Цьолиакията е автоимунно състояние, което в момента засяга около 1% от населението и единственото лечение е стриктна доживотна диета без глутен.
Целиакия, както още може да се нарече, може да бъде предизвикателство в ежедневието, тъй като всичко, което се яде или пие, трябва да бъде безопасно, проверено и наблюдавано. Организирането на диета или планирането на хранене извън дома може да отнеме много време и да бъде трудно да се подберат продукти. А ако човекът наруши стриктната диета, може да отнеме на тънкото черво от 2 до 5 години, за да се възстанови напълно в зависимост от размера на нанесените първоначални щети.
Ключово съображение за хората, диагностицирани с цьолиакия, е осигуряването на адекватен прием на хранителни вещества. Всеки човек, диагностициран с цьолиакия, не само трябва да се стреми да се придържа към стриктна диета без глутен, за да предотврати увреждане, но също така да владее и готвене без глутен , поддържайки разнообразна диета. Така може да се оптимизира здравето на червата и усвояването на витамини и минерали – това включва и калций, ключов хранителен елемент за цялостното здраве и дълголетие.
Как цьолиакията влияе на нуждите ни от калций?
Най-общо всеки се нуждае от 700 милиграма (mg) калций на ден, но препоръката за възрастни с целиакия е да консумират поне 1000 милиграма калций всеки ден.
Калцият е важен за тялото, тъй като е необходим за изграждането и поддържането на здрави кости и зъби – липсата на калций може впоследствие да доведе до остеопороза. Остеопорозата е състояние, при което костите стават слаби, крехки и по-податливи на фрактури или счупвания. Остеопорозата обикновено се свързва с целиакия поради увреждане на лигавицата на червата, което води до намаляване на абсорбцията на калций от консумираната храна. Резултатът – хората, живеещи с целиакия, трябва да имат диета, богата на калций.
Каква е ролята на витамин D?
За да абсорбира калций, тялото ви се нуждае от достатъчно витамин D. И така, как да си набавим витамин D?
Слънчевият Витамин D се произвежда от кожата при прекарване на време на слънце. Обикновено получаваме повече витамин D от слънчева светлина между март и септември, но е установено, че 90% от световното население не се излага достатъчно на слънчева светлина, включително през зимните месеци. Така количествата синтезиран витамин D са минимални.
За съжаление има само няколко храни, които са добри източници на витамин D, те включват мазна риба (сьомга, скумрия), яйца и обогатени зърнени закуски. Малко вероятно е повечето хора да могат да задоволят нуждите си от витамин D само чрез диета. Това вероятно ще доведе до недостатъчни нива на витамин D, най-вече през зимните месеци (октомври – март).
Според препоръките на The Endocrine Society горната дневна граница за витамин D е 10 000 IU, а Европейският орган за безопасност на храните препоръчва до 4000 IU/ден. Повечето държави са определили безопасното горно ниво на 50 μg дневно (2000 IU) за възрастни.
Рискови групи и дефицит на витамин D
За някои хора рискът от дефицит на витамин D е по-висок и тези хора трябва да обмислят приема на хранителна добавка, съдържаща 10 микрограма витамин D през цялата година, а не само през зимата. Някои хора, които попадат в рисковите групи за дефицит, включват:
- Хора, които прекарват много малко или никакво време навън.
- Хора, които винаги покриват кожата си, когато са навън.
- Възрастни хора над 50 години.
Какво е DEXA сканиране на костна плътност и има ли нужда от него, ако имам целиакия?
DEXA сканирането означава „двуенергийна рентгенова абсорбциометрия, доста сложен начин да се каже сканиране, което измерва плътността на вашите кости. Както бе споменато по-горе, поради увредената чревна лигавица, хората с цьолиакия може да не абсорбират всички хранителни вещества, консумирани в диетата им, включително калций и витамин D, които са жизненоважни за растежа и поддържането на костите.
Някои проучвания показват данни за намалена костна минерална плътност при до 75% от пациентите при диагностициране на цьолиакия. В резултат на това спазването на диета без глутен е фундаментално за насърчаване не само на заздравяването на чревната лигавица, но и за усвояването на калций от диетата и оптимизиране на костната минерална плътност.
Необходимостта от сканиране с DEXA и суплементиране на калций, в допълнение към осигуряване на калций в диетата, трябва да се оценява индивидуално като част от годишния преглед, провеждан от диетолог или лекар. DEXA сканирането обикновено се препоръчва при жени над 65 години или при хора над 65 години, ако са имали предишни костни фрактури, нисък ИТМ или имат анамнеза за падания.
Как да си набавите калций?
По-скоро е трудно да разберете дали получавате достатъчно калций с храната, затова сме обобщили някои добри източници на калций както в млечни, така и в немлечни източници. Нискомаслените млечни продукти съдържат точно толкова калций, колкото и пълномаслените версии, така че ако избирате полуобезмаслено или обезмаслено мляко и нискомаслено кисело мляко и сирене, не е нужно да се притеснявате за загуба на хранителни вещества.
Съдържанието на калций в редица консумирани храни е както следва:
- Обезмаслено мляко, 200 мл – 248 мг
- Полуобезмаслено мляко, 200 мл – 244 мг
- Растително мляко, обогатено с калций (соево/бадемово, 200 мл) – 240 мг
- 1./2 консерва сардини с кости (42 г) – 230мг
- Сирене Чедър, 30 г – 220 мг
- ½ консерва оризов пудинг (200 г) – 176 мг
- Сусамово семе, 2 чаени лъжички – 170 мг
- Кисело мляко, 125 г – 170 мг
- Кейл, 3 чаени лъжички – 120 мг
- ½ консерва печен боб 120 г – 105 мг
- Фасул – 85 мг
Разбира се, за най-точни данни проверявайте етикета на всяка храна. А за това какъв трябва да е режимът при цьолиакия може да прочетете в Какво е цьолиакия и каква трябва да е диетата при това състояние.
Резюме
При цьолиакия, чревната малабсорбция на витамин D допринася за нивата на калций в плазмата и урината да бъдат по-ниски от нормалните и дефектното усвояване на фосфата води до хипофосфатемия. Хипокалциемията стимулира ПТХ (паратироидния хормон) да коригира ниското ниво на калций. Така може да се стигне до вторичен хиперпаратиреоидизъм, който възниква поради малабсорбция на витамин D и калций.
Ето защо и витаминът, и минералът, са едно хармонично дуо, което всеки трябва да си осигурява, особено при наличие на цьолиакия или друго заболяване, свързано с нарушена чревна абсорбция.
Използвани ресурси
Amrein, K., Scherkl, M., Hoffmann, M. et al. Vitamin D deficiency 2.0: an update on the current status worldwide. Eur J Clin Nutr 74, 1498–1513 (2020). https://doi.org/10.1038/s41430-020-0558-y https://www.nature.com/articles/s41430-020-0558-y#citeas
Bone Density Scan (DXA or DEXA) https://radiology.ucsf.edu/patient-care/services/bone-density-scan-dxa-dexa
Krugh M, Langaker MD. Dual-Energy X-Ray Absorptiometry. [Updated 2023 Jun 5]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519042/