Вече повече от година и половина живеем в извънредна епидемиологична обстановка, наложена от появата на SARS-CoV-2. Новините непрестанно съобщават статистическите данни за заболелите и оздравелите. Но дали нашите медии обръщат достатъчно внимание на новите проучвания, които се правят във връзка със заболяването?
Както вероятно знаете, инфекцията може да протече напълно безсимптомно. Факт, на който медицинските специалисти в световен мащаб наблягат е, че при COVID-19 инфекцията е изключително важно да се наблюдава реакцията на гастроинтестиналната система.
Част от симптомите, които сочат за активна инфекция с коронавирус, са висока температура и загуба на вкус и обоняние, но всъщност вирусът може да засегне и храносмилателната система, предизвиквайки диария, гадене и повръщане. Защо се случва всичко това?
Връзката между новия коронавирус и гастроинтестиналната система
Новите научни данни показват, че дисбалансираният чревен микробиом може да позволи на вируса да навлезе в стомашно-чревния тракт и също така да бъде индикатор за тежестта на COVID-19.
Статията Do an Altered Gut Microbiota and an Associated Leaky Gut Affect COVID-19 Severity? публикувана през януари 2021 година от д-р Хенам Стенли Ким, професор в Корейския университет, разглежда подробно възможните връзки между състоянието на чревния микробиом и COVID-19. Професор Ким обяснява, че при възрастните и страдащи от хронични заболявания пациенти често се наблюдава нарушена цялост на чревната бариера, причинена от дисбалансиран чревен микробиом. А този тип чревни проблеми се свързват с по-тежко протичане на заболяването при пациенти с COVID-19.
Част от ключовите изводи на този научен труд са:
- Значителна част от хоспитализираните пациенти с респираторни проблеми имат също и гастроинтестинални симптоми, като диария, гадене и повръщане. Освен това, сериозно засегнатите пациенти често са носители на SARS-CoV-2 в тъканите на стомашно-чревния тракт, което предполага, че наличието на вируса в храносмилателната система увеличава тежестта на заболяването;
- Променената чревна микробиота и свързания с нея синдром на пропускливите черва може да допринесе за появата на свързани с COVID-19 стомашно-чревни симптоми, като диария и сериозни нарушения на много органи и системи.
Тъй като SARS-CoV-2 може да доминира в стомашно-чревния тракт, независимо от наличието на симптоми, здравето на червата по време на инфекция е от решаващо значение за развитието на заболяването. Пациентите в напреднала възраст или хора с някои медицински състояния, като високо кръвно налягане, диабет и затлъстяване, попадат в рисковите групи. При тях се открива променен състав – количествен и качествен – на чревния микробиом, който засяга целостта и здравината на чревната бариера.
Защо се появяват гастроинтестинални симптоми
Друг интересен извод от проучването е, че освен с респираторни и стомашно-чревни симптоми, пациентите с COVID-19 често проявяват и други симптоми като главоболие и чернодробна, панкреатична и сърдечна дисфункция. Това съвпада с факта, че ACE2, рецепторът за SARS-CoV-2, се експресира не само в белите дробове и стомашно-чревния тракт, но и в различни други органи, включително черния дроб, сърцето, бъбреците, пикочния мехур и мозъка. Затова и симптомите на инфекцията са толкова разнообразни и могат да засегнат много широк спектър от органи и системи.
За да навлезе в клетката, вирусът SARS-CoV-2 се прихваща към рецепторите за ангиотензин-конвертиращ ензим 2 (ACE2). Това обикновено се случва в белите дробове, но вирусът може да се задържи и в ACE2 рецепторите, разположени в храносмилателната система. Такива има в дебелото черво и илеума. Веднъж попаднал там, вирусът има способността да се разпространява в целия храносмилателен тракт, нарушавайки чревната микрофлора и цялостния баланс на организма.
