Когато самите вие или член на семейството изпитва тежки стомашно-чревни симптоми, които не се повлияват от лечение с достъпните лекарства или домашни средства, то трябва потърсите помощ час по-скоро. Вероятно първо ще прибегнете до услугите на личния си лекар, но задължително след това трябва да посетите специалист по стомашно-чревни болести (гастроентеролог). С негова помощ ще стане ясна конкретната диагноза и правилното лечение. Ако има основателно подозрение за възпалително чревно заболяване като болест на Крон или улцерозен колит, най-добре е да потърсите гастроентеролог, който е специализиран в лечението на този тип заболявания.
Как да разберете дали страдате от възпалително чревно заболяване
Болестта Крон (на английски абревиатурата е CD) и язвеният колит (UC) принадлежат към известна група от състояния, познати като възпалителни заболявания на червата (IBD). IBD включва също неопределен вид колит – термин използван за случаи, когато не е ясно дали възпалението се дължи на Крон или колит. Те съставляват около 15% от всички случаи.
Не е ясно защо хората получават заболяват от възпалително чревно заболяване, но е установено, че комбинация от гени, свръхактивна имунна система и факторите на околната среда имат принос за това.
Много нови видове терапия предоставиха добър контрол върху възпалителните заболявания на червата в сравнение с 10 години по-рано. Важно е да се има предвид, че IBD е термин за хронични заболявания, които изискват проактивни грижи и по-специален режим на хранене. Успешното управление на заболяването започва с точна диагноза и оценка на болестна активност, включително нейното точно местоположение в стомашно-чревния тракт.
Болест на Крон или язвен колит?
Болестта на Крон и язвеният колит са подобни по много признаци. И двете причиняват подуване и рани по протежение на храносмилателния тракт и могат да причинят болка в корема и диария. Болестта на Крон е възпалително чревно заболяване, което може да се развие навсякъде в храносмилателния тракт, от устата до ректума и прониква в дълбоките слоеве на лигавицата. Язвеният колит обикновено засяга само най-външния слой на тъканта, облицоващ дебелото черво.
Възпалителното чревно заболяване може да бъде свързано и с други извънчревни прояви като възпаление на очите, кожни нарушения и форми на артрит.
Симптомите на възпалително чревно заболяване могат да варират в зависимост от вида на заболяването, местоположението на възпалението и отделния пациент. Общите симптоми включват:
- Чести и постоянни болки в корема;
- Честа и постоянна диария;
- Ректално кървене;
- Отслабване;
- Умора.
Ако има налице някой от следните симптоми, то може да се предположи, че става дума за улцерозен колит:
- Болки в корема;
- Диария;
- Кръв в изпражненията;
- Ректална болка;
- Висока температура;
- Болки в ставите;
- Намален апетит;
Симптомите ви могат да са по-силно изразени, да изчезнат и да се върнат с пълна сила. Понякога може да не ви притесняват седмици или години наред. Други заболявания на червата могат да имат някои от същите симптоми. Болестта на Крон също предизвиква възпаление, но засяга и други места в храносмилателния тракт. Язвеният колит включва само дебелото черво и неговата лигавица.
Синдромът на раздразненото дебело черво има някои от същите симптоми като улцерозния колит, но не причинява възпаление или язви. Той представлява проблем с мускулите в червата. За него не е характерно да причини трайни негативни последствия на червата и подлежи на контрол чрез режима на хранене.
Но да се върнем към възпалителните чревни заболявания, които определено изискват по-сериозно отношение. Що се отнася до диагностиката, ще оставим тази работа на специалистите, но ще обърнем внимание на това с какво трябва да се храните при всяко от двете възпалителни заболявания.
Най-добри храни при болест на Крон
Рафинирани зърнени продукти
Рафинираните зърна имат по-малко ферментиращи фибри от пълнозърнестите храни, така че те преминават по-бързо през храносмилателния тракт. По-малко вероятно е да причинят възпаление или да раздразнят лигавицата.
