Може да обичате храна, но някои храни може да не ви обичат!
За разлика от някои алергии, хранителните непоносимости не са животозастрашаващи. Те обаче могат да бъдат много проблематични за хората, засегнати от тях.
Непоносимостта и чувствителността към храни са изключително често срещани и непрекъснато нарастват. Те могат да бъдат трудно диагностицирани поради широкия спектър от симптоми.
В тази статия ще разгледаме най-често срещаните видове непоносимост към храни и по какво се различава от чувствителността, свързаните с тях симптоми и храни, които трябва да избягвате.
Какво е хранителна непоносимост
Терминът „хранителна свръхчувствителност“ се отнася както към хранителни алергии, така и към хранителните непоносимости. Хранителната непоносимост и хранителна алергия са две различни неща, въпреки че някои от симптомите може да са подобни.
Всъщност може да бъде изключително трудно да се разграничат хранителните алергии и хранителните непоносимости, затова е важно да се консултирате с лекар, ако подозирате, че имате непоносимост към някакви храни. Трябва да потърсите алерголог, който да направи съответните изследвания или да посетите специализиран център, в който да ви насочат за кръвен тест от типа на ImuPro.
Когато имате хранителна непоносимост, симптомите обикновено започват няколко часа след консумация на храната, към която имате нетолерантност.
Важно е да подчертаем, че ако често консумирате храни, към които имате непоносимост, може да е трудно да свържете симптомите с конкретна храна и да ги отдавате на нещо друго. Докато симптомите на хранителните непоносимости варират, те най-често включват реакции на храносмилателната система, кожата и дихателната система.
Обикновено се забелязват следните симптоми:
- Диария;
- Подуване на корема;
- Кожни обриви;
- Главоболие;
- Гадене;
- Умора;
- Болка в корема;
- Хрема;
- Зачервяване на кожата.
Хранителните непоносимости обикновено се диагностицират чрез елиминиращи диети, специално създадени за конкретизиране на проблемните храни. С помощта на елиминационна диета се открива кои храни предизвикват реакция, именно поради това говорим за елиминиране на храна.
Най-често срещаните хранителни непоносимости
Н3 Непоносимост към лактоза
Лактозата е захар, съдържаща се в млякото и млечните продукти. Разгражда се в организма от ензим, наречен лактаза, който е необходим, за да може лактозата да се усвои правилно и да се абсорбира.
Лактозната непоносимост се причинява от недостиг на лактазни ензими, което причинява невъзможност за смилане на лактозата и води до храносмилателни симптоми.
Симптомите на непоносимост към лактоза включват:
- Болка в корема;
- Подуване на корема;
- Диария;
- Газове;
- Гадене;
Лактозната непоносимост е изключително често срещана. Всъщност се срещат предположения, че 65% от населението в света има проблеми с усвояването на лактоза.
Ако смятате, че имате непоносимост към лактоза, избягвайте млечните продукти, най-вече мляко и сладолед.
Непоносимост към глутен
Глутенът е общото име, с които се назовават протеини, намиращи се в пшеница, ечемик, ръж и тритикале. Няколко състояния са свързани с глутена, включително целиакия, не-цьолиакия глутенова чувствителност и алергия към пшеница.
Целиакията включва имунен отговор, поради което се класифицира като автоимунно заболяване. Тя не подлежи на лечение и изисква строго съобразяване с режима на човека.
Когато хората с целиакия са изложени на глутен, имунната система атакува тънките черва и може да причини сериозна вреда на храносмилателната система. Алергиите към пшеница често се бъркат с целиакия поради техните подобни симптоми, но те са далеч по-безобидни.
Те се различават по това, че алергиите към пшеница генерират продуциращо алергия антитяло към протеини в пшеница, докато цьолиакията се причинява от анормална имунна реакция по-специално към глутен.
