Хормоналното акне е неприятен проблем, който е обусловен от някакъв дисбаланс в хормоналния фон на човека. Обикновено се среща при жените, тъй като при тях се случват повече хормонални промени през целия живот, но и мъжете не са лишени от проблеми, подорени от хормонален дисбаланс, включително хормонално акне.
Хормоналното акне е акне, което се появява, когато нивото на хормоните на човек варират. Колебанията на естрогена, прогестерона и тестостерона могат да причинят появата на този вид акне. То обикновено засяга жените повече от мъжете. Проучванията показват, че около 50% от жените на възраст 20-29 години са имали или имат с акне, а 25% от жените на възраст 40-49 години също се сблъскват с него.
По време на тези периоди на повишени хормонални изменения, тялото произвежда повече себум – вид мазна субстанция. Натрупването на себум води до възпаление, промени в активността на кожните клетки и колонизиране на бактерии в космените фоликули. При тази комбинация акнето започва да се появява. Някои лекарства, антибиотици, специфични храни, депресия, тревожност, стрес и други психически задействащи елементи също могат да положат основата за хормонално акне.
Ролята на храненето при хормонално акне
Един от най-важните фактори за състоянието на кожата ни и здравето като цяло е това с какво се храним. В първата част на темата коментирахме как влияят хормоните на производството на себум и кои храни влошават акнето. Накратко това са храни, задействащи възпалителните процеси в организма, такива богати на захар и въглехидрати, наситени мазнини, транс мазнини и други. Ако трябва да ограничим нещо в менюто си, то това са точно тези храни.
Вместо тях експертите препоръчват да наблегнем на храни богати на антиоксиданти, витамини и минерали, които ще подхранят кожата и другите ни тъкани. Важни са и противовъзпалителните мазнини като Омега-3, които могат да се осигурят от риба, чиа семена и други източници.
Храни с високо съдържание на омега-3 мастни киселини
Храните с високо съдържание на омега-3 мастни киселини компенсират възпалителните омега-6 мастни киселини и намаляват производството на възпалителни цитокини, които допринасят за поява на акне. Не само, че омега-3 могат да намалят възпалителния отговор, но също така могат да намалят производството на IGF-1 (Инсулиноподобен растежен фактор 1).
Изследванията показват, че хората, които ядат по-малко риба, съдържаща омега-3 мастни киселини, са склонни да имат проблеми с кожата, включително акне.
Можете да си набавите омега-3 от следните храни:
- Мазни риби като сьомга, сардини или скумрия
- Семена от чиа – чудесна опция за закуска
- Ленено семе – чудесна опция за закуска също
- Орехи – изключително богати на омега-3 и на други полезни вещества
Могат да се използват и хранителни добавки, особено ако сте от хората, които не ядат риба редовно. Когато избирате добавка с омега-3 е изключително важно да търсите такива, които съдържат филтрирано масло. Това означава, че са премахнати замърсители като тежки метали. Съблюдавайте и за продукт с комбинация от вещества, като например колаген и витамин С като Морски колаген на прах с витамин С. Те са благоприятни за поддържането на здрава и красива кожа, подкрепа на мускулната маса и тонус, изглаждане на бръчки и фини линии по кожата на лицето.
Богати на пробиотици диета
Пробиотиците могат да помогнат при акне чрез повлияване на възпалителния отговор и понижаване на IGF-1 и андрогените. Няколко проучвания установяват, че възрастни, които са приемали пробиотици Lactobacillus rhamnosus GG в продължение на 12 седмици, са с подобрени симптоми на акне в сравнение с плацебо групата. Участниците също имат по-ниски нива на IGF-1 в кожата си.
Пробиотиците са живителната сила на микробиома, която противодейства на лошите бактерии и не допуска тяхното размножаване. Деликатният баланс на чревната микрофлора трябва да се възстанови, за да може да се радвате на здрава кожа без акне, повишена секреция на себум, пигментации и други кожни проблеми. Пробиотиците подхранват здравословния чревен микробен баланс, за да балансират pH на кожата и да я предпазят от увреждането на свободните радикали. Пробиотиците също могат да помогнат за овладяване на естествените имунни реакции в кожата, които лесно могат да бъдат свръхстимулирани от стрес и замърсяване, недоспиване и някои заболявания.
Примери за храни, които съдържат пробиотици включват:
- Кимчи
- Кисело зеле
- Кисели краставички
- Кефир
- Комбуча
- Ферментирали зеленчуци
Ярко оцветени плодове и зеленчуци
Полифенолите са химикалите, които придават на плодовете и зеленчуците прекрасни цветни нюанси. Те имат изразена антиоксидантна активност, която намалява възпалението в тялото. Тези плодове и зеленчуци съдържат полезни за кожата хранителни вещества като витамин С и витамин А. Зеленчуците и много плодове също са с нисък гликемичен индекс, така че помагат за поддържане на здравословен баланс на кръвната захар.
