Червената подута и сърбяща кожа може да бъде болезнен спътник в ежедневието. Обривите ви могат да бъдат причинени от много неща, включително излагане на определени растения (отровен бръшлян, например), алергични реакции към лекарство или храна. Те могат да са резултат и от заболяване като морбили или варицела. Екземата и копривната треска, които са свързани с кожни алергии, са два от най-често срещаните видове кожни обриви. Ако състоянието на кожата ви е резултат от алергия, алерголог може да постави диагноза и да лекува състоянието ви, така че да сте спокойни.
Но как да разберете кога има повод за притеснение и да различите видовете кожни реакции? Ще ви помогнем с тази задача, като разгледаме различните видове кожни алергии и как може да си помогнете сами, когато ви застигнат.
Какво е алергично състояние на кожата?
Децата и възрастните могат да развият различни видове кожни състояния. Кожни нарушения могат да възникнат по много причини. Една от причините е алергиите.
Алергичната реакция се случва, когато имунната система има необичайна реакция към иначе безобидно вещество. Задачата на клетките на имунната система е да намират чужди вещества, като вируси и бактерии и да се отърват от тях. Обикновено този отговор ни предпазва от опасни заболявания или възпалителни реакции.
Хората с кожни алергии имат свръхчувствителна имунна система. Те могат да развият алергични кожни обриви и други състояния поради протеини, намиращи се в храната, цветен прашец, латекс, лекарства или други неща. Веществата, които причиняват алергични реакции, се наричат алергени.
Терминът кожни алергии се отнася до редица алергични състояния, като екзема, контактен дерматит и копривна треска, причиняващи червена, сърбяща кожа. Кожна алергия е алергична реакция към типично безвредно вещество като вълна, сапуни, растения и изброените по-горе. Имунната система реагира на това чуждо вещество и го атакува, за да го отстрани от тялото.
Когато тялото ви взаимодейства с алерген, резултатът е алергичен кожен обрив.
Разбира се, това не е приятно и би било добре да знаете как да облекчите сърбежа на кожата. Ще познаете, че получавате кожна алергия по следните симптоми:
- Обрив;
- Сърбеж;
- Червенина;
- Подуване на места;
- Неравности по кожата;
- Лющене или изприщване на кожата;
- Напукана кожа.
Има някои основни разлики между основните видове кожни алергии. Екземата, например, обикновено се появява на коленете и лактите, докато контактният дерматит е на ръцете и лицето.
Имайте предвид, че реакциите могат да се променят с времето. Въпреки че бихте очаквали да развиете подобни симптоми, ако отново влезете в контакт с алергена, при друга експозиция може да развиете различни симптоми, дори и по-силни от преди.
Причини за развитие на кожни алергии
Тук няма две мнения: кожната алергия се задейства от контакт с алерген. Имунната система реагира, причинявайки обрив. Алергените, които могат да доведат до кожна алергия, включват латекс, животинска козина и косми, отрова от животни, перилни препарати, сапуни, парфюми, никел, други химикали, ужилвания от насекоми, полени, слънчеви лъчи, храни и лекарствени медикаменти.
Видове кожни алергии
Има няколко различни типа алергични състояния на кожата и всяко от тях се представя по специфичен начин.
Алергичен контактен дерматит
Алергичният контактен дерматит се появява, когато кожата ви влиза в директен контакт с алерген. Например, ако имате алергия към никел и кожата ви влиза в контакт с бижута, направени дори с много малко количество никел, на мястото на контакта може да се образува червена, неравна, люспеста, сърбяща или подута кожа.
При контакт с отровен бръшлян, отровен дъб и отрова смрадлика също може да се стигне до алергичен контактен дерматит. Червеният сърбящ обрив се причинява от мазно покритие, покриващо тези растения.
Алергичната реакция може да дойде след действителното им докосване или чрез докосване на дрехи, домашни любимци или дори градински инструменти, които са влезли в контакт с растенията.
