Съвсем нормално е от време на време да получавате киселини, особено след като хапнете по-тежка храна или нещо пикантно. Но киселини повече от два пъти седмично може да означават нещо по-сериозно като гастроезофагеална рефлуксна болест.
Как се проявява, какво я причинява и как може да се справите с нея са въпросите, на които ще търсим отговор в този материал.
Гастроезофагеална рефлуксна болест – какво представлява
Гастроезофагеалната рефлуксна болест (накратко ГЕРБ) възниква, когато храносмилателните киселини в стомаха ви тръгнат обратно в хранопровода, причинявайки парене и дразнене. Това се нарича киселинен рефлукс и може да се случи от време на време при нормални обстоятелства.
В САЩ това е едно от най-често диагностицираните стомашно-чревни заболявания, като близо 20% от възрастното население изпитва симптомите редовно. Ако не се лекува, това състояние може да доведе до сериозни усложнения като промени в структурата на хранопровода или хранопровод на Барет.
Киселинният рефлукс има различни причини, които могат да доведат до по-комплексното състояние с хроничен характер. Те включват, но не се ограничават до начина на хранене, генетиката, възрастта и някои други индивидуални фактори.
Гастроезофагеалната рефлуксна болест засяга хората по различен начин и включва симптоми, които варират от леки до умерени или по-тежки. Страдащите с леки симптоми могат да получат случайни пристъпи на киселини. Пациентите с по-тежък рефлукс могат да получават стомашни киселини ежедневно. Други хора никога не изпитват киселини, но могат да имат симптоми като астма, хронична кашлица, дрезгавост или болка в гърдите поради постоянен рефлукс.
Може да се каже, че има хора, при които е налице повишен риск да развият това състояние. Хората с астма попадат в тази категория. Пристъпите на астма могат да доведат до отпускане на долния езофагеален сфинктер, което позволява на стомашното съдържание да се оттича обратно или да върне в хранопровода. Някои лекарства за астма (особено теофилин) могат да влошат симптомите на рефлукс.
Определено ще бъде полезно да споменем кои храни могат да предизвикат киселини за много хора. Ето кратък списък:
- Домати и храни на основата на домати, включително кетчуп и сосове;
- Мента;
- Шоколад
- Алкохолни напитки;
- Кафе и други напитки с кофеин;
- Лук и чесън;
- Пикантни храни;
- Мазни и пържени храни;
- Пълномаслени млечни продукти;
- Цитрусови плодове и техните сокове;
- Сода и газирани напитки.
Причини за развитие на гастроезофагеален рефлукс
Гастроезофагеална рефлуксна болест обикновено произтича от две основни групи причини: такива, които имат връзка с рефлуксната химия и такива, които произтичат от анатомична дисфункция.
Химичните причини за болестта могат да включват:
- Течности, рефлуксирани от стомаха, дразнещи или увреждащи хранопровода;
- Обща чувствителност на хранопровода, употреба на лекарства по лекарско предписание или други като алкохол и тютюн.
Биологията на преглъщането за здрави пациенти е проста. Когато човек с нормална, здрава анатомия поглъща, клапанът между хранопровода и стомаха (гастроезофагеална клапа) се отваря. Това позволява преминаване на храната. След това клапанът се затваря, за да се предотврати връщането им или рефлукс обратно в хранопровода. Един нормален, здрав клапан служи като ефективна бариера против рефлукс и експертите го смятат за най-важният фактор за предотвратяване на болестта.
За хората с гастроезофагеална рефлуксна болесттози клапан става нефункционален и не се затваря по подходящ начин. Това позволява наднормени количества киселинни, както и некиселинни течности да се върнат обратно в хранопровода и да причинят гастроезофагеален рефлукс.
Симптоми и диагноза на гастроезофагеална рефлуксна болест
Симптоми
Всеки е изпитал гастроезофагеален рефлукс, но както вече изяснихме, когато се случва често и има хроничен характер съпроводен с други симптоми, то има нужда от специален подход. Ако обаче киселините, оригването и по-киселият вкус в устата пречат на комфорта и здравето Ви, е време да се посъветвате с Вашия лекар.