Включването на голямо разнообразие от плодове и зеленчуци може да озари кожата ви и да е от полза за цялото ви тяло, включително хормоналния баланс. Препоръчваме ви консумацията на сезонни плодове и зеленчуци като:
- Спанак
- Кейл
- Горски плодове
- Манголд
- Чушка
- Ябълки
- Лук
- Чесън
- Брюкселско зеле
- Зеле
- Броколи
- Карфиол
- Ябълки
- Авокадо
- Зелена салата
- Рукола
Храни с високо съдържание на фибри
Тъй като знаем, че храните с висок гликемичен индекс могат да увеличат риска от акне, консумирането на богати на фибри храни с много по-стабилен отговор на кръвната захар е важна диетична стратегия за борба с акнето. Фибрите също са от съществено значение за здрави черва и балансиран микробиом, така че повече от тях на закуска или обяд са чудесна превенция на вълчия апетит и акнето.
Богатите на фибри храни с нисък гликемичен индекс са:
- Зеленчуци и плодове
- Леща
- Боб
- Ядки
- Семена
- Киноа
Богати на цинк храни
Цинкът е важен минерал, който помага при акне чрез противовъзпалителните си ефекти. Ниските нива на цинк също са свързани с по-тежко състояние на акнето.
Можете да приемате добавки с цинк, но те могат да причинят стомашно разстройство и да нарушат баланса на други минерали. Ако цинкът е в хелатна форма като в Акти Цинк Карнозин, усвояването му е много по-добро и шансът да причини дразнене е минимален.
Храните, които съдържат отлични количества цинк, включват:
- Стриди (те са може би най-добрият източник)
- Раци
- Тиквени семки
- Леща
- Говеждо месо
- Киноа
Витамини за подкрепа на кожното здраве
Витамините, които допринасят за здравето на кожата, включват витамин А, витамин С и витамин Е. Витамин С и витамин Е действат като антиоксиданти за намаляване на възпалението в тялото, което може да допринесе за поява на акне. Витамин А обикновено се използва локално, но също така е полезен за здравето на кожата като част от вашата диета. Може да си набавите тези витамини от чушки, цитрусови плодове, масло от кайсиеви ядки и други източници.
Използвани ресурси
- Pandey, K. B., & Rizvi, S. I. (2009). Plant polyphenols as dietary antioxidants in human health and disease. Oxidative medicine and cellular longevity, 2(5), 270–278. https://doi.org/10.4161/oxim.2.5.9498
- Cory, H., Passarelli, S., Szeto, J., Tamez, M., & Mattei, J. (2018). The Role of Polyphenols in Human Health and Food Systems: A Mini-Review. Frontiers in nutrition, 5, 87. https://doi.org/10.3389/fnut.2018.00087
- Silva, R., & Pogačnik, L. (2020). Polyphenols from Food and Natural Products: Neuroprotection and Safety. Antioxidants (Basel, Switzerland), 9(1), 61. https://doi.org/10.3390/antiox9010061
- Shi, L. H., Balakrishnan, K., Thiagarajah, K., Mohd Ismail, N. I., & Yin, O. S. (2016). Beneficial Properties of Probiotics. Tropical life sciences research, 27(2), 73–90. https://doi.org/10.21315/tlsr2016.27.2.6
- Markowiak, P., & Śliżewska, K. (2017). Effects of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics on Human Health. Nutrients, 9(9), 1021. https://doi.org/10.3390/nu9091021
- Yu, Y., Dunaway, S., Champer, J., Kim, J., & Alikhan, A. (2020). Changing our microbiome: probiotics in dermatology. The British journal of dermatology, 182(1), 39–46. https://doi.org/10.1111/bjd.18088
- Cervantes, J., Eber, A. E., Perper, M., Nascimento, V. M., Nouri, K., & Keri, J. E. (2018). The role of zinc in the treatment of acne: A review of the literature. Dermatologic therapy, 31(1), 10.1111/dth.12576. https://doi.org/10.1111/dth.12576
- Rizvi, S., Raza, S. T., Ahmed, F., Ahmad, A., Abbas, S., & Mahdi, F. (2014). The role of vitamin e in human health and some diseases. Sultan Qaboos University medical journal, 14(2), e157–e165.
- Berardesca, E., & Cameli, N. (2021). Vitamin E supplementation in inflammatory skin diseases. Dermatologic therapy, 34(6), e15160. https://doi.org/10.1111/dth.15160