Атопичен дерматит (екзема)
Екземата е най-често срещаното състояние на кожата, особено при деца. Той засяга всяко пето бебе, но само около един на петдесет възрастни. Някои медицински специалисти смятат, че се дължи на „пропускливост“ на кожната бариера, което води до изсъхване и склонност към дразнене и възпаление от много фактори на околната среда.
Също така, някои хора с екзема имат чувствителност към храна, което може да влоши симптомите на екзема. При около половината от пациентите с тежък атопичен дерматит заболяването се дължи на унаследяване на дефектен ген в кожата им.
За разлика от уртикарията (копривна треска), сърбежът на екземата не се причинява само от хистамини, така че антихистамините може да не повлияят на симптомите.
Екземата често е свързана с астма, алергичен ринит (сенна хрема) или хранителна алергия. Този ред на прогресия се нарича атопичен поход.
Уртикария (копривна треска)
Уртикарията е възпаление на кожата, което се задейства, когато имунната система отделя хистамини. Това причинява изтичане на малки кръвоносни съдове, което води до подуване на кожата. Подуването в дълбоки слоеве на кожата се нарича ангиоедем.
Има 2 вида уртикария – остра и хронична. Остра уртикария се появява на моменти след консумация на определена храна или влизане в контакт с определен алерген. Тя може да бъде предизвикана и от неалергични причини като топлина или упражнения, както и лекарства, храни, ухапвания от насекоми или инфекции.
Хроничната уртикария рядко се причинява от специфични задействания и затова тестовете за алергия обикновено не са полезни. Хроничната уртикария може да продължи много месеци или години. Въпреки че често са неудобни и понякога болезнени, този вид обриви не са заразни.
Ангиоедем
Ангиоедемът е подуване в дълбоките слоеве на кожата. Често се наблюдава заедно с уртикария. Ангиоедем много пъти се появява в меки тъкани като клепачите, устата или гениталиите.
Той се възприема като „остър“, ако състоянието трае само кратко време – минути до часове. Острият ангиоедем обикновено се причинява от алергична реакция към лекарства или храни. Хроничният рецидивиращ ангиоедем е такъв, когато състоянието се възобновява за дълъг период от време. Обикновено е трудно да се определи причината.
Наследствена ангиодема
Наследствената ангиодема е рядко, но сериозно генетично състояние, включващо подуване в различни части на тялото, включително ръцете, краката, лицето, чревната стена и дихателните пътища. Лошото при него е, че не реагира на лечение с антихистамини или адреналин, затова е нужен подход от специалист.
Диагностициране на кожни алергии
Ако имате обрив, който може да се дължи на алергия, вашият лекар може да ви насочи към дерматолог или алерголог, за да определи алергена след тестване.
По време на преглед вашият лекар ще прегледа кожата и ще зададе въпроси относно продуктите, които използвате, като перилни препарати, сапуни и продукти за грижа за кожата.
За да се определи източникът на алергията, вашият лекар може да извърши кожен тест за алергия, известен като прик тест. Той включва разреден алерген, който се прилага върху кожата със серия от игли. Тестът обикновено включва няколко алергена, които се тестват наведнъж и се прави на ръката за възрастни и на гърба за деца. Лекарят ще наблюдава зоната за около 15 минути, за да провери за реакции, като зачервяване или подутина.
Имайте предвид, че кожната реакция, която получавате, може да е в следствие на хранителна алергия.
Реакцията на хранителен алерген може да доведе до кожна реакция като копривна треска. Има много възможни причини за поява на копривна треска и обриви, затова се консултирайте с вашия алерголог, за да определите причината за вашите симптоми и най-добрия курс на лечение.
Изследването на възможността за хранителна алергия е възможно и чрез изключително прецизния кръвен тест ImuPro. За него ще откриете повече на адрес https://imupro.bg.