Замисляли ли сте се, че здравето зависи от работата на нашите храносмилателни ензими ?
Действието на ензимите за храносмилането е многопосочно. Повечето хора смятат, че храносмилането се случва изключително в стомаха, но това не е така. Различни органи участват в храносмилането и този процес започва по време на дъвченето и завършва в червата. При придвижването на храната, различни ензими вземат участие в обработването ѝ, благодарение на което тя се разделя на отделни компоненти и се абсорбира.
Какво представляват ензимите всъщност
Храносмилателните ензими са протеинови структури, които съдържат различни аминокиселини. По-накратко, те са вещества, участващи в храносмилането. Реално „сортират” всяка храна в основни елементи и ни помагат да усвоим полезните вещества. Човешкото тяло произвежда огромно количество храносмилателни ензими – десетки различни видове. Панкреасът, стомахът, слюнчените жлези и тънките черва освобождават ензими, които служат за разграждане на храната в хранителни вещества, които тялото ви може да абсорбира. Ензимите предпазват червата и чрез разграждане на възпалителни съединения като лектини, които може да имат отношение към пропускливост на червата.
Една малка част от храносмилателните ензими, които всеки човек използва в храносмилателните процеси, са лактаза, амилаза, инвертаза, малтаза, серапептаза, папаин и много други.
Защо са толкова много храносмилателните ензими
Факт е, че всеки ензим изпълнява определена част от работата по разграждане на храната. Някои ензими могат да разрушат само млечната захар – лактозата я разгражда лактаза, други са отговорни за разграждането на протеиновите блокове , трети се насочват към мазнините, четвърти разграждат въглехидратите в по-малки молекули (амилаза)[ и така нататък.
Преработката на храната започва в устата, когато се дъвче храна. Слюнчените жлези отделят ензим, наречен алфа-амилаза. Той е отговорен за разделянето на нишестето и превръщането му в захар. Всеки може да проследи начина, по който работи алфа-амилазата: опитайте се да дъвчете малко парче хляб за две-три минути и ще усетите сладникав вкус в устата. Хлябът съдържа много нишесте, което под влияние на ензима се разпада на лесно смилаеми захари. [
След обработка със слюнка, храната навлиза в стомаха, където действат редица ензими. Например пепсин, който разцепва протеините, амилаза, която завършва разграждането на скорбялата в устата, липаза, чрез което започва абсорбцията на мазнини.
Повечето хора мислят, че всичко свършва в стомаха, но не – това е само половината от пътя. Храни, които се обработват само със стомашни ензими, не могат да бъдат напълно усвоени. Затова се изпращат в дванадесетопръстника и там действат ензими, произвеждани от панкреаса. Те наистина са много – не по-малко от 20. Само в червата компонентите на храната най-накрая започват да се абсорбират от организма. Процесът продължава в тънките черва, има отделни ензими, които завършват „разглобяването“ на съединенията докрай.
На този етап повечето от хранителните вещества се абсорбират и крайната обработка на храната се извършва в дебелото черво, където процесът завършва с ензимите, произведени от нашата чревна микрофлора.
Голямо количество ензими работят за преработката на храната, а нарушената работа на всеки от етапите води до различни проблеми с храносмилането: диария или запек, подуване на корема, киселини в стомаха, оригване.
Причини за липса на храносмилателни ензими
Нашето тяло произвежда ограничено количество ензими, а понякога и те не са достатъчни, за да усвоят напълно храната. Обикновено цялата система работи като часовник, но понякога ензимите не могат да изпълняват работата си според очакванията. Има различни фактори, които нарушават производството на ензими в организма, като например проблеми с панкреаса, нарушена лигавица на червата, възпалителни заболявания.
Възможно е и различни патологии на чревната лигавица, характерни за някои автоимунни заболявания, да предизвикат ензимите и да прекъснат тяхната работа.
