-приятната част е в това да поговорим какво можем да ядем и с какво можем да заместим глутена. Всъщност в съвременния свят глутенът може да бъде много лесно заместен и Вие много бързо можете да привикнете към алтернативите и дори да не усетите вкусови разлики. Факт е, че все повече фирми произвеждат безглутенови печива и пакетирани продукти. Все повече компании имат осъзнатост към честото наличие на целиакия и правят хранителните избори много по-лесни и по-ефективни.
Нека се насладим на безкрайния списък с храни, на които можете да разчитате. Преди всичко винаги имате избор сами да приготвите храната си, което ще сведе до нула шансът глутен да попадне в организма Ви. Вкъщи винаги е добра идея да имате под ръка ориз, киноа, леща, картофи, амарант, ядки, соя и соеви продукти, елда, боб. Ако обичате да похапвате животински продукти, това ще направи ястията Ви най-разнообразни на вид и съдържание. Всички зеленчуци, за които можете да се сетите, както и плодове са добре дошли за всяко от храненията Ви през деня. Млечни продукти, яйца, консервирани храни без глутен – също.
А сега и за алтернативите. Напоследък има все по-голям избор на безглутенови брашна. Вече няма нужда да се ограничавате от любимите си палачинки или гофрети за закуска. Както и от любимото си препечено хлебче за топлата супа на обяд. Или пък от безглутеновите крутони за салaта със сезонни зеленчуци и авокадо. Безглутенови бисквитки, безглутенова баничка, безглутеново брауни.. Има от всичко, дори и във вид на най-немислимите сладки изкушения.
Безглутеновата диета никога не е била толкова богата и разнообразна. Важно е да имате избор и да не се чувствате ограничени, за да можете едновременно да се наслаждавате на храната, да експериментирате с вкусове и рецепти и в същото време да помагате на тялото си да бъде здраво и балансирано.
Използвани източници
- Posner EB, Haseeb M. Celiac Disease. [Updated 2022 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441900/
- Caio G, Volta U, Sapone A, Leffler DA, De Giorgio R, Catassi C, Fasano A. Celiac disease: a comprehensive current review. BMC Med. 2019 Jul 23;17(1):142. doi: 10.1186/s12916-019-1380-z. PMID: 31331324; PMCID: PMC6647104.
- Posner EB, Haseeb M. Celiac Disease. 2022 Aug 8. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 28722929.
- Aljada B, Zohni A, El-Matary W. The Gluten-Free Diet for Celiac Disease and Beyond. Nutrients. 2021 Nov 9;13(11):3993. doi: 10.3390/nu13113993. PMID: 34836247; PMCID: PMC8625243.