Ако преди главоболието беше много често срещан сигнал за дискомфорт, днес наблюдаваме появата на друг симптом – подуване на корема. Причините варират от доброкачествени, но притеснителни състояния като непоносимост към лактоза до сериозни диагнози като рак. Но как да разберете дали подуването на корема ви е временно и безобидно или признак на нещо по-тревожно?
Ние сме така устроени, че след хранене стомахът, който вече е уголемил размера си в известна степен, се подува и това е нормално. Затова и ни става тежко – кръвта се насочва към коремните органи, за да се случват храносмилателните процеси. Все пак, има случаи, при които подуването не преминава, няма нищо общо с храненето или има съвсем други обяснение.
Важно е да сте запознати с предупредителните признаци и симптоми, които могат да показват нещо сериозно. Освен това има и девет диагнози, свързани със сериозно подуване на корема, и е добре да знаете какво да правите, ако се сблъскате с някоя от тях.
Защо се чувствате непрекъснато подути
Подуването на корема е дискомфортно усещане за пълнота и стегнатост в стомаха или коремната област, което може да бъде придружено от коремна болка, газове и метеоризъм. Тези симптоми могат да бъдат предизвикани от много фактори, но подутият стомах е ясен знак, че вашето храносмилателно здраве не е толкова добро, колкото би трябвало.
Много хора редовно се примиряват с неприятното подуване на корема, като приемат, че това е просто „част от живота“. В тази статия обаче ще разгледаме както често срещаните причини, така и някои възможни прости решения.
Газове, подуване на корема и възможни причини
Газовете, макар и възприемани като нещо срамно, са неизменна част от живота на всеки човек. Те се произвеждат като резултат от нормалната работа на храносмилателния тракт и подуването на корема по същество е натрупване на тези газове.
Но откъде идват всъщност? Е, човешкият микробиом (всички видове „добри и лоши“ бактерии, живеещи в червата ни) е отговорен за разграждането и смилането на храната ни, а газовете са естествен страничен продукт от този процес. Всъщност всеки от нас отделя немалко количество водород, метан и въглероден диоксид всеки ден.
Но ако тези газове се произвеждат в по-големи от нормалните количества, може да се стигне до симптоми като усещане за пълнота (тежест) в стомаха или подут корем. Това може да са признаци, че храносмилателният процес не функционира по оптимален начин. Може да има редица различни причини, някои от които могат да реагират на прости промени в диетата и начина на живот, докато други може да се нуждаят от медицинска намеса.
Причините, свързани с начина на живот, могат да включват:
- нездравословна диета (ниско съдържание на фибри, повече захар, ниска стойност на хранителните вещества),
- стрес и тревожност, нервност, инциденти и травматологични преживявания;
- неправилно дъвчене или прекалено бързо хранене и поглъщане на много въздух (медицински това се класифицира като „Аерофагия“).
Физиологичните причини могат да включват:
- дисбаланс в чревните бактерии (дисбиоза);
- запек;
- непоносимост към храна;
- цьолиакия;
- недостатъчно количество стомашна киселина;
- чревна инфекция (паразити);
- хормонален дисбаланс;
- IBS – синдром на раздразненото дебело черво;
- бактериален свръхрастеж в тънките черва (SIBO).
Предупредителни знаци и симптоми
Загубата на тегло е един от основните предупредителни признаци за сериозно подуване на корема. Ако откриете, че губите повече от няколко килограма, без да промените диетата си или да започнете нов режим на упражнения, това трябва да е причина за безпокойство. Особено ако става въпрос за 10 процента или повече от телесното ви тегло, то трябва да потърсите лекарска помощ. Препоръчително е да се изследват и хормоните, за да се установи в какво състояние са и дали няма хормонален дисбаланс.
Загубата на тегло може да бъде и в следствие от тумори, които притискат червата. Поради това може да изпитвате ситост само след малко количество храна или от вещества, секретирани от тумори, които потискат апетита ви.
Асцитът е друг предупредителен сигнал и представлява необичайно натрупване на течност в корема или таза. Това може да причини подуване на корема, наддаване на тегло и бързо разширяване на талията. Асцитът обикновено се причинява от чернодробно заболяване, но ракът е виновникът около 10 процента от случаите.
Силната коремна болка и подуване на корема, които се появяват внезапно, особено ако имате и гадене и повръщане, може да са признак за запушване на червата от белези или тумор, притискащ червата. Непосредствената медицинска помощ е задължителна, за да се избегнат усложнения като перфорация на червата, които могат да бъдат фатални. Тези запушвания са болезнени, тъй като червата над блокираната зона се разтягат, докато се пълнят с храна и храносмилателни сокове. Ако това положение е съпровождано от запек, то става още по-неблагоприятно и опасно.