Всъщност преяждането и непълноценната диета са най-честите причини за храносмилателни проблеми. Неразградените фрагменти от храните са отлична хранителна среда за патогенна микрофлора, която обикновено не е опасна, но с времето ако нарасне прекалено много, води до проблеми.
Хранителни добавки с ензими
За да се подобри здравето на стомаха и обогатяването с нужните компоненти, могат да се приемат различни хранителни добавки[ . Например, една от тях е Гастро / Gastro, който e нaтypaлeн и оптимизира всички eтaпи нa xpaнocмилaнето. Той изчиства чpeвния тpaĸт, намалява възпaлeнието на cтoмaшнo-чpeвнa лигaвицa, като peгyлиpa cтoмaшнaтa ĸиceлиннocт. С неговия прием спират cпaзмитe и бoлĸитe в стомаха.
С подобно действие е и Колибиоген с вкус на портокал / Colibiogen orange flavored, който се препоръчва на пациенти с ентepит и ĸoлит, бoлecт нa Kpoн, диcпeпcия, cиндpoм нa paздpaзнeнoтo чepвo, бoлeзнeнa дивepтиĸyлoзa и други заболявания.
Популярен продукт е ЛактоКонтрол, който е разработен специално за усвояване на специфичните съставки в млечните продукти. Продуктът се грижи за цялостното добро храносмилане и участва в разграждането на всички протеини и други сложни молекули, като казеин, алфа и бета лактоглобулин, имуноглобулин, албумин.
И последен по ред, но не и по значение, е CorEnzym – изключително богата на съставки формула. В CorEnzym се съдържат целулаза, инвертаза, лактаза, липаза, амилаза, инвертаза и още много. Пълният списък може да откриете в описанието на продукта, както и указания за приема му.
В случай, че имате съмнения за хранителна непоносимост или алергия към дадена храна, която ви причинява стомашен дискомфорт или запек, мигрена, метеоризъм, то е възможно да се наложи тестване за IgG хранителна алергия (тип III).[
В България се предлага кръвен тест ImuPro на основата на ELISA
Ако се питате какво точно е ELISA – представлява стандартна процедура за лабораторни анализи.
ImuPro е концепция, която комбинира усъвършенстван анализ на кръвта за свръхчувствителност към определени видове храна с персонализирани пост-тестови насоки. Тестът е разработен от R-Biopharm (www.r-biopharm.com) в Германия и е предназначен да открие наличието на повишени IgG антитела към специфични хранителни протеини.
Тестовите комплекти ImuPro са маркирани със СЕ и използват референтни стандарти на СЗО. Откриването на IgG антитела все повече се свързва с нежелани симптоми. Теорията е, че многократното излагане на определени хранителни протеини може в крайна сметка да доведе до алергични симптоми или свръхчувствителност.
Резултатите от тестовете на ImuPro и предписаните лични хранителни указания работят заедно, за да повлияят на хранителните навици на човека. Ако подозирате, че страдате от свръхчувствителност към храни, може да си направите теста ImuPro, за да имате хранителната стратегия и персонализира програма за лечение и хранене.
Важно е да знаете, че този тест изисква кръвна проба от пръста. ImuPro изследва до 270 храни в България и може да намерите подробна информация на официалния сайт на теста – https://imupro.bg.
Резултатите стават в рамките на 10-20 дни и са с изчерпателна документация. В зависимост от това кой пакет изберете ще получите и книжка с рецепти и персонални насоки за хранене.
Ако подозирате, че може да имате хранителна непоносимост или изпитвате хронични симптоми, които се влошават известно време след хранене, време е за тест ImuPro. След получаване на резултатите ще бъдете наясно кои са храните, които при вас предизвикват повишени стойности на IgG антитела и ще ги избягвате. Няма повече да стреляте на тъмно с изпробването на нови диети и магически действащи режими, а действително ще знаете дали дадена храна или съставка е проблемна за вас.