Фруктозата, или познатата в широката общност като плодова захар, е естествено срещаща се захар, намираща се в редица плодове, зеленчуци и подсладители, и като такава, е често срещан компонент от ежедневния ни хранителен прием.
Обикновено повечето хора усвояват фруктозата без проблеми, но някои страдат от фруктозна непоносимост. В този материал предстои да разгледаме какви са причините за неправилно усвояване на плодовата захар, как можете да разпознаете симптомите за това и как да се справите със състоянието си, в случай, че Вие самите страдате от непоносимост към фруктоза.
В какво се изразява непоносимостта към плодова захар?
Непоносимостта към фруктоза, позната в общата медицина още и като малабсорбция на фруктоза, възниква, когато тънките черва не успяват да приемат правилно плодовата захар. Това води до процес на ферментация на неусвоеното вещество, който протича в дебелото черво и може да доведе до различни стомашно-чревни проблеми.
Състоянието на фруктозна непоносимост в много редки случаи се придобива генетично, и най-често се развива в последствие, като това може да се случи във всяка възраст.
Как можете лесно да разпознаете симптомите на фруктозна непоносимост?
Непоносимостта към плодова захар се проявява чрез множество храносмилателни симптоми, които могат да варират по честота и интензивност. Най-често срещаните от тях са подуване на корема, стомашни болки, диария, метеоризъм и дори гадене. Всички тези симптоми обичайно се наблюдават в кратък срок след консумация на храни или напитки, които имат високо съдържание на фруктоза.
Причини за появата на непоносимост към фруктоза
Основната причина за развиване на непоносимост към плодова захар е състоянието на дефицит или намалена активност на фруктозните транспортери в областта на тънките черва. Това нарушение пречи на усвояването на фруктозата, съответно по този начин тя се натрупва в червата.
Натрупването на непреработена плодова захар преминава в процес на ферментация, който от своя страна води до образуване на газове и последващите симптоми на храносмилателната система.
Не е установена една конкретна причина за развиване на непоносимост към фруктоза, но най-познатите такива са някои основни заболявания на червата, прекомерният прием на богати на плодова захар храни и напитки, или някои генетични фактори.
Как да разберете дали страдате от непоносимост към фруктоза?
За да се справите с фруктозната непоносимост, на първо място е от ключово значение да бъде диагностицирано състоянието правилно. Това може да се случи най-прецизно чрез направата на тест.
Съществуват няколко начина, по които можете да тествате непоносимостта си към плодова захар, сред които и водороден дихателен тест, но за най-точно и обширно диагностициране, а и като най-лесен и щадящ метод, Ви препоръчваме кръвен тест за хранителна непоносимост от ImuPro.
Защо да се доверите на ImuPro за изследване на хранителна непоносимост?
ImuPro са лидери в областта на изследванията за хранителна непоносимост и хранителни алергии вече над 15 години и са перфектният избор за Вас в случай, че искате да установите дали не страдате от малабсорбция на фруктоза.
На сайта на ImuPro можете да откриете богато разнообразие от тестове, които изследват различни по брой и групи храни и широка гама от пакети, които включват редица допълнителни предимства – изготвяне на индивидуални хранителни планове, съобразени с резултатите от кръвния Ви тест, книга с рецепти и други. По отношение изследването за фруктозна непоносимост, Ви препоръчваме пакет ImuPro Vegetarian, който обхваща 90 различни вегетариански храни.
Как да се справите с фруктозната непоносимост?
Направили сте съответното изследване и резултатът показва непоносимост към фруктоза – ами сега накъде? Не се отчайвайте – това състояние може да се управлява и по никакъв начин не би Ви попречило да водите нормален начин на живот, какъвто сте имали до момента.
Едва ли ще Ви изненадаме, като посочим, че основната промяна, която трябва да въведете при диагностициране с непоносимост към плодова захар, е изготвяне на хранителен режим, който съдържа ниско съдържание, или напълно ограничава съдържанието на продукти с фруктоза.
Създайте си навика да четете етикетите по време на седмичното си пазаруване и потърсете информация за плодовете и зеленчуците, които е необходимо да избягвате и да изключите от менюто си.
За да сте сигурни, че си набавяте всички необходими хранителни вещества въпреки фруктозната си непоносимост, е необходимо да поддържате балансирана диета. Добрите новини са, че можете да си позволите някои горски и цитрусови плодове, както и редица листни зеленчуци, които съдържат минимални стойности на плодова захар и не биха се отразили зле на състоянието Ви.
По-добрите новини са, че голяма част от тестовете на ImuPro Ви предоставят и индивидуално ръководство за хранене според резултатите от кръвната Ви проба. Най-всеобхватният тест на компанията, ImuPro Complete пък, освен, че изследва 270 различни храни, Ви предоставя и персонализирана книга с рецепти – едно нещо по-малко, за което да мислите в натовареното си ежедневие.
Непоносимостта към фруктоза може да наложи въвеждането на редица промени в начина Ви на живот и по-специално при хранителните Ви навици, но времената, в които живеем, позволяват прецизно диагностициране на състоянието и много начини за неговото контролиране с цел водене на нормален живот без драстични ограничения.
Разпознаването на симптомите, избирането на правилния метод за изследване на непоносимостта и редуцирането на приема на плодова захар са основните стъпки за облекчаване на раздразненията на храносмилателната система, които състоянието може да предизвика и подобряване на цялостното Ви благосъстояние.
Откриването на хранителна непоносимост не е необходимо да се разглежда като болест или вид ограничение – това може да е просто отправната точка към здравословни промени в начина Ви на хранене за един по-добър живот.
Използвани източници:
- Hegde VS, Sharman T. Hereditary Fructose Intolerance. [Updated 2023 May 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559102/
- Fedewa A, Rao SS. Dietary fructose intolerance, fructan intolerance and FODMAPs. Curr Gastroenterol Rep. 2014 Jan;16(1):370. doi: 10.1007/s11894-013-0370-0. PMID: 24357350; PMCID: PMC3934501.
- Ebert K, Witt H. Fructose malabsorption. Mol Cell Pediatr. 2016 Dec;3(1):10. doi: 10.1186/s40348-016-0035-9. Epub 2016 Feb 16. PMID: 26883354; PMCID: PMC4755956.