В днешно време вече са налични много различни подсладители, които могат да заместят бялата захар. Сукралозата спечели едновременно популярност в този аспект, но и е обект на противоречия. Докато потребителите търсят алтернативи на захарта, дебатът относно последиците за безопасността и здравето от сукралозата е все по-голям. Имаме убедителни причини, които ще ви накарат да преосмислите употребата на този вид подсладител. Какъв е произходът му и какви потенциални опасения поражда ще научите на следващите редове.
Какво представлява сукралозата?
Сукралозата e изкуствен подсладител, получен от захар, който претърпява сложна химическа трансформация. Този процес замества три хидроксилни групи с хлорни атоми, създавайки подслаждащ ефект без калоричното съдържание на захарта. Тази интензивна сладост, приблизително 600 пъти по-голяма от тази на захарозата, направи сукралозата популярен заместител на захарта в различни хранителни продукти и напитки.
Въпреки широкото ѝ използване, възникват въпроси относно изкуствената природа на сукралозата и последиците от нейната обработка. Разбирането на произхода и производството на този подсладител е от решаващо значение за всеки, който иска да направи информиран избор относно своите хранителни навици.
Няколко факта за сплендата
Най-често срещаният продукт на базата на сукралоза на пазара днес е подсладителят на таблетки “Splenda”. Той е един от най-популярните подсладители в САЩ, но не само. По-подробно проучване за Splenda ни води към някои общи факти, които могат да обяснят повсеместната му употреба:
- “Splenda” е вид синтетична захар, която не се разпознава от тялото. Сукралозата съставлява само около 5 процента от самия продукт. Останалите 95 процента съдържат пълнител, наречен малтодекстрин, и декстроза на основата на царевица, вид захар.
- “Splenda” се използва като заместител на захарта при готвене и печене и се добавя към хиляди хранителни продукти с „нулево съдържание на калории“, продавани в търговските обекти.
Данните показват, че в целия свят обхватът на използване на продукта за сукралоза е по-широк, отколкото за всички други изкуствени подсладители. Освен това, изследователи са открили, че при разграждането си сукралозата произвежда съединение, разрушаващо ДНК. Това съединение е сукралоза-6-ацетат и може да предизвика повишена чревна пропускливост.
Недостатъците на сукралозата
Постепенно стигнахме до “тъмната страна” на този изкуствен подсладител, които трябва да се вземат предвид, ако се употребява. Въпреки че регулаторните органи като Световната здравна организация го считат за безопасен за консумация в рамките на препоръчителните граници, последните проучвания предполагат потенциални рискове.
Диабет
Едно противоречие, свързано със сукралозата, е около въздействието ѝ върху здравето на червата. Като изкуствен подсладител, сукралозата може да промени състава на чревната микробиота, повдигайки въпроси относно нейните дългосрочни ефекти върху здравето на храносмилането. Освен това продължават дебатите относно нейните потенциални метаболитни ефекти и влияние върху нивата на кръвната захар, особено при хора с диабет или хора, които се стремят да регулират теглото си.
В тази връзка, интересно е проучване, публикувано в списание Diabetes Care, което открива, че ако консумирате сукралоза, рискът от развитие на диабет е голям. Според проучването ежедневната консумация на диетична сода е свързана с 36% по-голям риск от метаболитен синдром и 67% по-голям риск от диабет тип 2.
Синдром на раздразнените черва и болест на Крон
Изследванията предполагат потенциална връзка между консумацията на сукралоза и стомашно-чревни проблеми, като синдром на раздразнените черва (IBS) и болестта на Крон. Въпреки че индивидуалните реакции варират, някои индивиди с IBS или болест на Крон може да изпитат коремна болка, подуване на корема и диария, след консумация на продукти, съдържащи сукралоза. Въздействието на изкуствените подсладители върху деликатния баланс на чревната микробиота е ключова област на изследване при разбирането на връзката им с храносмилателните разстройства.
