Една от най-разпространените болести, наравно със заболяванията на сърдечно-съдовата система, е диабетът. Двете разновидности на болестта разгледахме в първа част на темата, като подробно описахме как се развива всеки тип диабет.
С няколко думи, при диабетът е налице по-високо от обикновеното ниво на кръвна захар. Това означава, че хората с висока кръвна захар не са в състояние да метаболизират пълноценно хранителните вещества в енергия.
Някои от причините, поради които се стига до развитие на диабет може да са:
- Намалена продукция на инсулин от панкреаса;
- Липсваща продукция на инсулин от панкреаса;
- Клетките в мускулите не усвояват добре инсулина;
- Клетките на черния дроб не усвояват добре инсулина;
- Комбинация от последните две.
Получава се ситуация, при която има приета храна, която съдържа определени калории, но организмът не може да задвижи механизмите по метаболизирането ѝ. Глюкозата скача главоломно, а клетките страдат от загуба на енергиен източник.
Всичко това може да доведе до различни усложнения и болести на нервната система, опорно-двигателния апарат, храносмилателната система и бъбреците. Всъщност е далеч по-сложно от това и повишената кръвна захар обърква доста от храносмилателните процеси, въздействайки и върху хормоните.
Преди да се стигне до състояние на диабет има предистория. Тя се обозначава с термина „преддиабетно състояние“, при което нивата на глюкозата са по-високи от приетите за нормални, но все още не са достатъчно високи, за да се признаят за диабетни.
Симптоми, по които със сигурност ще познаете диабета, са сухота в устата и постоянна жажда, по-голяма склонност към пикочни и бъбречни инфекции, кожни инфекции и възпаления.
Според статистически данни от 2016-та година, в България има около 500 000 души с диабетна болест. Това никак не е малка цифра на фона на населението в страната.
Някои от рисковите фактори за поява на заболяването са фамилна обремененост, лошо и високомазнинно хранене (трансмазнини и наситени мазнини), затлъстяване и липса на физическо движение.
Скрининг на диабетната болест
Тази специализирана медицинска процедура се препоръчва на хора с ИТМ над 25 точки. Само по себе си това означава, че е възможно да са налице и рискове за други болестни състояния, обусловени от натрупването на излишно тегло и затлъстяване.
Други причини, които задължително трябва да се вземат предвид за провеждане на скрининг, са фактори като артериална хипертония, заседнал начин на живот, близки с диабет или сърдечно-съдово заболяване.
Чрез скрининг на диабет тип II може да се установи евентуална заплаха от болестта и да се вземат превантивни мерки. За съжаление в много случаи диабетните усложнения могат да инвалидизират болните, като това повлиява качеството им на живот, както и продължителността му.
При гестационния диабет, за който писахме в първия материал, се препоръчва орален глюкозо-толерантен тест в периода 24-28 гестационна седмица.
Преддиабетното състояние, както и самият диабет, могат да се диагностицират чрез следните лабораторни тестове:
- Кръвни изследвания на нивото на кръвна захар НА ГЛАДНО, ОГТТ, нива на гликиран хемоглобин HbA1, антитела при диабет тип I, нива на имунореактивен инсулин;
- Изследване на урина – захар и кетотела, микробиологично изследване;
- Образна диагностика – ЕКГ, ехокардиография, ехография на бъбреци, компютърна томография и други.
Как да се храним при диабет тип I и II
При диабет тип I има някои основни неща, които ще направят живота по-лесен. Тъй като състоянието е специфично изисква специален инсулинов режим, който трябва да е съгласуван и предписан от ендокринолог.
Другите важни фактори са контролиран прием на въглехидрати и мазнини, двигателен режим и физически упражнения. Тютюнопушенето и алкохолът абсолютно не са подходящи при това състояние, така че болните от диабет трябва да ги избягват.
Подходящи храни за диабетно болни хора са всички варива, нискомаслените млечни продукти, овес, овесени ядки, зеленолистни зеленчуци.
Лечение и превантивни мерки
Що се отнася до диабет от първи тип, неправилно е да говорим за лечение. Това е така, защото при него се изисква ежедневно спазване на инсулинов режим, който да поддържа инсулина в организма.
Със сигурност един добър специалист по здравословно хранене или нутриционист би могъл да помогне за изготвяне на адекватен хранителен режим. В комбинация със спортни активности може да се живее нормално, като изключим може би бюрократичните спънки в здравната ни система. Там често се получават неточности и административни проблеми, засягащи хората с диабетни състояния. Не са особено приятни и писалките с инсулин, които трябва да се поставят ежедневно и по няколко пъти, но са задължителни.
Осъществяването на контрол при диабет от първи тип е ключово за установяване на нормален ритъм на живот. Необходимо е ежедневно да се следят нивата на кръвната захар, както и да се записват стойностите ѝ. На всеки 6 месеца трябва да се правят контролни изследвания, за да се наблюдава състоянието и да се ревизира нуждата от инсулин.
При диабет от втори тип нещата стоят малко по-различно – неговото овладяване зависи до голяма степен от болния. Трябва да се промени хранителния режим, за да се понижат нивата на глюкозата. Това може да стане и с помощта на лекарства.
Необходимо е да се сведат до минимум отрицателно влияние фактори като хипертония, висок холестерол и микроалбуминурия.
В борбата с диабет от втори тип се препоръчват аеробни упражнения, които намаляват нивата на HbA1C (гликиран хемоглобин), подобрява се чувствителността към инсулина също. Обикновено за този тип диабет се препоръчва режим на хранене с храни, които имат нисък гликемичен индекс.