Докато за вас той може да не се явява никакъв проблем, за някой друг хистаминът е мъчение, непоносим за организма ензим и забранена субстанция.
Няма цвят, мирис, нито вкус и не се разрушава при термична обработка или замразяване. Практически за някои хора се очертава много трудно да обработят хистамина, който се складира в клетките на човешкия организъм.
Но какво го прави толкова особен и заклеймяван, а дори съществува така наречената хистаминова непоносимост?
Какво знаем за субстанцията
В богатата колекция от непоносимости, които имаме в днешно време, прибавяме и непоносимостта към хистамин – биологично активно вещество – медиатор, което принадлежи към групата на т.нар. биогенни амини.
Въпросният хистамин се съдържа в голяма част от хранителните продукти, които консумираме, а организмът не го усвоява, защото се разгражда от червата с помощта на диаминоксидаза (ДАО). За хистаминова непоносимост можем да говорим, когато в организма има недостиг на ДАО, който е ключов за разграждането на хистамин.
Основната идея е, че всеки човек има различни количества или нива от ензима диаминоксидаза и от това зависи до каква степен може да разгражда хистамините.
При първите признаци на наближаваща пролет и полени навсякъде във въздуха се нуждаем от повече ензими, а ако нямаме достатъчно хистамините започват да реагират, защото той се е натрупал в тялото и не е усвоен от ДАО.
Кога организмът е претоварен с хистамин – симптоми и оплаквания
Не говорим за хранителна алергия в случая, а за хранителна непоносимост към определено вещество – в случая това е хистамин. Неприятното при хистаминова непоносимост е, че тя не може да бъде диагностицирана с преглед от кожен лекар или чрез алергично тестуване.
Единственият начин да разберете, че организмът ви е претоварен с хистамин, е да изследвате активността на ДАО, както и да изпробвате елиминационна диета с изключване на храни, богати на хистамин.
Оплакванията при излишък на хистамин са налице тогава, когато организмът вече не е в състояние да го разгради. Без значение какъв е източникът, ако количествата му надвишават индивидуалната граница на поносимост, то организмът проявява следните реакции:
- Главоболие и дори мигренозни пристъпи
- Сърбеж, обрив и уртикария
- Стомашно-чревни оплаквания – диария, метеоризъм, колики
- Затруднения в дишането
- Сърцебиене, прилошаване, световъртеж
- Запушен нос и хрема
- Подуване в областта на очите и устните
При хистаминовата непоносимост няма начин да не се проявят симптомите, тъй като той постъпва в кръвта и причинява появата им. Симптомите при непоносимост към хистамин обаче често се припокриват с тези при фруктозна непоносимост и затова е добре да опитате елиминационна диета. Така ще имате по-голям шанс да установите сами първоизточника на проблема и да определите проблемните възпалителни храни.
Хранителни продукти, съдържащи хистамин
Пъстрата клинична картина, която ви обрисувахме малко по-рано, може да се прояви благодарение на някоя от следните храни:
- Мая, оцветители, консерванти и други подобрители
- Солени снаксове, солети и чипс
- Кафе, зелен и черен чай
- Шоколад и други какаови продукти
- Ядки
- Морски дарове
- Пушени меса и риби
- Консерви
- Ферментирали храни – оцет, кисело зеле, сирена
- Алкохол и червени вина
Запомнете: колкото по-дълго е зряла една храна, толкова повече хистамин ще съдържа тя. Пицата, например, е чудесен пример за хистаминова бомба, защото е богата на салами, кашкавал, мая, домати, някои пици са с морски дарове. И това са все храни, богати на хистамин.
Като цяло храни, които дълго съзряват или се съхраняват по-продължително време, са с високо съдържание на хистамини. Ако се консумират продукти с комбинирано високо съдържание на хистамини, това може да доведе до появата на особено тежки и изразени сиптоми. Типичен пример за такава ситуация е сирене и червено вино, рибни плата с вино, пицата, която вече споменахме.
В общи линии хранителните продукти, които трябва да избягвате, са:
- Алкохолни напитки
- Сирена и различни видове кашкавали – ементал, гауда, синьо сирене
- Продукти, съдържащи мая
- Кисело зеле и туршии
- Соев сос, кетчуп, горчица
Хистаминолибератори – какво е това
Има още хранителни продукти, които съдържат различни количества хистамин и предизвикват усиленото му отделяне в червата, а други блокират действието на ДАО. Като хистаминолибератори могат да се посочат:
- Ядки – орехи, кашу, фъстъци
- Гъби
- Какао
- Яйчен белтък
- Подправки
- Домати, доматен сок, доматено пюре, лютеница
Медикаменти, блокиращи ДАО
Някои лекарствени медикаменти, които се използват за лечение на други заболявания, могат да потиснат действието на диаминоскидазата. В най-лошия случай, това може да доведе до проява на хистаминова непоносимост или да повлияе на симптомите.
В списъка на медикаменти[1], блокиращи нормалната работа на ДАО, влизат:
Активно вещество в медикамента |
Най-често приложение |
Acetylcystein |
Кашлица |
Ambroxol |
Кашлица |
Aminophyllin |
Антидепресант |
Chloroquin |
Антиревматично средство |
Metamizol |
Аналгетик |
Metoclopramid |
Стомашно-чревно средство |
Propafenon |
Антиаритмик |
Promethazin |
Невролептик |
Verapamil |
Сърдечно-съдово средство |
Клавуланова киселина |
Антибиотик |
Има ли изход – диагностика и хранителен режим
Надеждната диагностика на този ензимен дефект може да включва провеждането на различни изследвания и методи:
- Кръвната проба е необходима за измерване активността на ДАО
- Елиминационната диета с провокационен тест в края ѝ също може да потвърди кои храни, богати на хистамин, провокират проблема
- Отхвърляне или потвърждаване на други заболявания, които протичат със сходна клинична изява – като фруктозната непоносимост
- Тест за IgG непоносимости
Като най-прост, но ефективен метод за доказване на този вид непоносимост, се е утвърдила елиминационната диета, следвана от високата диагностична стойност на активността на ДАО. При такава диета за 4-седмичен период не се консумират никакви храни, богати на хистамин, както и медикаменти, които съдържат същия.
Лечението често зависи повече от самоинициативата и самоопознаването, като са задължителни този специален вид диета за откриване на първоизточника и медикаментозно лечение.
Всъщност има доста хора, които успяват да се справят с непоносимостта без лекарствени препарати, а само чрез елиминиране на сезонните алергии или изключване на хистаминово богати храни от менюто си.
Като заговорихме за сезонните алергии – наличието на такава означава, че човек има форма на хистаминова непоносимост и в такъв случай трябва да се избягват храните, съдържащи хистамин.
При намалена активност на ДАО и завишени нива на хистамин изцяло се изключват храни от списъка по-горе. Има и друга форма на непоносимост, която някои наричат вторична форма и тя се проявява при нормални гени. Причините за нея могат да са най-различни – недостиг на мед, възпаление на червата, прекомерна употреба на алкохол.
Някои хранителни добавки като витамин С, витамин В12, магнезий, цинк и SAMe могат да спомогнат за разграждане на хистамините в храните, които приемате. За това, разбира се, трябва да се консултирате със специалист, а не да избирате произволно.
Пожелаваме ви повече светли и спокойни дни без антихистаминови препарати!
[1] Източник: https://goo.gl/7cE9cT