Атеросклерозата е хронично възпалително заболяване, при което има натрупване на плаки вътре в артериите. То се случва бавно в продължение на години и е основният патологичен процес в основата на много заболявания, като коронарна атеросклероза и инсулт. Хранителните вещества могат да повлияят на появата и развитието на атеросклерозата. Понастоящем в науката за храненето изследванията върху атеросклерозата се фокусират върху това кои хранителни вещества играят важна роля в стратегията за превенция и какви са възможните механизми за ограничаване на рисковите фактори.
Шансовете за развитие на атеросклероза зависят от няколко различни рискови фактори. Някои от тях не могат да бъдат коригирани, като възрастта и фамилната предразположеност или медицинската ви история на заболявания. Но други фактори, които могат да допринесат за атеросклероза, са частично или напълно под ваш контрол. Основните сред тях са хранителните ви навици и физическата активност, както и дали сте пушач.
Тъй като храненето е основополагащо за превенция на атеросклероза, именно на него ще обърнем внимание в този материал с подробни разяснения и кратко примерню меню.
Атеросклероза – какво сочат статистическите данни
Сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смърт в ЕС според официални данни в портала на Eurostat, Statistics Explained. Според най-новия доклад на Евростат, България се нарежда с 1223 смъртни случая на 100 хил. души в Северозападния район – или 3 пъти по-висока от средната смъртност в ЕС, която е средно 370 на 100 хил. души.
Сърдечно-съдовите заболявания обхващат широка група от медицински проблеми, които засягат кръвоносната система (сърцето и кръвоносните съдове), често произтичащи от атеросклероза. Атеросклерозата се определя като хронично възпалително заболяване на цялата съдова система, не само на определени артерии. Как се стига до това прогресивно и възпалително заболяване и защо нанася такива поражения?
Инфилтрацията и задържането на липопротеини в артериалната стена е ключово иницииращо събитие, което предизвиква възпалителен отговор и насърчава развитието на атеросклероза.
Кръвните липиди се транспортират под формата на липопротеини в кръвообращението. Проучванията установяват, че повишаването на плазмените нива на липопротеини с ниска плътност (LDL) – или лошият холестерол, и намаляването на нивата на липопротеините с висока плътност (HDL) – добрият холестерол, са положително свързани с честотата на атеросклероза. След като бъде окислен и модифициран от клетките на артериалната стена, LDL може да насърчи образуването на атеросклеротични плаки.
Понастоящем окисленият LDL се счита за важен атеросклеротичен фактор и основен фактор, който причинява увреждане на ендотелните клетки и гладкомускулните клетки. Ox-LDL не може да бъде разпознат от нормалните LDL рецептори, но лесно се разпознава от рецепторите на макрофагите и бързо се усвоява, което насърчава образуването на пенести клетки от макрофагите. Напротив, HDL отстраняват холестерола от артериалната стена чрез механизма за обратен транспорт на холестерола и предотвратяват появата на атеросклероза. В допълнение, HDL също има антиоксидантни ефекти и може да предотврати окисляването на LDL и да инхибира (потисне действието) рецепторите на LDL и ендотелните клетки.
Патогенеза на атеросклерозата накратко
Атеросклерозата обаче не се счита само за разстройство причинено от аномалии в липидния метаболизъм. Всъщност провокиращото събитие на атеросклерозата вероятно е възпалителен процес, който се появява десетилетия преди болестта да стане клинично очевидна. Допълнително диагностиката е затруднена поради това, че атеросклерозата обикновено протича безсимптомно.
Атеросклеротични лезии (аномалии по артериалните стени) се считат за напреднали по хистологични критерии, когато натрупванията на липиди, клетки и матриксни компоненти, включително минерали, са свързани със структурна дезорганизация, възстановяване и удебеляване на интимата, както и деформация на артериалната стена. Лезиите, считани за напреднали от тяхната хистология, могат или не могат да стеснят артериалния лумен, могат или не могат да бъдат видими чрез ангиография и могат или не могат да доведат до клинични прояви. Такива лезии могат да бъдат клинично значими, въпреки че артериалният лумен не е стеснен, тъй като усложненията могат да се развият внезапно.
