В западните култури млякото обикновено се възприема като жизненоважна част от балансираната диета, осигуряваща основни хранителни вещества като калций, протеин и витамин D. Всъщност не са и малко противоречивите мнения за прясното мляко, които заклеймяват изцяло консумацията му. Полезно или вредно е то – това е въпросът, на който ще се опитаме да отговорим днес.
Бързи факти за млякото
Когато бяхте малки убеждаваха ли ви да пиете повече мляко, за да имате по-здрави зъби и нокти? Харесвахте ли попарата от баба с топло прясно мляко и хляб в задушевна обстановка?
Дали някой обаче ви обясни за вредата от пастьоризацията или това, че кравите, от които се добива, са отглеждани в изкуствени индустриални условия и често са насилвани да произвеждат повече мляко?
Нека все пак да видим какви предимства притежава прясното краве мляко:
- Чудесен източник на витамин D, калий и калций;
Носи потенциални ползи за здравето на костите, мозъка и сърцето;А какви проблеми може да причини, ако се консумира от хора, които не понасят състава му?
- Млякото може да влоши алергиите и непоносимостта към лактоза;
- Анафилактичният шок от влошаване на алергията към мляко може да бъде фатален.
Видове мляко и млечни продукти
Има много различни видове мляко, всички с различна степен на ползи и рискове за организма. Пастьоризираното мляко с високо съдържание на протеини, ниско съдържание на мазнини и без добавки може да бъде здравословно за много хора. Ароматизираните млека, които съдържат изключително много захар, не са здравословно решение за който и да било.
Като споменахме процеса на пастьоризация, нека обясним защо той е вреден. Почти всички рискове за здравето се дължат на пастьоризираното и хомогенизирано мляко, получено от индустриално отглеждани крави. Милите животни са създадени да живеят в естествената си среда, както и да се хранят с трева, докато някой индустриален производител не реши, че ще ги затвори в помещение с изкуствена светлина.
И това не е най-лошото: животните се хранят със зърнен фураж, биват инжектирани с голямо количество хормони и дори синтетични лекарства, за да дават повече мляко. Последното се пастьоризира с идеята, че се унищожават патогенните организми в него, породили се вследствие на стрес и неправилно хранене на животното.
Хранително съдържание
Хранителната разбивка на млякото зависи от съдържанието на мазнини и белтъци
Една чаша пълномаслено мляко от 244 грама с 3.25% мазнина и добавен витамин D съдържа:
- 149 калории
- 8 грама мазнини
- 12,32 грама захари
- 69 грама протеин
- 276 милиграма калций
- 205 милиграма фосфор
- 322 милиграма калий
- 124 единици витамин D
Една чаша[1] от 245 грама обезмаслено или нискомаслено мляко с добавени витамини А и D има около:
- 83 калории
- 0,2 грама мазнини
- 26 грама протеин
- 12,47 грама захари
- 299 грама калций
- 247 милиграма фосфор
- 382 милиграма калий
- 115 единици витамин D
В същото време прясното мляко осигурява вещества като холин, магнезий, витамини А, рибофлавин, витамин В6 и витамин В12. Калцият има много функции в организма. Основната му работа, обаче, е да развива и поддържа здрави кости и зъби. Също така е важен за кръвосъсирването и заздравяването на раните, поддържане на нормално кръвно налягане и мускулни контракции, включително сърдечен ритъм.
Холинът е известен като „фактор, подобен на витамин В.“ Това е важно хранително вещество, което помага на съня, движението на мускулите, ученето и паметта. То допринася за поддържане на структурата на клетъчните мембрани, предаване на нервни импулси, абсорбция на мазнини, намаляване на хроничното възпаление.
Високият прием на калий пък се свързва с намален риск от инсулт, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, загуба на мускулна маса и образуването на камъни в бъбреците. Богатият на калий хранителен режим се свързва с 20% по-нисък риск от смърт.
Витамин D е важен за образуването, растежа и възстановяването на костите. Той също играе роля в абсорбцията на калций и при имунната функция.
Ползи за здравето от приема на прясно мляко
Прясното мляко е приемливо за костите, защото осигурява витамин D и калций. Въпреки че има разнопосочни мнения за това дали белтъчините от млякото не изсмукват калция, намиращ се в костите.
Счита се, че млякото помага за предотвратяване на остеопорозата макар и по това становище да няма еднозначно мнение. Иначе изследователи от Университета в Канзас са установили, че възрастните хора, които консумират повече млечни продукти, имат по-голямо количество глутатион – мощен антиоксидант.
Високите нива на калий в млякото могат да помогнат за предпазването на сърцето. По-високият прием на калий и по-ниският прием на натрий са много важни за намаляване на риска от сърдечно-съдово заболяване според специалистите.
Освен това, млякото е естествен източник на висококачествен протеин, необходим за запазване или увеличаване на чистата мускулна маса. Това подпомага метаболизма и допринася за загуба на тегло и поддържане на стройна фигура.
Рискове от консумацията на прясно мляко
Някои хора избират да не ядат млечни продукти, следвайки веганския хранителен режим. Те твърдят, че хората са единственият вид, който продължава да пие мляко след отбиване, което показва, че консумацията му е противоестествена.
Други го избягват, защото предизвиква алергична реакция и влошава симптомите при лактозна непоносимост или чувствителност. Но съществуват и други потенциални опасности. Високият прием на калций от млечните продукти е свързван с евентуален повишен риск от рак на яйчниците при жените и рак на простатата при мъжете. Ароматизираните млека с добавена захар, сиропи, изкуствени подсладители и други съставки със сигурност не са здравословен вариант, а по-скоро път към покачване на теглото и влошено здраве.
При съмнение за хранителна алергия може да прочетете повече на специалната страница за Симптоми на хранителните алергии и непоносимости.
Все пак, всеки човек трябва да направи свое собствено информирано решение как да следва здравословна диета. Това, което отговаря на едно лице, може да не важи за друго. Ето защо е важно да познавате организма си добре и да сте отлично информирани какво е влиянието на различните хранителни продукти и вещества върху него.
Алтернативи
Докато не сте сигурни за ефекта на млечните продукти и прясното мляко при вас, бихте могли да го замествате с алтернативни храни. За щастие, на пазара вече има изключително много предложения, които освен по-здравословни, могат да бъдат и доста по-вкусни.
Става дума за растителните млека и млечни напитки и продукти, които напълно заместват необходимостта ви от чаша мляко, и то без да са придружени от същите рискове за здравето ви. Източниците са безкрайни – бадеми, коноп, ориз, соя, кокос и много други.
Чудесен пример е именно бадемовото мляко. Здравните ползи от него включват загуба на тегло, по-силни кости, подобряване на зрението и здраво сърце. То помага и в изграждането на силни мускули, запазването на идеалното кръвно налягане и осигуряването на правилно функциониращи бъбреци.
Добре познатото вече кокосово мляко пък подобрява здравето на сърцето чрез намаляване на кръвното налягане и холестерола, изгражда здрави мускули и помага за раздяла с мазнинките, осигурява електролити в организма и предпазва от преумора, подобрява храносмилането и облекчава запека, управлява кръвната захар и контролира диабета.
Ползите съвсем не спират дотук, нито пък здравословните алтернативи на доброто старо прясно мляко. Проучете какво е най-добро за вас и се грижете за тялото си като храм. То ще ви се отблагодари многократно за всички правилни решения, които взимате.
[1] Стойностите са ориентировъчни и могат да варират според % масленост, грамаж и други.