Висока чревна пропускливост
Това е състояние, при което чревната лигавица става по-пропусклива, което позволява на веществата да преминат в кръвния поток. Тази пропускливост може да стане още по-голяма при консумация на сукралоза.
Някои проучвания показват, че изкуствените подсладители, включително захарин и сукралоза, могат да допринесат за повишена чревна пропускливост. Поради това хора с чувствителен стомах и проблемна чревна флора е добре да избягват консумацията на сукралоза.
Наддаване на тегло
Връзката между сукралозата и наддаването на тегло е сложна и се обсъжда сред изследователите. Въпреки че самата сукралоза е без калории и не допринася пряко за увеличаване на теглото, някои проучвания показват, че изкуствените подсладители могат да нарушат способността на тялото да регулира приема на калории. Сладкият вкус без придружаващите калории може да обърка естествените механизми на реакция на тялото, което потенциално води до повишено желание и консумация на калории.
Доказателствата по този аспект обаче не са толкова задълбочени, така че в аспекта на теглото трябва да се вземат предвид и други фактори, като диета, сън, заболявания, физическа активност и др.
Кои подсладители са по-добри от сукралозата?
Изборът на подсладител зависи от индивидуалните предпочитания, диетични нужди и здравословни съображения. Някои алтернативни подсладители, често считани за по-добри от сукралозата, включват:
- Стевия: Извлича се от листата на растението Стевия. Има естествен произход и ниско съдържание на калории. Като цяло се счита за безопасна.
- Екстракт от плодове монах: Извлечен от плод монах. Нула калории и натурален произход са предимствата му. Може да бъде добра алтернатива за тези, които търсят естествени подсладители.
- Еритритол: Захарен алкохол с по-малко калории от захарозата. Среща се естествено в някои плодове. Като цяло се понася добре, но не трябва да се консумира в големи количества.
- Сок от агаве: Извлича се от растението агаве. По-сладък от захарта, така че е необходимо по-малко количество. Трябва да се използва умерено поради високото съдържание на фруктоза.
- Кленов сироп или мед: Натурални подсладители с подчертан вкус. Трябва да се използват пестеливо поради съдържанието на калории и специално с меда – да се избягва, ако има алергия към мед.
Източници
Toxicological and pharmacokinetic properties of sucralose-6-acetate and its parent sucralose: in vitro screening assays” by Susan S. Schiffman, Elizabeth H. Scholl, Terrence S. Furey and H. Troy Nagle, 29 May 2023, Journal of Toxicology and Environmental Health, Part B. DOI: 10.1080/10937404.2023.2213903 https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10937404.2023.2213903
Méndez-García, L. A., Bueno-Hernández, N., Cid-Soto, M. A., De León, K. L., Mendoza-Martínez, V. M., Espinosa-Flores, A. J., Carrero-Aguirre, M., Esquivel-Velázquez, M., León-Hernández, M., Viurcos-Sanabria, R., Ruíz-Barranco, A., Cota-Arce, J. M., Álvarez-Lee, A., De León-Nava, M. A., Meléndez, G., & Escobedo, G. (2022). Ten-Week Sucralose Consumption Induces Gut Dysbiosis and Altered Glucose and Insulin Levels in Healthy Young Adults. Microorganisms, 10(2), 434. https://doi.org/10.3390/microorganisms10020434
Del Pozo, S., Gómez-Martínez, S., Díaz, L. E., Nova, E., Urrialde, R., & Marcos, A. (2022). Potential Effects of Sucralose and Saccharin on Gut Microbiota: A Review. Nutrients, 14(8), 1682. https://doi.org/10.3390/nu14081682
Risdon, S., Battault, S., Romo-Romo, A., Roustit, M., Briand, L., Meyer, G., Almeda-Valdes, P., & Walther, G. (2021). Sucralose and Cardiometabolic Health: Current Understanding from Receptors to Clinical Investigations. Advances in nutrition (Bethesda, Md.), 12(4), 1500–1513. https://doi.org/10.1093/advances/nmaa185