Други симптоми, които се срещат по-рядко, но могат да показват, че може да имате ГЕРБ са:
- Кисела регургитация (връщане на храната след ядене в хранопровода);
- Трудност или болка при преглъщане;
- Внезапен излишък от слюнка;
- Хронична болка в гърлото;
- Ларингит или дрезгавост на гласа;
- Възпаление на венците;
- Лош дъх;
Диагностика
За диагностициране на гастроезофагеална рефлуксна болестмогат да бъдат използвани няколко теста, включително:
- Рентгенова снимка на горната храносмилателна система;
- Ендоскопия (изследва се вътрешността на хранопровода);
- Тест за амбулаторна киселина (pH) (установява се количеството киселина в хранопровода);
- Тест за импеданс на хранопровода (измерва движението на вещества в хранопровода);
Мерки за лечение и контрол на състоянието
Лечението на болестта варира от човек на човек в зависимост от тежестта на симптомите: за леките състояния могат да се прилагат прости промени в начина на живот, докато за други е нужна медикаментозна терапия. Въпреки това, обикновените лекарства като инхибиторите на протонната помпа, предписани за контрол на симптомите на ГЕРБ, носят свои собствени рискове и ограничения и може да не са най-доброто дългосрочно решение във Вашия случай.
През повечето време гастроезофагеалната рефлуксна болест може да се държи под контрол с промени в начина на живот, лекарства или комбинация от двете. Също така, в много случаи рефлуксната болест може да се контролира чрез обикновени промени в диетата и антиацидни медикаменти без рецепта. Ако обаче стане сериозно, лекар гастроентеролог вероятно ще ви предпише по-силни лекарства.
Може да направите някои промени в начина на живот, които са насочени към овладяване на този здравословен проблем. Повечето мерки са строго индивидуални според състоянието ви, придружаващите заболявания и симптомите, затова те се определят от лекар гастроентеролог. А някои от по-общите мерки, които може да практикувате и без предписание от лекар са:
- Повдигане на възглавницата или облегалката на леглото малко по-високо от обичайното;
- Редуциране на теглото;
- Отказване на цигарите;
- Ограничаване приема на алкохол;
- По-малък размер на порциите, избягване на тежки вечерни хранения;
- Вечерята трябва да е поне два до три часа преди лягане;
- Намален прием на кофеин;
- Избягвайте теофилин при астма (ако е възможно).
Важно е да споменем, че ако имате силна болка в гърдите, особено ако е придружена от задух, болка в челюстта или болка в ръката, трябва незабавно да се свържете с лекар. Това може да са признаци на инфаркт.
Какво се случва, ако не лекувате гастроезофагеална рефлуксна болест
Хроничното, т.е. продължително излагане на рефлукс може да доведе до възпаление, дразнене или подуване на хранопровода. Това състояние, известно като езофагит, може да бъде придружено от повече засягащи усложнения като язви, кръвоизливи и някои клетъчни промени.
Макар че симптомите сами по себе си могат значително да повлияят на качеството на живот, тази болест е свързана и с развитието на хранопровода на Барет. Това състояние причинява клетъчна промяна в лигавицата на долния хранопровод. При процент от пациентите той може да прогресира до рак на хранопровода, потенциално животозастрашаващо заболяване.
За да се избегне това, както и допълнителни потенциални усложнения, е важно да се вземат сериозно симптомите на ГЕРБ и да се потърси оценка и диагноза от медицински специалист при първа необходимост.
Тъй като тази болест засяга храносмилателната система във връзка с това е важно да знаете дали нямате и алергия към някои храни. В този подробен списък са поместени всички 270 вида храни и съставки, които може да се тестват, за да разберете дали изграждате IgG антитела при консумирането им. На сайта има възможност и за самооценка, като за целта попълвате въпросник, като накрая ще получите и резултатите напълно безплатно.
Ако темата представлява интерес за вас, може да прочетете и:
Гастроезофагеален рефлукс при бебета и деца – какво да предприемете
Здравословни закуски за взискателни деца с чувствителен стомах