Кръвта в изпражненията, вагинално кървене между две менструации или вагинално кървене след менопауза могат да бъдат свързани със сериозно подуване на корема. Обикновено най-честите причини за тези симптоми (хемороиди, нередовен менструален цикъл, миома, атрофия на ендометриума) не са най-сериозните, но кървенето никога не трябва да се игнорира. То може да е признак на рак, особено рак на дебелото черво или матката.
В случай, че е налице висока температура, която придружава подуването, обикновено има инфекция или възпаление. Ако има и повишен брой на белите кръвни клетки или на CRP, инфекцията трябва незабавно да бъде изключена – особено от тазовия, пикочния или стомашно-чревния източник.
9 причини за сериозно подуване на корема – какво да правите
Рак на яйчниците
Ракът на яйчниците не е най-често срещаният причинител на подуване, но е един от най-смъртоносните. Въпреки че ракът на яйчниците е едва петият най-често срещан рак при жените, той причинява повече смъртни случаи, отколкото всеки друг репродуктивен рак – най-вече при жени над 50 години.
Рисковите фактори включват никога да нямате деца или да имате късно в живота, затлъстяване, фамилна анамнеза за рак на яйчниците, някои генетични аномалии и дългосрочно лечение с хормонозаместителна терапия. Постоянното подуване на корема, чувството за засищане по-бързо и болката в таза са типични симптоми.
Рак на матката
В допълнение към подуване на корема, ракът на матката може да причини необичайно вагинално кървене, воднисти или оцветени в кръвта вагинални секрети, тазова болка или болка при полов акт или уриниране. От друга страна е важно да знаете, че понякога подуването на корема или промяната в навиците на червата (поява на запек) може да са единствените първоначални признаци на рак на матката.
Важните рискови фактори включват прием на тамоксифен; приемане на естрогенни добавки, които не съдържат прогестерон; лъчетерапия; фамилна анамнеза за рак на матката и други.
Комбинациите от горните симптоми, особено ако имате фамилна анамнеза или допълнителни рискови фактори, може да сочат към по-сериозна диагноза като рак на матката. Това изисква незабавно допълнително изследване с изследване на тазовата област и образни тестове като ултразвук или CAT сканиране.
Ракът на панкреаса
Рак на панкреаса има тенденция да бъде много агресивен с ниски нива на оцеляване. Комбинацията от подуване на корема, жълтеница (пожълтяване на очите и кожата), загуба на тегло, лош апетит и болка в горната част на корема, която се разпространява към гърба, е тревожна комбинация от симптоми и може да сочи за този вид раково заболяване.
За щастие ракът на панкреаса не е често срещана причина за подуване на корема. Но ако го имате, ранната диагностика е ключът към осигуряването на добро развитие и лечение. Потърсете незабавна медицинска помощ, ако изпитвате горната комбинация от симптоми.
Очаквайте продължението отново в блога на ImuPro и не отлагайте преглед при гастроентеролог, ако имате нарушения в работата на коя да е част от храносмилателния тракт.
Използвани ресурси
Jiang X, Locke GR 3rd, Choung RS, Zinsmeister AR, Schleck CD, Talley NJ. Prevalence and risk factors for abdominal bloating and visible distention: a population-based study. Gut. 2008;57(6):756-763. doi:10.1136/gut.2007.142810
Fox R. Commentary: Diagnosing ovarian cancer–more problems than answers. BMJ. 2009;339:b3233. Published 2009 Aug 25. doi:10.1136/bmj.b3233
Foley A, Burgell R, Barrett JS, Gibson PR. Management Strategies for Abdominal Bloating and Distension. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2014;10(9):561-571.
Bankhead CR, Collins C, Stokes-Lampard H, et al. Identifying symptoms of ovarian cancer: a qualitative and quantitative study. BJOG. 2008;115(8):1008-1014. doi:10.1111/j.1471-0528.2008.01772.x
Seo AY, Kim N, Oh DH. Abdominal bloating: pathophysiology and treatment. J Neurogastroenterol Motil. 2013;19(4):433-453. doi:10.5056/jnm.2013.19.4.433
Lacy BE, Gabbard SL, Crowell MD. Pathophysiology, evaluation, and treatment of bloating: hope, hype, or hot air?. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2011;7(11):729-739.
Iovino P, Bucci C, Tremolaterra F, Santonicola A, Chiarioni G. Bloating and functional gastro-intestinal disorders: where are we and where are we going?. World J Gastroenterol. 2014;20(39):14407-14419. doi:10.3748/wjg.v20.i39.14407
Mari A, Abu Backer F, Mahamid M, Amara H, Carter D, Boltin D, Dickman R. Bloating and Abdominal Distension: Clinical Approach and Management. Adv Ther. 2019 May;36(5):1075-1084. doi: 10.1007/s12325-019-00924-7. Epub 2019 Mar 16. PMID: 30879252; PMCID: PMC6824367.