Такива храни са белият хляб, бял ориз, обикновени бисквити, палачинки, оризовки. Имайте предвид, че ако не консумирате глутен тези продукти не са подходящи, тъй като те го съдържат.
Овесена каша
За разлика от овесените ядки, е по-малко вероятно тя да раздразни стомаха. Също така кашата съдържа разтворими фибри, наречени бета-глюкан. Те могат да помогне за облекчаване на диарията, като абсорбират вода в червата, забавя храносмилането и оформя консистенцията на изпражненията.
Плодове с ниско съдържание на фибри
Такива плодове са банани, диня, праскови, пъпеш и други. Количеството фибри в парче плод се променя, докато узрява. Зрелите плодове обикновено имат по-малко фибри от незрелите плодове.
Обелени плодове
Премахването на кожата или кората на парче плод може да намали количеството неразтворики фибри като целулоза и лигнин.
Обелени и сготвени зеленчуци
Много зеленчуци са с високо съдържание на фибри, но както при плодовете, обелването им премахва слой от неразтворими фибри.
Някои зеленчуци не се нуждаят от белене, като връхчета от аспержи и гъби, но беленето е препоръчително за картофи, моркови и тикви.
Чисто месо без кожа
В случая са подходящи пилешко месо без кожа и пуешко, които са богати на полезни вещества и белтъчини.
Мазна риба
Мазната риба съдържа здравословни мазнини, включително омега-3 мастни киселини. Те се борят с възпалението и могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечни заболявания и някои видове рак.
Кисело мляко и други млечни продукти
Много кисели млека съдържат пробиотици, които са здравословни бактерии, намаляващи възпалението в червата.
Храните, които трябва да се избягват при болест на Крон, са: пуканки, ядки и пълнозърнести храни, зеленчуци с кори, сурови зеленчуци, кръстоцветни зеленчуци, червено месо, солени храни, плодове с кожи и семена, пикантни храни, алкохол и кофеин.
Най-добри храни при улцерозен колит
Няма специфична диета при улцерозен колит. Всеки човек реагира на храна и напитки по различен начин. Няколко общи правила обаче могат да бъдат полезни за хората, които се опитват да избегнат обостряне:
- Храни с ниско съдържание на мазнини: Не е ясно защо диетата с ниско съдържание на мазнини е полезна, но изследванията показват, че яденето на повече храни с ниско съдържание на мазнини може да забави симптомите. Когато ядете мазнини, изберете по-здравословни варианти като зехтин и омега-3 мастни киселини;
- Приемайте повече витамин С: Този витамин може да има защитен ефект върху червата ви. Хората, които ядат храни, богати на витамин С, имат продължителни периоди на ремисия на улцерозния колит. Храни, богати на витамин С, включват магданоз, чушки, спанак и горски плодове;
- Повече фибри: По време на обостряне, обемисти, бавно движещи се фибри са последното нещо, което искате в червата си. По време на ремисия обаче фибрите могат да ви помогнат да се изхождате редовно.
По-важно в този случай е да знаете кои храни да избягвате. Ето и кратък списък с тях:
- Пълнозърнести хлябове, зърнени храни и тестени изделия;
- Кафяв ориз и други пълнозърнести нишестета
- Ядки – фъстъци, лешници, пекани, кашу, бадеми, макадамия;
- Семена – ленено, маково, сусамово, тиквено;
- Сушен грах, боб и леща;
- Плодове богати на фибри;
- Зеленчуци богати на фибри;
- Млечни продукти;
- Храни, съдържащи глутен.
Благоприятни за консумация храни при това възпалително чревно заболяване са бял хляб без семена, бяла паста, нудли или макарони, риба, чисто месо, фъстъчено масло, зехтин, кокосово масло.
Възможно е да има друга причина за евентуални храносмилателни проблеми. В процеса на диагностика може да обмислите и провеждане на кръвен тест ImuPro, който отчита нивата на IgG антитела в организма. Резултатите могат да покажат дали имате хранителна алергия към някоя от 270-те храни, които могат да се тестват.
1 коментар