Хроничният запек е често срещан и неприятен здравословен проблем. Той рядко е опасен и в повечето случаи може да бъде предотвратен и лекуван у дома с диета и промени в начина на живот. За да разберем кога обикновеният запек става хроничен трябва да проследим как се проявява състоянието във времето, какви са причините за това и дали има мерки, които могат да облекчат състоянието.
Какво представлява хроничният запек
Може да говорим за хроничен запек тогава, когато изхождането е затруднено и червата не могат да се освободят изцяло при опит за това. Симптомите на запек включват това да са налице по-малко от 3 изпразвания на червата седмично, напрежение, твърди изпражнения, непълно изхождане и невъзможност за преминаване на изпражненията.
За съжаление запекът не само може да наруши ежедневният ритъм на дейностите ви, но и да ви влоши здравето ви, причинявайки главоболие и раздразнителност. Само този здравословен проблем води до близо 2,5 милиона случая годишно в рамките на САЩ.
В процеса на диагностика е изключително важно да се различи острият запек от хроничния, тъй като подходите за овладяване при тях са различни, но за това ще говорим малко по-късно.
Характерното при хроничния запек е, че той не се получава изведнъж както острият, а се развива последователно и продължително във времето. Честотата на изхожданията е показателна за това, че става дума за хронична форма на състоянието.
Някои хора описват хроничния запек като усещане за затруднено преминаване на изпражненията през червата. Други казват, че усещат движение в червата, но то не води до тяхното изпразване независимо колко време минава. От гледна точка на консистенция на фецеса, той може да бъде по-рядък, по-твърд или във вид на съвсем малки изпражнения.
Имайте предвид, че доста фактори могат да окажат значение върху това дали имате запек поначало независимо от формата му. На първо място, разбира се, са хранителните избори, които правите. Има храни, които могат да допринесат за по-често изхождане или за запек. Освен храната физическата активност също е от значение за редовното изхождане и прочистване на отделителната система. Ако водите по-уседнал начин на живот е твърде възможно това да е една от причините да страдате от запек. Нека разгледаме всички възможни причини.
Какви са причините за развитие на хроничен запек
Този здравословен проблем може да се дължи на структурни лезии на дебелото черво, включително рак на дебелото черво или стесняване на дебелото черво. Ако страдате от диабет, автоимунно заболяване, нарушения на щитовидната жлеза, болест на Паркинсон или приемате лекарства за хипертония това също може да предизвика хроничен запек.
И не на последно място – по време на бременност твърде много жени съобщават, че запекът е един от основните проблеми, които срещат. Това всъщност е обяснимо в известна степен, тъй като по време на бременност органите се разместват и някои от тях се притискат, което съответно предразполага към поява на запек.
Лекарства против гърчове и спазмолитици също може да предизвикат запека и в такъв случай тези медикаменти следва да се сменят. Това е възможно само след консултация с лекар и направени конкретни диагностични изследвания
При хора, които са над 50-годишна възраст по-сериозно възпалително заболяване на червата, както и структурно разстройство може да доведат до поява на хроничен запек.
Ще направим едно уточнение във връзка със здравословния проблем за който говорим. Хроничният запек който не се дължи на вторични причини като други медицински състояния или лекарства които се приемат във връзка с тях и се нарича функционален запек.
Функционален запек – що е то и какви видове има
Трите основни причини за функционалния запек са нормален транзитен запек, бавен транзитен запек и дефекационни нарушения. При нормално транзитен запек скоростта на преминаване на изпражненията през дебелото черво и честотата на изпражненията са нормални, но хората възприемат, че имат запек.
Промените в съдържанието на вода в дебелото черво също могат да играят роля при този тип запек.
При бавно транзитен запек преминаването на изпражненията през дебелото черво е по-бавно от нормалното. Последният трети вид функционален запек може да е в следствие на по-сложни и сериозни състояния като пролапс на ректума, ректоцеле, несинергична дефекация и други. При несинергична дефекация , наричана още дисфункция на тазовото дъно или анимус, има неефективна координация на мускулатурата на тазовото дъно, корема, ректума и аналния сфинктер в механизма за освобождаване.
Диагностика на състоянието – от какво се състои
Наличието на определени симптоми може да ви насочи към това дали става въпрос за запек. Той е доста сериозно състояние, което задължително изисква лекарска намеса. Симптомите, които обикновено са типични за този здравословен проблем, са следните:
- Напрежение;
- Образуване на твърди изпражнения;
- Усещане за непълно освобождаване на червата;
- Усещане за непълно изхождане;
- Усещане за ректално запушване;
- По-малко от три изхождания в рамките на една седмица.
При положение, че са налице поне два от изброените 6 симптома в рамките на 2 месеца, може да се говори за диагностика на хроничен запек. Също така симптомите би трябвало да се забелязват в поне 20 процента от времето.
Състоянието нерядко може да бъде сбъркано със синдрома на раздразненото дебело черво (Irritable bowel syndrome) със запек, но разликата между тях е болката в корема, която по-често се появява при въпросния синдром.
Може да се каже, че има и група на така наречените вторични фактори за хроничен запек, които се проявяват при хора с рязко отслабване, кръв в изпражненията или фамилна анамнеза за рак на дебелото черво.
Обикновено за диагностициране на такъв тип заболявания на отделителната система се използва т. нар. метод “колоноскопия”. Това е вид изследване на дебелото черво, което дава детайлна информация за състоянието на дебелото черво. Наричана още “долна ендоскопия” тя е едно от най-ефективните изследвания в гастроентерологията и има голямо значение в диагностичния процес. Въпреки че самото изследване може да не е много приятно чрез него се осигурява най-подробна информация за всяка точка на дебелото черво с помощта на специален апарат с камера.
Какво да направите, за да облекчите запека
Важно е да разберете, че някои хора посещават тоалетната по-рядко от други и това може да бъде нормално за техния организъм. Ако страдате от симптоми на хроничен запек, диетата с високо съдържание на фибри като псилиум хуск се препоръчва. Фибрите може да са от полза особено при по-леки форми на запек и може да помогнат за преминаване на изпражненията и нормализиране движението на червата.
Друга добре работеща мярка при запек е увеличаване приема на течности и физически упражнения. В комбинация те може да постигнат добра ефективност. При по-умерен до тежък запек обикновено са необходими лекарства. Лаксативите без рецепта могат да подобрят честотата на изхожданията и да направят твърдите изпражнения по-меки, улеснявайки отделителния процес.
Коригирането на неправилното хранене със сигурност ще ви помогне да се справите с проблема по деликатен начин. В храненето ви трябва да включите следните продукти, за да се осигурите нужното на организма си, за да се почиства редовно:
- Зеленчуци;
- Плодове;
- Пълнозърнести храни;
- Бобови храни;
- Семена;
- Пресни продукти от кисело мляко;
- Зеленчукови супи;
- Овесена каша и други.