Червено вино и зряло сирене. Уханни цитрусови плодове. Бекон с яйца за закуска. Тези храни все по-често се срещат в родните кухни и често са част от различни рецепти, подходящи за палео хранене. Дори конвенционалните лекари често препоръчват ежедневно да включвате тези на пръв поглед несвързани храни като част от здравословна диета. В крайна сметка дори суровоядец или веган вероятно не би отказал храни като портокали, спанак или канела. Но за съжаление тези и някои други популярни храни са способни да причинят множество симптоми при определени хора, включително мигрена, копривна треска, киселини и запушване на носа. Ако изпитвате странни реакции към определени храни, които считате за здравословни, може да страдате от често срещана причина за хранителна непоносимост и болести: хистаминова непоносимост.
Какво е хистамин – дефиниция
Хистаминът е химикал, който се произвежда както от организма, така и в естествени количества в определени храни. В тялото се произвежда от мастоцити (вид бели кръвни клетки) и има решаваща роля в нашата имунна система.
Всъщност той е основният медиатор за предизвикване на симптомите на алергия, поради което приемаме антихистамини за облекчаване на алергията.
Хистаминът се среща и в храната ни като страничен продукт от ферментацията на хистидин, който е форма на протеин. В този контекст това е част от семейство химикали, известни като биогенни амини, които се произвеждат от бактерии по време на ферментация, съхранение или разпад. Точно това е и едно от обясненията по въпроса за това къде се съдържат хистамините – в храни и напитки, които са преминали ферментация. Такива са кефир, кисело зеле, червено вино, грозде, сирена и кашкавали, включително синьо сирене, ементал и гауда.
Докато високите нива на биогенни амини (като хистамин) могат да ви накарат да се почувствате неразположение, по-голямата част от хората понасят количествата, установени в нормална диета. Но това може и да не е така при други хора, които развиват хистаминова непоносимост.
Какво е непоносимост към хистамин?
Приблизително 1% от населението изпитва нежелани реакции към това, което се счита за „нормално ниво“ на хистамин в храната. Тази повишена чувствителност се нарича хистаминова непоносимост. Развива се както при повишена наличност на хистамин в организма, така и при понижена активност на ензимите, които разграждат хистамина и го отстраняват от организма.
Счита се, че този дефект е причинен предимно от предишно стомашно-чревно заболяване и/или има генетичен почерк. Основният хистаминов ензим в червата е диамин оксидаза (ДAO), докато области като кожата, гръбначния мозък, белите дробове и други органи разчитат на ензим, наречен хистамин N-метилтрансфераза (HNMT).
Така че индивид с хистаминова непоносимост ще има ниски нива на ДAO или HNMT (или и двете), което може да доведе до натрупване на излишък от хистамин в кръвната плазма.
Какво тогава причинява натрупване на хистамините?
Някои причини, поради които може да имате по-ниски нива на DAO и по-високи нива на хистамин, включват:
- Определени лекарства, които блокират производството на DAO, включително антибиотици;
- Стомашно-чревни разстройства като синдром на пропускливи черва и възпалителни заболявания на червата (болест на Крон, улцерозен колит);
- Храни с високо съдържание на хистамин и храни, които задействат освобождаването на хистамин;
- Бактериален растеж подобен на този при SIBO (бактериален свръхрастеж в червата). За него може да прочетете в Хербамедика – SIBO: Всичко, което трябва да знаете за бактериален свръхрастеж в тънките черва.
Хистаминови нива и тестване
Нормалните нива на хистамин в плазмата варират от 0,3-1,0 ng / mL, но всичко, което е над тази стойност създава проблеми.
Например, ниво от 1–2 ng / mL може да увеличи секрецията на стомашна киселина и сърдечната честота, докато нивата от 3–5 ng / mL могат да причинят зачервяване и главоболие.
Чувствителен към хистамин индивид, който консумира храни богати на хистамини, е вероятно да бъде с високи кръвни нива на хистамин. За съжаление няма общи тестове за диагностициране на това и тестът за убождане на кожата е сравнително нов метод. Затова е важно опитен специалист да изключи хранителните алергии преди да нагажда диетата ви към хистаминова непоносимост.
В тази връзка от полза може да бъде тестът ImuPro. Той е предназначен за откриване на IgG медиирана хранителна алергия. Вижте кои храни може да се тестват.
Признаци и симптоми на хистаминова непоносимост
Въпреки че симптомите изглеждат подобни на алергия, те не включват IgE-медииран отговор и следователно не са алергични реакции (оттук терминът непоносимост).
Разбира се, няма начин да знаете това, докато не изключите алергията чрез тестове. Появата и тежестта на симптомите на непоносимост към хистамин варират значително при отделните хора, но често срещаните оплаквания са:
- Зачервяване и главоболие;
- Респираторни проблеми, включително астма, хрема или запушен нос;
- Кожни състояния като обриви, дерматити, копривна треска или екзема;
- Стомашни проблеми като гадене, рефлукс, повръщане, коремна болка, диария;
- Замайване, ниско кръвно налягане и насечен пулс.
Непоносимостта към хистамин не е като други хранителни алергии или чувствителности, тъй като отговорът е кумулативен, а не незабавен.
Представете си го като чаша вода. Когато чашата е много пълна (големи количества хистамин в диетата), дори капка допълнителна вода ще доведе до преливане на чашата. Но когато чашата е по-малко пълна, ще е необходима повече вода (хистамин), за да предизвика реакция. Това прави хистаминовата непоносимост трудна за разпознаване.
В допълнение, хистаминовата непоносимост е тясно свързана със SIBO и дисбиозата, което предполага, че излекуването на последната може да облекчи първата. Много лекари, които предпочитат алтернативната медицина смятат, че основна причина за непоносимост към хистамин е свръхрастежът на някои видове бактерии, които произвеждат хистамина от неразградена храна. Това на свой ред води до натрупване на хистамин в червата и обърква способността на организма да катаболизира излишния хистамин. Това причинява повишена чувствителност към храни, съдържащи хистамин и увеличаване на симптомите, които обикновено са свързани с алергии.
Какво да правите, ако имате хистаминова непоносимост
Непоносимостта към хистамин може да бъде трудна за разграничаване, тъй като много храни съдържат хистамин и при някои хора чревните им бактерии произвеждат излишния хистамин, който причинява симптомите. Ферментиралите храни са едни от най-големите виновници, тъй като дори полезните бактерии произвеждат хистамин по време на ферментацията. Всъщност реагирането на ферментирали храни е класически признак на непоносимост към хистамин, особено ако пробиотичните добавки се понасят добре. Други храни с високо съдържание на хистамин ще намерите в по-стар материал по темата: Хистамин и алергии – всичко за хистаминовата непоносимост. В него са описани симптомите и хранителните продукти, съдържащи хистамини, както и процесът на откриване и диагностика.
За всеки, който страда от хистаминова непоносимост, е необходимо стриктно спазване на диета с ниско съдържание на хистамини за определен период от време. След това могат да се допуснат по-малки количества хистамин в зависимост от човека и състоянието му.