Темата за възстановяване на здравето и подпомагане на организма след боледуване е изключително актуална предвид пандемията от коронавирус и пост-Ковид синдрома. Дават се огромен брой съвети както от специалисти, така и от не толкова компетентни лица, затова е много важно да подбирате източниците си на информация що се касае за здраве. В нашия уеб сайт винаги ще откриете само достоверна, научно базирана и полезна информация за справяне с различни здравословни проблеми и състояния, защото сме наясно колко ценно е да опазите здравето си във физически, психически и духовен аспект.
Може би сте чували репликата на Хипократ, гръцкият лекар и „баща на западната медицина“: „Нека лекарството да бъде твоята храна и нека храната да бъде твое лекарство“. Затова и днес ще говорим за това как правилният хранителен режим може да подкрепи всички важни процеси в тялото и да му помогне да се възстановява по оптимален начин. Има храни, които могат естествено да помогнат за предотвратяване и лечение на болести и да ви осигурят всички важни хранителни вещества за силен организъм.
Защо се нуждаем от храна
Храната осигурява основни хранителни вещества на тялото. Тези хранителни вещества от своя страна се използват за снабдяване с енергия, растеж и възстановяване на клетки, тъкани и органи в човешкото тяло.
Храната е това, което поддържа имунната система силна и ви осигурява защита от патогенни микроорганизми, оксидативен стрес и други вредни фактори. Когато се храните балансирано, тялото ви получава горивото и хранителните вещества, от които се нуждае, за да изпълнява различни телесни процеси.
Например, тялото се нуждае от минерали, за да произвежда хормони, да изгражда костна тъкан и да регулира сърдечния ритъм. Примери за минерали включват калций, натрий, калий, желязо, йод и мед.
Също така на тялото са нужни и витамини. Витамините са съединения, от които човешкият организъм се нуждае на базисно ниво, за да работи правилно. Тъй като не можем да произвеждаме вътрешно повечето от тях, трябва да ги набавяме от диетата си. Едно изключение е витамин D, който кожата произвежда при директно излагане на слънчева светлина, но витамини като В5, витамин В6, В12, витамин С, Е и много други, трябва да присъстват в храните, които консумирате или в хранителните добавки, които приемате.
Водата е друг основен компонент на вашата диета. Без нея тялото не може да изхвърли токсините, да транспортира хранителни вещества до клетките или да изпълнява други жизненоважни телесни процеси.
Храни, които могат да помогнат на тялото за възстановяване
Гъби
Гъбите неслучайно са първи в списъка с ценни храни. Те са признати като лечебни преди хилядолетия, дори древните египтяни са ги смятали за символ на безсмъртие. Но едва през последните тридесет години на миналия век развитието на технологиите ни позволи да изучаваме най-активните им противоракови компоненти.
Има над 100 вида гъби по целия свят и всички са богати на антиоксиданти, фибри, протеини, селен, витамини B и D, мед и калий. Гъбите съдържат бета-глюкани, за които е доказано, че намаляват възпалението и подпомагат имунната функция. Вероятно най-забележителното откритие е как те се борят с хормонално зависим рак (такива видове рак са на гърдата, ендометриума, яйчниците, простатата, щитовидната жлеза и други). Гъбите съдържат клас протеини, наречени лектини, които свързват раковите клетки и сигнализират имунната система, за да ги унищожи. Сред най-интересните лечебни гъби са рейши, майтаке и шийтаке.
Джинджифил
Коренът на джинджифила има специално място в древните практики на Аюрведа и традиционната китайска медицина. Гингеролът е основното биоактивно съединение, намиращо се в джинджифила, което е отговорно за повечето от неговите лечебни свойства, да не говорим за уникалния му аромат и вкус.
Джинджифилът е мощно противовъзпалително, антиоксидантно и антиканцерогенно средство. Освен това подпомага кръвоносната, храносмилателната и дихателната системи. Според някои проучвания джинджифилът може да намали рисковите фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания, както и да понижи нивата на кръвната захар. Джинджифилът често се употребява за облекчаване на гадене, може да облекчи повръщането след операция или химиотерапия и е изключително ефективен при лошо храносмилане.
