Пролетта вече ни донесе красиви цветове и различни аромати, които могат да бъдат проблемни за някои хора заради сенната хрема. Въпреки това сигурно няма човек, който да не се радва на топлото време и на слънчевите лъчи, както и на времето за приятни разходки сред природата с любимите хора. Ако обаче прекарваме повече време навън или пък повече време на работа, вероятно ще ни остава и по-малко време за готвене. Със сигурност ежедневието ви ще бъде много по-спокойно, ако имате на разположение готови вкусни и здравословни храни, които да можете да хапнете по всяко време. И тук не говорим за протеинови барчета или кроасани, а за ферментирали зеленчуци – полезни, вкусни и съвсем достъпни за всеки.
Защо да хапвате ферментирали зеленчуци
Вкусни, ароматни и приятно кисели, ферментиралите зеленчуци са изключително лесни за приготвяне у дома. За повечето ви трябват само зеленчуци, сол и свободно време, например един уикенд. Ферментиралите зеленчуци включват добре познатото ни кисело зеле, кисели краставички, кимчи и други традиционни зеленчукови ястия, които по някакъв начин са родени от практичност и необходимостта да се запази реколтата от есента и в най-мрачните дни на зимата, когато храната беше оскъдна.
Процесът на ферментация на зеленчуци запазва тези храни, а също така подобрява тяхната нутритивна полза. Бактериите, произвеждащи млечна киселина, метаболизират въглехидратите в зелето, морковите и други зеленчуци и при това произвеждат полезни киселини, които запазват зеленчуците.
Нещо повече, в процеса те също така увеличават наличието на различни микроелементи – особено витамини от група В, като фолиева киселина. В резултат на това ферментиралите храни са с високо съдържание на полезни бактерии, които поддържат здравето на червата и системното здраве и често са добър източник на различни витамини.
Сигурни сме, че когато опитате тези рецепти, ще се докоснете до впечатляващи кулинарни традиции, които обхващат цялото земно кълбо, и ще създадете свои собствени полезни за червата, поддържащи имунитета храни винаги на разположение!
Домашно Кимчи
Изобилие от зелен лук, сладко и пикантно корейско чили на прах, чесън и джинджифил, тази лесна рецепта за кимчи е чудесен избор за стартиращите с ферментацията.
Основни съставки
- 1 кг. Китайско зеле (нарязано на малки парчета)
- ¼ чаша фино смляна истинска сол
Кимчи паста
- 8 скилидки чесън
- 30 гр. джинджифил (обелен и нарязан)
- ½ чаша чили на прах
- 2 супени лъжици рибен сос
- 1 супена лъжица кокосова захар
- 1 супена лъжица брашно от кафяв ориз
За финиш:
- 200 гр. Ряпа Дайкон (нарязана на жулиени)
- 6 стръка зелен лук (нарязан тънко)
Инструкции за приготвяне
- Поставете зелето в голяма купа, поръсете солта върху зелето и го разбъркайте добре, за да се покрие. Налейте достатъчно вода, за да покрие зелето с около 2,5 см.. Поставете чиния върху зелето, за да остане потопено, и го оставете да се накисне в саламура най-малко 4 и до 8 часа или докато листата отпуснат.
- Изцедете зелето в гевгир, като запазите ¼ чаша саламура.
- Поставете запазената саламура, чесън, джинджифил, чили на прах, рибен сос, захар и оризово брашно заедно в кухненски робот или високоскоростен блендер и пасирайте до гладкост и еднородност. Прехвърлете в малка купа.
- Смесете зелето, репичките и зеления лук заедно в купа и след това намажете с лъжица паста от чили. Смесете зеленчуците заедно с подправката, докато се покрият добре.
- Прехвърлете зелето в буркан с обем около литър или друг съд за кимчи и го натиснете здраво надолу, за да премахнете всички въздушни мехурчета. Поставете стъклена тежест вътре в контейнера и след това запечатайте плътно.
- Оставете го да ферментира в продължение на 3 дни при стайна температура далеч от пряка слънчева светлина. След това го прехвърлете в хладилника и го оставете да отлежи 3 седмици преди да опитате. Консумирайте в рамките на 6 месеца.
Кимчи с краставици
Тази рецепта за кимчи с краставици е много лесна за приготвяне. Комбинирате малки, хрупкави краставици със зелен лук, чесън, пресен джинджифил и много чили за свежа гарнитура, която е богата на ярки вкусове. Има страхотен вкус и разкошна, хрупкава текстура, което го прави чудесно допълнение към месо и риба на скара – особено през летните месеци.
Основни съставки
За краставиците
- 8 малки краставици
- 4 супени лъжици сол
- 8 чаши гореща вода
За пълнежа
- 1 среден морков (нарязан на тънки резени)
- 8 средно големи стръка зелен лук (нарязан на тънки резени)
- 6 скилидки чесън (смлян)
- 1 чаена лъжичка прясно настърган джинджифил
- ¼ чаша чили на прах
- 2 супени лъжици рибен сос
- 1 супена лъжица нерафинирана тръстикова захар
- ¼ чаша вода
- 1 чаена лъжичка фино смляна сол
Инструкции за приготвяне
Накисване на краставиците
- Отрежете малко от върха на всяка краставица и след това ги нарежете по дължина, оставяйки по 1 см. в долната част на краставицата. Завъртете краставицата и направете разрез перпендикулярно на първия, сякаш ще режете на четвъртинки краставицата по дължина, като отново краставицата трябва да остане непокътната в долния връх. Поставете краставиците в купа.
- Разбъркайте солта в горещата вода и след това я изсипете върху краставиците. Захлупете краставиците с чиния, така че да останат потопени в саламурата. Оставете ги да се накиснат за 2 часа, след което отцедете водата и подсушете краставиците.
