Човешкото тяло е сложна машина, в която различни органи и системи си взаимодействат и работят заедно с цел поддържане на общото Ви здраве. В последните години медицината се фокусира върху редица проучвания на връзката между червата и мозъка и как бактериите, които обитават храносмилателната система, могат да се отразят на мозъчните функции и психическото състояние при човека.
В този материал ще проследим комплексната връзка между чревните бактерии и мозъка, и как можете да допринесете за благополучието и на двете системи, за да си осигурите по-спокоен и здравословен живот.
Каква е връзката между храносмилателната система и мозъчните функции?
Чревният микробиом представлява разнообразието от микроорганизми, включително бактерии, гъбички и вируси, които живеят в стомашно-чревния тракт. Всички тези микроорганизми играят ключова роля в храносмилането, усвояването на хранителни вещества и стимулирането на функциите на имунната система.
Изследванията в областта също разкриват, че трилионите бактерии в червата могат да осъществяват и връзка с мозъка посредством различни пътища и невронни, хормонални и имунни сигнални механизми.
Проучване, наскоро проведено от изследователи от Медицинския факултет на Вашингтонския университет в Сейнт Луис, показва, че чревните бактерии могат да повлияят на здравето на мозъка. Експериментът е проведен върху мишки с генетична предразположеност към развиване на мозъчно увреждане от рода на Алцхаймер.
Резултатите показват, че бактериите в червата могат да произвеждат съединения, които пряко да повлияят на имунните клетки, включително и тези от тях в мозъка, при чието нарушаване се развива заболяването. Това проучване е огромен напредък в съвременната медицина и отваря поле за последващи изследвания и възможност за управление на чревния микробиом като начин за лечение или предотвратяване на невродегенеративни заболявания при хората.
Въздействат ли бактериите в червата и върху психичното Ви здраве?
Други проучвания показват, че някои промени в състава и разнообразието на чревния микробиом, известни като дисбиоза, могат да повлияят на редица психични състояния като тревожност, депресия и дори нарушения на неврологичното развитие.
Един от многото възможни механизми, чрез които чревните бактерии могат да повлияят на Вашата психика например, е чрез производството на невротрансмитери. Някои от компонентите на чревния микробиом могат да синтезират гама-аминомаслена киселина, която е известна със своите успокояващи и антистрес влияния върху психичното здраве. Понижените нива на тази киселина в организма могат да причинят редица тревожни състояния. Поддържането на здрава микробна среда в храносмилателната система може да предотврати това и да повлияе положително на цялостното Ви здраве.
Влиянието на чревния микробиом върху имунната система също може да има отношение към психичното здраве. Нарушените функции на имунитета могат да нарушат мозъчната функция и да повлияят пряко на Вашето настроение. Чрез постигане на здравословен баланс на полезните бактерии в микробиома можете да предотвратите риска от възпаления и да допринесете за своето психическо благополучие.
Как можете да се погрижите за балансиране на своята чревна микрофлора?
Вероятно вече сте се убедили в неразривната връзка между бактериите в червата и правилните функции на мозъка Ви. Сега възниква въпросът – по какъв начин можете да се уверите, че доставяте на храносмилателната си система необходимите вещества, за да поддържате здравословен баланс на бактериите в червата и да си осигурите здраво тяло?
Един от начините за осигуряване на благоприятна среда в чревната микрофлора е приемът на пробиотични храни и напитки. Пробиотиците представляват полезни живи бактерии или дрожди, които работят за балансиране количеството на полезни микроби в червата, а както вече разбрахте, поддържането на този баланс може да помогне за намаляване на тревожността, признаците на депресията и стреса в ежедневието.
Друг метод за поддържане на чревния баланс е изборът на здравословна диета. Консумацията на разнообразна гама от богати на фибри храни, ферментирали храни и пребиотици може да допринесе за поддържането на здрава микробна среда в червата. Приемът на достатъчно плодове и зеленчуци също може да осигури ценни вещества на организма, които да бъдат усвоени от червата и да допринесат за правилните функции на храносмилателната система и мозъчната дейност.
Тъй като всеки организъм е уникален и има своите специфични нужди, е невъзможно да се препоръча една универсална диета, която да е подходяща за всеки човек, затова е и от изключителна важност да познавате добре своето тяло и хранителните си поносимости, с цел поддържане на оптималните нива на полезните бактерии в храносмилателната си система.
За установяване на евентуални хранителни алергии и непоносимости към определени групи храни, както и за да разберете кои са храните, на които е добре да наблегнете за поддържане на доброто си здраве, може да се доверите на кръвните тестове на ImuPro.
Защо да изберете тестовете за хранителни алергии на ImuPro?
ImuPro e компания с над 15-годишен опит в областта на хранителните алергии и предлага богато разнообразие от тестови пакети, изследващи до 270 индивидуални храни и каква е Вашата поносимост към всяка от тях.
Инвестирайки в подобно изследване, Вие инвестирате в общото си здраве. Тестовете на ImuPro Ви носят ценна информация кои храни трябва да избягвате и на кои е добре да наблегнете, ако искате да осигурите оптималното количество от полезни вещества за своя уникален организъм с цел поддържане правилните функции на храносмилателната си система и мозъчната си дейност.
Влиянието на чревните бактерии върху мозъка е бързоразвиваща се област на изследване с потенциал за жизненоважни открития по отношение на човешкото здраве и иновациите в медицината. До момента проучванията сочат, че чревният микробиом значително влияе на функциите на мозъка и психичното здраве. Ето защо е необходимо да се погрижите за благосъстоянието на храносмилателната си система, тъй като по този начин можете да доставите редица ползи на целия организъм.
Извършвайки кръвен тест за хранителна непоносимост, може да идентифицираме определени проблематични храни, а чрез тяхното избягване ще предотвратите чревна дисбиоза и последващи сериозни здравословни проблеми. Доверете се на ImuPro, за да си осигурите спокоен живот и добър чревен баланс.
Използвани източници
- Seo D, O’Donnell D, Jain N, Ulrich JD, Herz J, Li Y, Lemieux M, Cheng J, Hu H, Serrano JR, Bao X, Franke E, Karlsson M, Meier M, Deng S, Desai C, Dodiya H, Lelwala-Guruge J, Handley SA, Kipnis J, Sisodia SS, Gordon JI, Holtzman DM. “ApoE isoform- and microbiota-dependent progression of neurodegeneration in a mouse model of tauopathy.” Science. Jan. 13, 2023. DOI: 10.1126/science.add1236
- Suganya K, Koo BS. Gut-Brain Axis: Role of Gut Microbiota on Neurological Disorders and How Probiotics/Prebiotics Beneficially Modulate Microbial and Immune Pathways to Improve Brain Functions. Int J Mol Sci. 2020 Oct 13;21(20):7551. doi: 10.3390/ijms21207551. PMID: 33066156; PMCID: PMC7589356.
- Allen MJ, Sabir S, Sharma S. GABA Receptor. [Updated 2023 Feb 13]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526124/
- Chen Y, Xu J, Chen Y. Regulation of Neurotransmitters by the Gut Microbiota and Effects on Cognition in Neurological Disorders. Nutrients. 2021 Jun 19;13(6):2099. doi: 10.3390/nu13062099. PMID: 34205336; PMCID: PMC8234057.