Симптомите на не-цьолиакия чувствителност към глутен са подобни на тези при целиакия и включват:
- Подуване на корема;
- Болка в корема;
- Диария или запек;
- Главоболие;
- Умора;
- Болки в ставите;
- Кожен обрив;
- Депресия или тревожност;
- Анемия.
Както целиакия, така и чувствителността към глутен могат да се овладеят с безглутенова диета. Тя включва спазване на хранителен режим без храни и продукти, които съдържат глутен, включително:
- Хляб от бяло брашно, типово брашно и други;
- Тестени изделия;
- Зърнени храни;
- Бира;
- Печени изделия;
- Крекери;
- Сосове и дресинг, включително соев сос;
Непоносимост към кофеин
Кофеинът е горчив химикал, който се намира в голямо разнообразие от напитки, включително кафе, сода, чай и енергийни напитки. Той е стимулант, което означава, че намалява умората и повишава бдителността при консумация.
Според различни източници възрастни хора могат спокойно да консумират до 400 мг. кофеин на ден без странични ефекти. Това е количеството кофеин в около четири чаши кафе.
Някои хора обаче са по-чувствителни към кофеина и изпитват реакции дори след консумация на малко количество. Тази свръхчувствителност към кофеин е свързана с генетиката, както и с понижената способност на тялото да метаболизира и отделя кофеин.
Хората със свръхчувствителност към кофеин могат да изпитат следните симптоми:
- Бързо сърцебиене;
- Безпокойство;
- Уплаха;
- Безсъние;
- Нервност.
Хората с чувствителност към кофеина трябва да сведат до минимум приема, като избягват храни и напитки, които съдържат кофеин, включително кафе, сода, енергийни напитки, чай и шоколад.
Непоносимост към хистамин
Хистамин, тирамин и фенил етиламин са вазоактивни амини (известни още като биогенни амини), химикали, които се срещат естествено в някои храни. При някои хора те предизвикват неприятни реакции, нарушаващи здравословното състояние. Обикновено при хистаминова непоносимост има незабавна реакция или в рамките на кратък период.
В тази връзка може да видите друга наша статия – Хистамини: какво правят в организма и кога възниква хистаминова непоносимост
Симптомите на хистаминова непоносимост включват:
- Главоболие;
- Обриви, зачервяване;
- Хрема или запушен нос;
- Диария, гадене или повръщане.
Те могат да се появят 30 минути или по-дълго след хранене и нивото на непоносимост варира при всеки човек. Храните с високо съдържание на хистамин, които могат да причинят хистаминова непоносимост, включват вино и сирене (ементал, гауда, синьо сирене), домати, кисело зеле и други ферментирали продукти, консервирана риба и други.
Диагностика на хранителните непоносимости
Не е лесно да се определи дали някой има хранителна непоносимост или алергия, защото признаците и симптомите често се припокриват. Определени модели на симптомите могат да помогнат на лекарите да направят разлика между двете прояви.
На пациентите се препоръчва да водят дневник и да записват какви храни консумират, какви са били симптомите и кога са се появили. Данните в дневника могат да помогнат на Вашия лекар да идентифицира кои храни причиняват нежелани реакции и какви стъпки да предприемете.
Един от най-ефективните начини за диагностика е специализираният кръвен тест за хранителна непоносимост и алергии ImuPro.
Препоръчваме го, тъй като с него ще получите точни и ясни резултати как се отразяват на тялото ви до 270 вида храни. Резултатите от теста са под формата на подробен анализ, с който се определят всички храни, предизвикващи проблеми. По този начин ще може да вземете бързи и адекватни мерки, за да се справите с тях. Ще имате възможността да получите допълнителни хранителни препоръки, както и специален наръчник с рецепти за улесняване на хранителния режим в резултатите на някои от тестовете.
Изпълнението на тези допълнителни препоръки ще помогне на хората да се насочат към оптимално хранене, тъй като работят за премахване на храните, предизвикващи проблеми индивидуално при тях. Начинът на тестване е стандартен лабораторен анализ с уточнението, че Вашата проба ще бъде изследвана в Германия по метода ELISA.