Отдавна е известно, че широк спектър от микроби колонизират човешкото тяло и че взаимодействието между тези организми и техния гостоприемник е от решаващо значение за здравето, както и за развитието на болести. Но едва наскоро, с появата на нови молекулярни техники, се оценяват пълното разнообразие на човешкия микробиом и неговите особености. Човешкият чревен микробиом е сред най-сложните елементи от нашето тяло. Той включва 500-1000 вида и безброй бактерии, както полезни, така и вредни. Тънкото и дебелото черво съвместяват сложна екосистема от бактерии, гъбички, паразити и вируси, които съставляват чревния микробиом.
Какво знаем за микробиома накратко
Думата микробиом е въведена от Джошуа Лидърбърг през 2001 г. Това е термин, с който се обозначава цялата екологична общност от коменсални, симбиотични и патогенни организми, които споделят нашето телесно пространство. Точно както цялата колекция от човешките гени се нарича човешки геном, това определение на микробиома означава цялата колекция от гени, открити във всички микроби, свързани с определен гостоприемник. А по-широкият термин „метагеном“ означава цялото колекция от микробни гени, открити в конкретен околен свят.
Въпреки че технически човешкият микробиом е определен като пълен геном (пълен набор от ДНК на организма, включително гените) на всички микроорганизми в и върху човешкото тяло, терминът обикновено се използва синонимно за обозначаване на общността на всички микроорганизми в това местообитание, включително бактерии, археи и други.
Нови изследвания показват, че има сложна двупосочна връзка между чревния микробиом и гостоприемника, която вероятно е критична за човешкото здраве, както и е свързана с патогенезата на заболяването.
Това, което представлява „нормален“ или „здравословен“ чревен микробиом, е област на активно изследване, но ключовите характеристики могат да включват разнообразие, богатство, устойчивост и способност на микробната общност да се съпротивлява на промените. Редица фактори, включително възраст, имунната система на гостоприемника, генетиката на гостоприемника, диетата и употребата на антибиотици, изглежда променят чревния микробиом.
Здравата бариера на лигавицата на червата е от решаващо значение за здрава храносмилателна система. Лигавичната бариера отделя лигавицата на червата от милиардите микроби и я предпазва от патогени и вредни протеини. Когато лигавицата се раздразни или целостта ѝ бъде нарушена, тя приканва към възпаление на червата, инфекция и спад на имунната система.
Дисфункция и заболяване на лигавицата на червата – промененото производство на слуз, имуноглобулини, антимикробни пептиди и други имуномодулатори е често срещана причина за възпалителни заболявания на червата (Болест на Крон и колит), синдром на раздразненото черво и цьолиакия.
Същият дисбаланс модулира заболявания извън чревната система. Например диабетът се регулира от имунните клетки, които живеят в лигавичния слой на червата. Хроничното възпаление от увреждане на лигавицата подхранва прогресията на всяко основно заболяване. Подобряването на състоянието на червата е основна стратегия за подобряване на здравето и качеството на живот, като стратегията за излекуване на чревната лигавица винаги е строго индивидуална. Какви стъпки може да включва?
На следващо място ще ви представим 7 основни стратегии за възстановяване на чревната мукоза – наричана още лигавица – и подобряване на синдрома на пропускливите черва.
Оздравяване на чревната лигавица
Предотвратяване на щетите.
Още Хипократ е казал, че всички болести в човешкото тяло започват от червата. Първото правило при тяхното заздравяване е да се предотврати тяхното раздразнение. Някои лекарства, алкохол, кафе, цигари, както и приемът на дразнещи стомаха храни и храни с високо съдържание на захари, не оказват благотворно влияние на червата.
Зърнените, бобовите растения и ядките също нараняват червата, когато не се приготвят по подходящ начин. Традиционните начини за приготвяне, като накисване и покълване на тези храни, са най-добрият начин за намаляване на лектините и другите съединения, за които е известно, че дразнят червата.
Правилното съхранение на продуктите също е от особена важност. Влага, спорите на плесени и други микроби трябва да бъдат ограничени. Тези микроби произвеждат токсини и предизвикват имунни реакции.