Проучването Gastrointestinal and Hepatic Manifestations of 2019 Novel Coronavirus Disease in a Large Cohort of Infected Patients From New York: Clinical Implications (от 2020-та година), проведено в Ню Йорк, в което са участвали общо 1059 пациенти с диагноза COVID-19 определя „гастроинтестиналната проява“ като наличие на гадене, повръщане, диария или коремна болка. Резултатите показват, че 22% от пациентите са имали диария, 7% са имали коремна болка и 16% и 9% са имали съответно гадене и повръщане; 33% от пациентите са имали поне 1 гастроинтестинална проява.
Как да подобрите чревното здраве
Скорошни проучвания сравняват проби, взети от червата на пациенти, които боледуват от COVID-19 и здрави хора. Учените установяват намалено разнообразие на здравословните пробиотични бактерии в червата на пациентите с COVID-19, в сравнение с пробите на здрави хора. Заболяването също е свързано с изчерпване на полезните бактериални видове – и увеличаване на патогенните. Подобен дисбаланс е свързан с грипна инфекция, въпреки че двата вируса се различават по това как променят цялостния микробиален състав. Примери за такива проучвания са:
- The gut microbiome: an under-recognised contributor to the COVID-19 pandemic?
- COVID-19 and Gut Microbiota: A Potential Connection
- Gut microbiota and Covid-19- possible link and implications
Изчерпаните бактериални видове, свързани с инфекцията COVID-19, включват някои семейства, които са отговорни за производството на бутират – късоверижна мастна киселина, която играе ключова роля в здравето на червата като подсилва бариерната чревна функция.
Наличието на здрава чревна лигавица и богато разнообразие от пробиотични бактерии в чревния тракт подпомага цялостното здраве. Пробиотиците са изключително важни що се отнася до поддържане на баланса на организма и защитата от патогени, които постоянно ни атакуват.
За да поддържате здравословна чревна функция и богато разнообразие на чревната микрофлора, консумирайте храни с високо съдържание на фибри, пълнозърнести и ферментирали храни и ограничете рафинираните захари, глутена и употребата на антибиотици. Храни, които попадат в групата на FODMAP и причиняващи възпаление, също трябва да бъдат елиминирани от менюто.
Учените продължават да правят все по-интересни открития във връзка с чревното здраве и новия коронавирус. А докато се борим с него, се учим и ние. Междувременно разнообразието от пробиотични бактерии и пълноценното хранене са част от защитата срещу патогените, заедно с антиоксиданти като витамин С и кверцетин, минерали като магнезий, калий, цинк, селен и други.
Използвани ресурси
- Kim HS. Do an altered gut microbiota and an associated leaky gut affect covid-19 severity? mBio. 2021;12(1). doi:10.1128/mBio.03022-20
- Rodríguez JM, Murphy K, Stanton C, et al. The composition of the gut microbiota throughout life, with an emphasis on early life. Microb Ecol Health Dis. 2015. doi: 10.3402/mehd.v26.26050.
- Claesson MJ, Jeffery IB, Conde S, et al. Gut microbiota composition correlates with diet and health in the elderly. Nature. 2012; 488(7410):178-84. doi: 10.1038//nature11319.
- Dhar D, Mohanty A. Gut microbiota and Covid-19- possible link and implications. Virus Res. 2020;285:198018. doi:10.1016/j.virusres.2020.198018
- Segal JP, Mak JWY, Mullish BH, Alexander JL, Ng SC, Marchesi JR. The gut microbiome: an under-recognised contributor to the COVID-19 pandemic?. Therap Adv Gastroenterol. 2020;13:1756284820974914. Published 2020 Nov 24. doi:10.1177/1756284820974914
- Rajput S, Paliwal D, Naithani M, Kothari A, Meena K, Rana S. COVID-19 and Gut Microbiota: A Potential Connection [published online ahead of print, 2021 Jan 21]. Indian J Clin Biochem. 2021;1-12. doi:10.1007/s12291-020-00948-9