Куркума
Куркумата – растение, разпространено в Южна Азия и Индия, е основна част от аюрведичната медицина от хиляди години. Нейният ключов компонент – куркумин, има значителни антибактериални и противовъзпалителни свойства. Той също така детоксикира черния дроб, действа като естествено болкоуспокояващо, насърчава загубата на мазнини, намалява оксидативния стрес и е отличен антисептик. Клиничните проучвания показват, че куркумата може да бъде ефективен невропротектор срещу невродегенеративни заболявания. Други учени отбелязват нейния принос за управлението на оксидативни и възпалителни състояния, метаболитен синдром, артрит, тревожност и хиперлипидемия. Може също да помогне при управлението на възпаления и мускулна болка, предизвикани от усилена физическа активност.
Друг интересен компонент извличан от корена на куркумата, е берберин. Той има способността да повлиява на АМП-активираната протеин киназа и така регулира начина, по който тялото регулира кръвната захар. Освен това берберинът нормализира кръвното налягане, регулира вътрешните възпалителни процеси и подпомага контрола на теглото.
Зеленолистни зеленчуци за по-добро възстановяване
Листните зеленчуци като къдраво зеле, спанак, рукола и манголд са пълни с хранителни вещества, които намаляват възпалението, подобряват имунната функция и ускоряват заздравяването на рани, което ги прави идеалния избор за насърчаване на възстановяването. Листните зеленчуци са с високо съдържание на витамин С, манган, магнезий, калий, фолиева киселина и провитамин А, всички от които са от съществено значение за имунната функция и цялостното здраве.
Нещо интересно, което изследванията показват е, че някои полифеноли, включително антиоксиданта кверцетин, съдържащ се в зеленолистни зеленчуци, могат да помогнат за потискане производството на възпалителни протеини като TNF-алфа. Малкото калории, многото фибри, антиоксиданти и други важни хранителни вещества ги прави изключително ценни в пълноценния хранителен режим и най-хубавото е, че са подходящи за всеки тип хранене.
Сьомга
Сьомгата изобилства от протеини, витамини от група В, селен, желязо, цинк и омега 3 мазнини, които имат кардиопротективно действие. Освен това проучванията показват, че омега 3 мазнините могат да насърчат заздравяването на рани, да засилят имунния отговор и да намалят възпалението, когато се приемат под формата на добавки.
Само 80 грама диво уловена сьомга осигурява над 70% от дневните ви нужди от селен – микроелемент, който регулира възпалението и имунния отговор, има важен принос за работата на щитовидната жлеза и поддържането на хормоналния баланс. А без него трудно бихме се радвали на здравословно тегло, нормална сърдечна функция, детоксикиране на тялото и добри репродуктивни функции.
Берита за възстановяване и антиоксидантна защита
Беритата са пълни с хранителни вещества и растителни съединения, които могат да помогнат за възстановяването на тялото ви. Например, горските плодове осигуряват достатъчно витамин С, който насърчава заздравяването на рани, като стимулира производството на колаген – най-разпространеният протеин в тялото. Те също така съдържат големи количества антиоксиданти като антоцианини – растителни пигменти, които придават на горските плодове техните ярки цветове, в допълнение към осигуряването на противовъзпалителни, антивирусни и имуноподдържащи функции.
Ядки и семена
Ядки и семена като бадеми, пекани, орехи, слънчогледови семки и конопени семена са чудесен избор за подхранване на тялото и подобрено възстановяване. Тези храни осигуряват растителен протеин, здравословни мазнини, витамини и минерали, които подпомагат оптимизирането на здравословното състояние.
Ядките и семената са добър източник на цинк, витамин Е, манган и магнезий. Витамин Е действа като антиоксидант в тялото, предпазвайки го от клетъчно увреждане. Също така е от решаващо значение за здравето на имунитета и неутрализиране на оксидативния стрес.
Месо и някои месни продукти
Ако не сте вегетарианец или веган, месото може да бъде една от най-полезните храни за вас. Месото е източник на ценни хранителни вещества, поддържащи имунитета, включително витамин А, желязо, цинк, витамини от група В и мед, които са необходими за производството на съединителна тъкан и колаген. Също така месото е източник на всички есенциални аминокиселини, които са необходими за изграждане на мускулна тъкан, производството на енергия, регулиране на апетита, съня, настроението и имунната защита.
Витамин А, който е от съществено значение за правилния клетъчен имунен отговор, помага за инхибиране на възпалителните клетки и е от решаващо значение за здравето на кожата и заздравяването на рани.