Лекуване на чревната лигавица
Има начини, чрез които да се успокои раздразнената лигавица на червата. Много билкови екстракти имат съдържание, което би помогнало за подобряване на раздразненията. Алоето е едно от най-известните домашни средства за раздразнено черво. To е ценно и заради „охлаждащия“ си ефект. Физически покрива увредените участъци на лигавицата, предотвратява бъдещи раздразнения, позволявайки да започне оздравяването. Покриването на лигавицата на червата също блокира способността на патогените да се придържат към откритите зони, помага за намаляване или управление на негативните ефекти от тези патогени.
Екстрактите от алое съдържат също богатство от растителни химикали, които имат антиоксидантни и балансиращи качества. Използвайте оралните гелове краткосрочно, тъй като те могат да създадат зависимост и да подействат слабително.
Отървете се от токсините
Инфекциите допринасят за разрушаването на лигавиците по два начина. Първо, вирулентността на инфекцията директно дразни лигавицата и влошава възпалението. Второ, при острите хронични инфекции се отделят токсини, които увреждат и възпаляват други области далеч от мястото на инфекцията. Елиминирането на тези токсини намалява вирулентността, подпомага тяхното отстраняване и отваря времеви прозорец за заздравяване на лигавиците.
Имуноглобулините са първата защита на природата и един от основните механизми на човешкия имунитет. Това са антитела, които се свързват с външни антигени. След свързване антителата се неутрализират и помагат на имунната система да се насочи към токсините за елиминиране. Когато тялото ви усети, че е под атака, то прави специални протеини, наречени имуноглобулини. Тези антитела се произвеждат от В клетки и плазмени клетки. Те се разпространяват в цялото тяло, за да помогнат за убиването на бактерии, вируси и други микроби. Човешкото тяло произвежда 4 основни типа имуноглобулини: A, G, M и Е.
Спрете свръх разпространението на бактерии, гъбички и вируси
Инфекциите могат да причинят дисфункция на червата. Тя пък също създава имунна среда, която кани инфекцията. И в двата случая, когато е налице инфекция, с нея трябва да се справяте по подходящ начин. Продължаващата инфекция забавя и блокира изцелението. Протоколът на лечение до голяма степен се основава на хранителния режим и колонизирането на микробиома с пребиотици и пробиотици.
Поддържайте лигавицата на червата
Мислете за червата си като трислойна тръба. Чревните микроби се съдържат в най-вътрешната част. Там те си взаимодействат със съдържанието от стомаха, което може да съдържа патогени и вредни протеини.
Средният слой е лигавицата – това е съединителната тъкан, която съдържа имунни клетки, храна за чревните микроби, гориво за имунните клетки и червата.
Следващият вътрешен слой са клетките на чревната лигавица. Тя е последният защитен слой между външната среда и вътрешния свят на кръвообращението. Той координира връзката между лигавицата, имунната система и бактериите.
L-глутаминът, който е една от основните съставки на Intestinal Mucosa Repair and Recover, е чудесен елемент за поддържане на лигавицата. Подхранва растежа на чревните и имунните клетки. L-глутаминът също може да засили активността на имунните клетки в червата, като спомага за предотвратяване на инфекция и възпаление, както и за успокояване на чревната тъкан.
Възстановете полезните бактерии – пребиотици и пробиотици
Всички те активират имунните сигнали, които са от съществено значение за производството на здрава слуз в поддържането на червата и чревните клетки. Лигавицата и флората на червата действат симбиотично. Всеки работи за поддържането на другия. Когато тази симбиоза се разпадне, чревната бариера се нарушава и става пропусклива, което води до дисбаланс на хранителни вещества и електролити, както и чувствителност към патогени и преминаване на вредните протеини през лигавицата. Допълнителният прием на пробиотици подобрява важната селективност на червата да не пропускат нашественици и осигурява оптимална защита срещу патогенни организми.
Осигурете среда за увеличаване на полезните бактерии
Влакната и нишестетата в храната не винаги могат да бъдат разградени от организма. Микробите на червата ферментират и разграждат тези вещества. В замяна те произвеждат безценни вещества, като верижни мастни киселини, витамини от група В и витамин К2. Можете да подкрепите организма си с добавка като Intestinal Mucosa Repair and Recover, която съдържа всички най-важни елементи за подкрепа на микробиома: L-глутамин, желатин, колаген тип II, омега-3 мастни киселини, пребиотици (инулин) и висококачествен пробиотичен комплекс (Неrbаmеdіса Рrоbіоtісѕ Вlеnd® 10 щaмa).