Лупусът е заболяване, при което имунната система започва да разпознава и атакува собствените тъкани на тялото. Това явление е подобно на процесите, които се задействат при автоимунен тиреоидит на Хашимото и причинява възпаление в различни органи на тялото. Природата на лупуса е силно индивидуализирана и двама пациенти могат да получат два комплекса напълно различни симптоми. Затова в процеса на диагностика е изключително важно тя да бъде прецизна, навременна и с пълно снемане на анамнеза, както и друга полезна информация за пациента.
В първа част на темата вече ви разказахме за същността на заболяването – Системен лупус еритематозус – симптоми, протичане и възможности за лечение (1). Сега предстои да разгледаме процесът на диагностика и възможностите за лечение и терапия, които се прилагат.
Какво е лупус накратко
Лупусът е дългосрочно и сложно състояние, което може да причини възпаление на кожата, органите и на различни други места в тялото.
В основата си лупусът е автоимунно състояние. Имунната система, която обикновено ни предпазва от инфекции и болести, вместо това започва да атакува собствените тъкани на тялото.
Има два основни типа лупус – дискоиден лупус и системен лупус еритематозус (СЛЕ), но са познати още няколко, които са подробно описани в част 1 на темата.
Трите най-чести симптома на лупус са болки в ставите, кожни обриви, които могат да станат забележими след излагане на слънце и висока степен на умора.
Диагностичен процес – какво представлява
Тъй като лупусът може да предизвика различни симптоми при различни индивиди, може да отнеме известно време, докато специалистите се уверят в коректността на диагнозата. Често се предполага лупус, но настоящите симптоми са недостатъчни, за да потвърждават категорично тази диагноза. В този случай специалистите трябва да подходят много внимателно към симптомите, признаците и лабораторните тестове на пациента, както и да проследяват неговото лечение във времето.
Въпреки това, колкото по-рано някой бъде диагностициран и лечението започне, толкова по-големи са шансовете да се окаже контрол върху състоянието.
Диагнозата лупус се поставя въз основа на симптомите, задължителен преглед и кръвни тестове.
Има редица тестове, които могат да помогнат за диагностициране на лупус или да го изключат. След това те могат да се използват за проследяване на ефективността на лечението. Някои от тези тестове са:
ANA тест
Около 95% от хората с лупус тест са силно положителни за анти-нуклеарни антитела, но тестът понякога може да бъде положителен при хора, които нямат лупус, така че не може да потвърди категорично диагнозата.
Този тест проверява за антитела към ядрото на вашите клетки. Положителният резултат означава, че имунната ви система може да атакува здрави клетки. Това не винаги означава, че имате лупус.
Антитела срещу двойноверижна ДНК (anti-dsDNA)
Ако ANA тестът е положителен, лекарят може да назначи други тестове за антитела. Антифосфолипидните антитела, включително кардиолипин, са често срещани при лупус.
Тест за антитела срещу Ro
Ако имате положителен тест за това антитяло, е по-вероятно да получите кожни обриви и да страдате от сухота в очите или сухота в устата, известна като синдром на Сьогрен.
Рядко това антитяло може да премине през плацентата по време на бременност – това е органът, който предава храната от бременна жена до нейното неродено бебе. В такъв случай лекарското наблюдение е допълнително във връзка с тези антитела.
Антихроматинови антитела
Могат да присъстват при хора със системен лупус еритематозус, които са положителни за ANA, но отрицателни за anti-dsDNA.
Хистонови антитела
Тестът се прилага за потвърждаване на лупус, индуциран от лекарства.
Пълна кръвна картина
Лупусът често засяга червените кръвни клетки, белите кръвни клетки и броя на тромбоцитите. Този тест проверява за анемия или наличие на определени протеини в кръвта.
Тестове за скорост на утаяване на еритроцитите (ESR) и С-реактивен протеин (CRP)
Резултатите от тези тестове ще покажат дали в тялото протича възпалителен процес.
Тестове за бъбречна и чернодробна функция
Те включват тестове за кръв и урина, които се провеждат редовно, така че всички проблеми, причинени от лупус или медикаментозно лечение, могат бързо да бъдат адресирани и разрешени.
Едно просто изследване на урина може да покаже дали в нея има протеин или кръв. Този тест може да помогне на лекарите да разпознаят проблем с бъбреците на ранен етап. При необходимост могат да се проведат допълнителни тестове.
Лечение – какви са възможностите
Понастоящем няма лечение за лупус, въпреки че много от засегнатите хора могат да постигнат ремисия и да намалят обострянията.
Целите на лечението са да облекчи симптомите, да сведе до минимум появата на обостряния и да сведе до минимум и да се справи с развитието на усложнения, свързани с лупус.
Периодичните физически прегледи и лабораторните тестове са важни за проследяване на реакцията на човек към лечението, както и за откриване на ново засягане на органна система.
За да се намали броят на обострянията, хората с лупус трябва да си почиват достатъчно, да спортуват и да минимизират стреса и да избягват излагането на слънчева светлина или поне да прилагат подходяща слънцезащита. Ако някой забележи, че определено вещество влошава симптомите, тогава трябва съответният фактор да се ограничи.
Обикновено се предписват лекарства за облекчаване на болката, минимизиране на възпалението и справяне с усложненията. Най-често предлаганите лекарства са нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) като ибупрофен или напроксен, антималарийни лекарства, за които е установено, че са полезни при лечението на лупус и кортикостероиди. В по-агресивни случаи могат да се използват и други имуносупресивни лекарства.
От гледна точка на добавки също има такива, които могат да са от полза. В това число дехидроепиандростерон (DHEA), витамин D и рибено масло, които са показали известна полза като допълващо средство за терапия при хора с лупус.
Използвани ресурси
Anti-double Stranded DNA Antibodies: Origin, Pathogenicity, and Targeted Therapies, Frontiers in Immunology, https://www.frontiersin.org/article/10.3389/fimmu.2019.01667 DOI=10.3389/fimmu.2019.01667
Xiao YB, Guo MY, Zuo XX. [Immunometabolism and systemic lupus erythematosus]. Beijing Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2018 Dec 18;50(6):1120-1124. Chinese. PMID: 30562794.
Kwon YC, Chun S, Kim K, Mak A. Update on the Genetics of Systemic Lupus Erythematosus: Genome-Wide Association Studies and Beyond. Cells. 2019 Sep 30;8(10):1180. doi: 10.3390/cells8101180. PMID: 31575058; PMCID: PMC6829439.
Metry AM, Al Salmi I, Al Balushi F, Yousef MA, Al Ismaili F, Hola A, Hannawi S. Systemic Lupus Erythematosus: Symptoms and Signs at Initial Presentations. Antiinflamm Antiallergy Agents Med Chem. 2019;18(2):142-150. doi: 10.2174/1871523018666181128161828. PMID: 30488801.
Justiz Vaillant AA, Goyal A, Bansal P, et al. Systemic Lupus Erythematosus. [Updated 2020 Nov 20]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535405/
Fava A, Petri M. Systemic lupus erythematosus: Diagnosis and clinical management. J Autoimmun. 2019;96:1-13. doi:10.1016/j.jaut.2018.11.001