Пълнене на краставиците
- Разбъркайте моркова, зеления лук, чесъна, джинджифила, чилито, рибения сос, захарта, водата и солта заедно в средна купа.
- Работейки с една по една, напълнете краставицата с пълнежа и след това намажете външната страна на краставицата с допълнителен пълнеж или подправка. Комбинирайте всички краставици в буркан или друга чиния и след това ги покрийте с найлоново фолио, за да предотвратите директното излагане на въздух.
Ферментация
- Оставете краставиците да ферментират до 1 ден при стайна температура. Ако кухнята ви е по-скоро гореща, може да ги оставите да почиват на стайна температура до 12 часа.
- Прехвърлете краставиците в хладилника и ги оставете да отлежат до 3 дни. След това се наслаждавайте на ферментирали кимчи с краставички.
Съвети, които да имате предвид за тази рецепта
Въпреки че това не е особено сложна рецепта или техника, има няколко неща, на които искаме да акцентираме. А именно, не забравяйте, че това е ястие, което се отличава със своята свежест и трябва да запазите тази свежест възможно най-дълго. Освен това трябва да работите деликатно, когато режете и боравите с краставиците, така че да останат непокътнати в единия край и да можете лесно да ги пълните.
Температурата също е фактор, който има значение. По-високите температури ускоряват ферментацията, поради което ще ферментирате тези краставици за по-кратък период от време. Ако работите в много студена кухня и предпочитате киселинността на ферментиралите храни, може дори да ги ферментирате по-дълго.
Ферментирало цвекло
Вкусно и полезно, това ферментирало цвекло е придружено от джинджифил, кориандър и цитрусови кори за разкош. Тези ферментирали зеленчуци са лесни за приготвяне и подходящи за сервиране към салата или печени зеленчуци, дори с пиле на скара.
Основни съставки
- 1 литър вода
- 1 чаена лъжичка семена от кориандър
- 2 супени лъжици фино смляна сол
- 700 г цвекло (обелено и нарязано на тънко)
- 2 супени лъжици джинджифил (ситно настърган)
- 2 супени лъжици портокалова кора (ситно настъргана)
Инструкции за подготовка
Приготвяне на саламурата
- Загрейте водата в малка тенджера на среден огън. Добавете семената от кориандър и след това разбъркайте солта, докато се разтвори напълно. Оставете настрана саламурата да се охлади до стайна температура.
Приготвяне на цвеклото
- Подредете цвеклото в буркан и след това добавете джинджифила и портокаловата кора. Изсипете охладената саламура върху цвеклото, докато се покрие, оставяйки 2 см. свободно пространство в буркана. Изхвърлете останалата саламура.
Ферментация
- Поставете тежест върху цвеклото, за да го държите потопено (например чиния), и след това запечатайте буркана плътно с помощта на уплътнение за ферментация или ако разполагате с подходящ бидон с въздушен шлюз може да използвате него. Оставете цвеклото да ферментира при стайна температура за 14 дни. Прехвърлете в хладилника и се наслаждавайте в рамките на 6 месеца.
Вариации
Докато поддържате същото съотношение на сол за вашата саламура, можете да коригирате тази рецепта с произволен брой допълнителни билки или подправки, за да отговарят на вашите предпочитания и да опитате различни вкусове. Така че можете да пропуснете джинджифила, кориандъра и портокала и да опитате някоя от комбинациите от подправки:
- Копърът и чесънът придават на цвеклото ярък вкус, напомнящ кисели кисели краставички.
- Плодовете от хвойна и лимоновата кора придават приятен ефект на земното цвекло.
- Кардамонът, звездният анасон и бахарът придават малко пикантност на цвеклото.
- Няколко стръка майорана и мащерка също ще направят цвеклото вкусно.
Това бяха първите три страхотни рецепти, които сме ви подготвили. Съвсем скоро може да откриете поне още толкова отново в блога ни. Ако имате препоръка относно рецептите или коментар, ще се радваме да ги споделите с нас, а в продължението ще ви разкажем и за ползите на ферментиралите храни, като антиоксидантна, антимикробна, противогъбична, противовъзпалителна, антидиабетна и анти-атеросклеротична активност.
Използвани ресурси
- Şanlier N, Gökcen BB, Sezgin AC. Health benefits of fermented foods. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(3):506-527. doi: 10.1080/10408398.2017.1383355. Epub 2017 Oct 20. PMID: 28945458. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28945458/#:~:text=As%20a%20result%2C%20fermented%20foods,diabetic%20and%20anti%2Datherosclerotic%20activity.
- Castellone, V., Bancalari, E., Rubert, J., Gatti, M., Neviani, E., & Bottari, B. (2021). Eating Fermented: Health Benefits of LAB-Fermented Foods. Foods (Basel, Switzerland), 10(11), 2639. https://doi.org/10.3390/foods10112639
- Marco, M. L., Heeney, D., Binda, S., Cifelli, C. J., Cotter, P. D., Foligné, B., Gänzle, M., Kort, R., Pasin, G., Pihlanto, A., Smid, E. J., & Hutkins, R. (2017). Health benefits of fermented foods: microbiota and beyond. Current opinion in biotechnology, 44, 94–102. https://doi.org/10.1016/j.copbio.2016.11.010
- Marco, M. L., Sanders, M. E., Gänzle, M., Arrieta, M. C., Cotter, P. D., De Vuyst, L., Hill, C., Holzapfel, W., Lebeer, S., Merenstein, D., Reid, G., Wolfe, B. E., & Hutkins, R. (2021). The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics (ISAPP) consensus statement on fermented foods. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology, 18(3), 196–208. https://doi.org/10.1038/s41575-020-00390-5