Лунна диета, житен режим, фастинг, кето хранене – в стремежа си да постигнем най-добрата си форма и да се чувстваме добре в тялото си, сме склонни да се подлагаме на всевъзможни диети – някои ефективни, но не съвсем здравословни.
Сред всички тези методи, обещаващи постигане на мечтаната фигура и ползи за здравето, се откроява един начин, който изглежда наистина смислен и работещ. Този метод изпъква над всички диети от лайфстайл списанията и дамските блогове и определно звучи като полезен и щадящ организма – това е диетата според кръвната група.
В тази статия ще ви разкажем каква е връзката между кръвта и начина ни на хранене, и как да създадем правилния режим според своята кръвна група така, че да се чувстваме добре и в същото време да влезем в перфектна форма.
Какво всъщност представлява кръвната група
Кръвта е вид съединителна тъкан, притежаваща функцията да доставя кислород и глюкоза до останалите тъкани в организма, както и да транспортира отпадни метаболитни продукти вън от него. Според наличието на захари в червените кръвни телца, от които кръвта е изградена, тя може да се раздели в 4 кръвни групи – A, B, AB и 0, всяка от които според своя резус фактор може да бъде положителна или отрицателна.
Това откритие на австрийския лекар Карл Ландщайнер му носи Нобелова награда и е огромен принос в света на медицината. Днес информацията за кръвната ни група е от изключителна важност по отношение на кръвопреливането, но едва ли нейният откривател е подозирал, че тя може да има отношение и към начина ни на хранене.
Каква е връзката между кръвната група и храната
Още от древни времена начинът ни на живот и храната, която приемаме, са ключови за развитието на биологичния ни вид. Веднъж постъпила в организма ни, храната ни носи определена информация, която сама по себе си предизвиква реакция на имунната ни система.
Според начина, по който тялото реагира на приетите вещества, разбираме дали въпросната храна ни се отразява добре или изпитваме непоносимост към нея, която от своя страна може да доведе до развиване на алергия. Диетата според кръвната група разглежда именно тази връзка между хранителния прием и организма и се основава на идеята, че според кръвната си група можем да подбираме най-благоприятната храна за себе си.
Теорията на Джеймс Д‘Адамо
Американският лекар и природолечител Джеймс Д‘Адамо се смята за баща на диетата според кръвната група и твърди, че в зависимост от антигените в кръвта ни, храната може да бъде полезна, неутрална или вредна за организма ни.
Според доктор Д‘Адамо, определени храни карат едни хора да пълнеят, а други да отслабват, и това се дължи на преработването на конкретната храна от организма. Той разработва четири режима – по един за всяка кръвна група.
Хранителен режим според кръвната група
Ето, че стигнахме и до ключовата част на нашата статия – каква храна трябва да приемаме според своята кръвна група, за да бъдем здрави и във форма.
Съгласно теорията на Д’Адамо, хората с кръвна група тип 0 следва да наблягат на месни продукти и морски дарове. Тази група се смята за първата и нейни носители са били именно предците ни, чиито поминък е бил ловът, а основен хранителен избор е животинското месо.
Прието е, че кръвна група А е възникнала с развитието на земеделието, затова и за нейните носители най-благоприятна е вегетарианската диета и по-малкия прием на месни продукти.
За кръвна група B се вярва, че е възникнала при номадските племена, следователно, следвайки логиката на предишните антигени, за нейните носители най-големи ползи за организма имат млечните продукти.
Чудите се каква е перфектната диета за група AB? Можем да кажем, че те са облагодетелствани с най-голямото разнообразие – за тях еднакво подходящи са както зеленчуците, така и млечните продукти.
Доколко е точна диетата според кръвната група
Хипотезата за хранене според кръвната група определено е интересна и има своите стабилни основи, които да я правят достоверна до голяма степен. Истината обаче е някъде по средата и ключът на правилното хранене се крие в баланса.
Би било немислимо да се придържаме единствено към един тип храни и да разчитаме на него за своето здраве – всяка хранителна група носи своите полезни вещества за организма и не трябва да се лишаваме от нищо, стига това да не е доказано чрез изследване.
Всеки организъм е строго индивидуален и има нужда от различно разпределение на хранителните групи с цел създаване на перфектния хранителен режим, който да обединява здраве и добра форма.
Напълно възможно е ако сте кръвна група А, например, зеленчуците да се усвояват най-добре от организма ви, но това в никакъв случай не означава да консумирате единствено това до края на живота си.
Индивидуален хранителен режим
Изготвяне на индивидуален хранителен режим е най-доброто решение, което можете да вземете по отношение на своето здраве и красива фигура. Но къде може да откриете подобна услуга?
ImuPro е специализиран кръвен тест за хранителни алергии. Компанията предлага различни пакети за изследване на хранителна поносимост на близо 300 различни вида храни и допълнителни услуги, като изготвяне на индивидуален хранителен режим.
Има няколко различни вида ImuPro тестове, които обхващат по-малък или по-голям брой храни. Също така, ако не знаете дали този тест ви е нужен, прочетете статията ни Какви са признаците, че имате нужда от тест за хранителна алергия?
Познаването на организма ни и неговите специфики по отношение приема на различните видове храни е изключително важно ако искаме да поддържаме добро здраве и желаната форма. Инвестицията в здраве е най-добрата инвестиция въобще която винаги се отплаща подобаващо!
Познавате ли своята кръвна група и съгласни ли сте с теорията на доктор Д’Адамо? В случай, че не я знаете, възползвайте се от услугите на ImuPro – може пък именно предпочитаната от вас група храни да е най-благоприятна за вашата диета!
Използвани източници
Tsamesidis, I., Stalika, E., Egwu, C. O., Pritsa, A., Parpori, M., Gkinoudis, A., Samara, D., & Lymperaki, E. (2022). The Potential Impact of Blood System on Dietary Habits and Smoking. Medicines (Basel, Switzerland), 9(1), 3. https://doi.org/10.3390/medicines9010003
Wang, J., García-Bailo, B., Nielsen, D. E., & El-Sohemy, A. (2014). ABO genotype, ‘blood-type’ diet and cardiometabolic risk factors. PloS one, 9(1), e84749. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0084749
The Blood Type Diet: Does It Work? https://www.medicinenet.com/the_blood_type_diet_an_evidence-based_review/article.htm
Karl Landsteiner Biographical https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/1930/landsteiner/biographical/