Въпреки всички препоръки за това как да се храним и да живеем по-пълноценно, някои хора имат нужда от професионално съдействие за изготвяне на режим или направа на специфични изследвания при съмнения за алергия, заболяване или дефицит на хранителни вещества. Затова ще ви споменем няколко диагностики, които може да са ви от полза в случай, че искате специалистите да се погрижат за здравето ви и да ви осигурят индивидуални холистични медицински процедури.
Биорезонансна диагностика – за оценка на натоварването на всички органи и системи, интоксикиране с токсични метали, нива на стрес, хормонален статус, влияние на външни фактори върху тъкани и органи, оценка на имунната система, спортен анализ и още много.
Ирисова диагностика – уникален метод за оценка на цялостното здравословно състояние на организма. В DeTox Center, ирисовата диагностика се извършва с помощта на модерен офталмоскоп и компютърна система, чрез която се обработват данните, проектирани върху ирисите. Това дава възможност за обективност на диагностиката и възможност за проследяване на промените в перспектива.
Dark-field microscopy – чрез Dark-field микроскопия разглеждаме вътрешната среда и функционалността на кръвните клетки, като можем да видим всички развити структури като бактерии, вируси и гъбички само в една капка кръв. Методът дава възможност да се прогнозира дефицит на витамини, минерали или други ценни вещества, както и да се оцени състоянието на имунната система, бъбреците, черния дроб и други.
ImuPro кръвен тест за хранителни алергии тип 3 – Най-развитият тест за IgG хранителни алергии в България, който тества до 270 „отключващи храни“ за персонализиране на храненето и елиминиране на храни, предизвикващи забавена алергична реакция.
Използвани ресурси
- Christopher Duggan, Jennifer Gannon, W Allan Walker, Protective nutrients and functional foods for the gastrointestinal tract, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 75, Issue 5, May 2002, Pages 789–808, https://doi.org/10.1093/ajcn/75.5.789
- Shin A, Kim J, Lim SY, Kim G, Sung MK, Lee ES, Ro J. Dietary mushroom intake and the risk of breast cancer based on hormone receptor status. Nutr Cancer. 2010;62(4):476-83. doi: 10.1080/01635580903441212. PMID: 20432168.
- Patel S, Goyal A. Recent developments in mushrooms as anti-cancer therapeutics: a review. 3 Biotech. 2012;2(1):1-15. doi:10.1007/s13205-011-0036-2
- Li J, Zou L, Chen W, et al. Dietary mushroom intake may reduce the risk of breast cancer: evidence from a meta-analysis of observational studies. PLoS One. 2014;9(4):e93437. Published 2014 Apr 1. doi:10.1371/journal.pone.0093437
- Blagodatski A, Yatsunskaya M, Mikhailova V, Tiasto V, Kagansky A, Katanaev VL. Medicinal mushrooms as an attractive new source of natural compounds for future cancer therapy. Oncotarget. 2018;9(49):29259-29274. Published 2018 Jun 26. doi:10.18632/oncotarget.25660
- Hewlings SJ, Kalman DS. Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Foods. 2017;6(10):92. Published 2017 Oct 22. doi:10.3390/foods6100092
- Sharifi-Rad J, Rayess YE, Rizk AA, et al. Turmeric and Its Major Compound Curcumin on Health: Bioactive Effects and Safety Profiles for Food, Pharmaceutical, Biotechnological and Medicinal Applications. Front Pharmacol. 2020;11:01021. Published 2020 Sep 15. doi:10.3389/fphar.2020.01021
- Hewlings SJ, Kalman DS. Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Foods. 2017 Oct 22;6(10):92. doi: 10.3390/foods6100092. PMID: 29065496; PMCID: PMC5664031.
- Li Y, Yao J, Han C, et al. Quercetin, Inflammation and Immunity. Nutrients. 2016;8(3):167. Published 2016 Mar 15. doi:10.3390/nu8030167
- Valenza A, Bonfanti C, Pasini ME, Bellosta P. Anthocyanins Function as Anti-Inflammatory Agents in a Drosophila Model for Adipose Tissue Macrophage Infiltration. Biomed Res Int. 2018;2018:6413172. Published 2018 Mar 12. doi:10.1155/2018/6413172
- Rizvi S, Raza ST, Ahmed F, Ahmad A, Abbas S, Mahdi F. The role of vitamin e in human health and some diseases. Sultan Qaboos Univ Med J. 2014;14(2):e157-e165.