В съвременния свят храната отдавна не е просто необходимост, а въпрос на личен вкус, диетични предпочитания и основен източник на удоволствие за сетивата. Въпреки непрекъснато развиващата се хранителна промишленост обаче яйцата остават едни от най-предпочитаните естествени продукти, които освен с неповторима гъвкавост по отношение на приготвянето си, се славят и с редица хранителни ползи.
Какво съдържат яйцата?
Едно от най-големите предимства на яйцата е, че предлагат изобилие от основни хранителни вещества, а в същото време са с ниска калорийна стойност. Средно голямо яйце съдържа около 70 калории, а в същото време е източник на близо 7 грама протеин.
Богати на различни витамини, яйцата съдържат B12, рибофлавин и фолат, както и витамин D – витамин от решаващо значение за здравината на костите. Сред полезните вещества в тази храна се срещат още важни за здравето минерали като фосфор, цинк и желязо.
Полезните вещества в яйцата съвсем не приключват дотук. В хранителния им профил срещаме още селен и холин, както и важни за развитието на организма аминокиселини. Но какви ползи носят всички тези витамини и минерали за здравето, предстои да разгледаме подробно по-надолу в тази статия.
Какви са ползите за здравето от консумацията на яйца?
Вече разбрахте, че яйцата са естествен източник на витамин D, но какво означава това за здравето? Този хранителен елемент е ключов за здравето на костите и имунната система. Обичайно се набавя от слънчевите лъчи, но през студените месеци не сме така изложени на слънчева светлина както обикновено, затова и яйцата се явяват като чудесен натурален заместител.
Знаете ли, че консумацията на яйца влияе добре и на зрението? Наличието на антиоксиданти като лутеин и зеаксантин в тях допринася за здравето на очите и намалява риска от макулна дегенерация.
Холинът е друг ценен компонент, който се открива във високи количества в тази храна – той поддържа правилните функции на мозъка, като подпомага производството на невротрансмитери и допринася за когнитивните функции, по-високата съсредоточеност и паметта.
Селенът е още едно вещество, което откриваме в хранителния профил на яйцата – той е мощен антиоксидант и ключов минерал за здравето на ендокринната, сърдечно-съдовата и имунната система.
Съществуват много противоречиви мнения за консумацията на яйца поради съдържанието на холестерол в тях. Въпреки опасенията, те съдържат хранителен холестерол, който не се отразява в осезаема степен на този в кръвта, и стига да консумирате яйца с мярка, не съществуват рискове за здравето ви.
Вероятно веднага си задавате въпроса колко е адекватният прием на яйца на дневна база. Отговорът е индивидуален за всеки човек според неговия начин на живот и лични хранителни нужди, но повечето експерти препоръчват консумацията на до седем яйца седмично.
Говорейки за хранителни нужди, няма как да не споменем и ролята на яйцата в диетите. Заради високото си съдържание на протеин, те предизвикват усещане за ситост и по този начин спомагат за повече контрол над храненето и управлението на теглото.
В комбинация с ползите им за мускулатурата, благодарение на съдържанието на аминокиселини, яйцата са перфектната храна за всеки, който се стреми към конкретни фитнес цели и иска да се чувства и да изглежда добре. Многобройните възможности на приготвяне пък позволяват вкусово разнообразие, което е чудесно предимство ако се придържате към ограничен хранителен режим. Ето няколко различни начина, по които можете да приготвяте яйцата си:
- Омлет
- Бъркани яйца със сирена и колбас
- Варени яйца
- Поширани яйца
- Яйчена салата
Алергия към яйца – симптоми и диагностициране
Макар и носещи редица ползи за здравето, яйцата са популярен алерген, особено в ранна детска възраст. Яйчената алергия възниква най-често, когато имунната система погрешно идентифицира протеините в яйцата като опасни.
Симптомите на алергия към яйца и яйчни продукти се проявяат различно при всеки, но обичайно се изразяват в стомашни спазми, диария и повръщане. Често се срещат и кожни реакции като копривна треска, екзема или подуване около лицето, устните или очите.
По-тежки, но редки прояви на алергията към яйца могат да бъдат внезапни промени в сърдечния ритъм, както и анафилаксия – рязко спадане на кръвното налягане, затруднено дишане и загуба на съзнание.
Когато алергията към яйца е развита в ранна детска възраст, често се израства по естествен начин и вече не се проявява в зрелите години. Ако имате съмнения за непоносимост към яйца, препоръчваме да направите тест за алергии.
Изследване на непоносимост към яйца в ImuPro
ImuPro е лидер в сферата на кръвните изследвания за хранителни непоносимости и алергии с над 20-годишен опит в областта.
Компанията предлага няколко пакета, които тестват до 270 броя различни храни и предоставят допълнителни продукти като индивидуални консултации за хранене и персонализирани книги с рецепти съгласно личния ви хранителен режим.
Изследването на непоносимост към кокоши яйца е включенo във всички пакети, а ако желаете да разберете как организмът ви реагира отделно на жълтък и белтък, както и на гъши и пъдпъдъчи яйца, препоръчваме да изберете тест ImuPro Complete.
Едно от най-големите удобства на ImuPro е възможността да извършите теста сами в домашни условия. При поръчка на избрания пакет, получавате пълен комплект за вземане на кръвна проба у дома. След изпращане на кръвния серум в лабораторията на ImuPro, в рамките на 10 до 20 дни ще получите резултатите си заедно с изчерпателна документация.
Яйцата са една от най-разпространените естествени храни, които са богати на хранителни вещества и предлагат редица ползи за здравето и цялостното ви благополучие. Освен източник на протеин и разнообразие от витамини и минерали, те могат да бъдат и алерген – за да сте сигурни, че консумацията на яйчни продукти е добра за вас, се доверете на ImuPro и техните тестове за хранителни непоносимости. Да познавате тялото си и какво се отразява добре на него е ключът към крепко здраве!
Използвани източници
Myers M, Ruxton CHS. Eggs: Healthy or Risky? A Review of Evidence from High Quality Studies on Hen’s Eggs. Nutrients. 2023 Jun 7;15(12):2657. doi: 10.3390/nu15122657. PMID: 37375561; PMCID: PMC10304460.
Zhang X, Lv M, Luo X, Estill J, Wang L, Ren M, Liu Y, Feng Z, Wang J, Wang X, Chen Y. Egg consumption and health outcomes: a global evidence mapping based on an overview of systematic reviews. Ann Transl Med. 2020 Nov;8(21):1343. doi: 10.21037/atm-20-4243. PMID: 33313088; PMCID: PMC7723562.
Caubet JC, Wang J. Current understanding of egg allergy. Pediatr Clin North Am. 2011 Apr;58(2):427-43, xi. doi: 10.1016/j.pcl.2011.02.014. PMID: 21453811; PMCID: PMC3069662.