Атеросклеротичните лезии се състоят от три основни компонента. Първият е клетъчният компонент, състоящ се предимно от гладкомускулни клетки и макрофаги. Вторият компонент е матриксът на съединителната тъкан и извънклетъчният липид. Третият компонент е вътреклетъчен липид, който се натрупва в макрофагите, като по този начин ги превръща в пенести клетки. Атеросклеротични лезии се развиват в резултат на възпалителни стимули, последващо освобождаване на различни цитокини, пролиферация на гладкомускулни клетки, синтез на матрикса на съединителната тъкан и натрупване на макрофаги и липиди. Друг път ще се спрем по-подробно на всеки от тези фактори, които са определящи за степента на развитие и увреждане, причинено от атеросклерозата.
За да не се налага да разбирате какво става, когато човек се сдобие с атеросклероза, ви препоръчваме да помислите за превенция и профилактика. Това ще рече да намалите рисковите фактори и навици, които увеличават риска от развитие на атеросклероза в бъдеще. Би било много по-трудно да промените нещата, ако се сетите за тези мерки след 50-годишна възраст, когато рисковете стават по-големи за много заболявания.
Профилактика на атеросклероза с пълноценна диета
“Не” на излишната захар и празните калории
Простите захари в множество храни и напитки имат малка или никаква хранителна стойност, повишават нивата на триглицеридите ви и носят само празни калории. Това може да предизвика и проблеми с нивата на инсулина поради дисбалансирано хранене. Дори хората, които нямат хипертриглицеридемия (повишени нива на триглицериди), може да имат скок на триглицеридите, когато приемат твърде много прости захари.
“Не” на транс мазнините
Трансмазнините са опасни за сърцето, защото повишават нивата на липопротеините с ниска плътност и триглицеридите. В тази категория попада и частично хидрогенираното масло, което се съдържа в много пакетирани пържени, сладки и солени храни.
Трансмазнините са резултат от добавянето на водород към течните растителни масла за увеличаване на срока на годност. Това може да направи някои печени и пържени храни по-вкусни, но трансмазнините са много нездравословни, особено за хора с високи триглицериди.
“Не” на алкохола
Въпреки че може да не се налага да се въздържате напълно от алкохола, умереността е ключът към баланса. Просто имайте предвид, че алкохолът е с високо съдържание на въглехидрати, които тялото ви преобразува в триглицериди. Може също да засегне черния дроб, което може да наруши способността да метаболизирате мазнините и да регулирате теглото си. А повече тегло означава и повече работа за сърцето ви.
“Да” на зеленчуци и плодове
Зеленчуците и плодовете са добре известни като важни източници на въглехидрати, диетични фибри, антиоксидантни витамини и минерали, заедно с каротеноиди, полифеноли и други фитохимикали. Връзките между консумацията на зеленчуци и плодове и предотвратяването на коронарна болест на сърцето и инсулт са демонстрирани в много епидемиологични проучвания, показващи намален риск от такива заболявания. Така че следвайте съвета на майките си и хапвайте различни плодове и зеленчуци всеки ден, които да ви осигурят всички важни витамини, минерали и антиоксидантни вещества.
Например, освен антиоксидантните витамини С и Е, зелените и жълтите зеленчуци съдържат изобилие от каротеноиди, като бета-каротин, и полифеноли, за които се смята, че допринасят за превенцията на атеросклеротични заболявания. Плодовете, особено цитрусовите, съдържат голямо количество флавоноиди, както и витамин С и каротеноиди. По-специално, портокалите и грейпфрутите съдържат големи количества хесперидин и нарингин, за които има данни, че са силни антиоксиданти, улавящи свободните радикали.
“Да” на морска храна
Епидемиологични проучвания, проведени през 70-те години на миналия век, показват изключително ниска честота на коронарна болест на сърцето сред коренното население на Гренландия. Това са ескимосите, които консумират предимно риба и тюленово месо, богати на n-3 полиненаситени мастни киселини. Ако тези източници не са точно най-подходящите за вас, то препоръчваме да си набавяте омега-3 и други мазнини от ферментирало рибено масло, масло от крил или растителни източници – семена от чиа, ленено семе, конопено семе и други. Вижте Кои храни съдържат най-много омега-3 мастни киселини.
Така наречените оли-ненаситени мазнини PUFA са важни съставки на фосфолипидите в клетъчната мембрана, а фосфолипидите на възпалителните клетки са богати на n-6 PUFA арахидонова киселина (AA), с ниски количества n-3 PUFAs EPA и DHA. АА действа като източник на провъзпалителни ейкозаноиди, докато EPA и DHA намаляват ейкозаноидите, получени от АА, и провъзпалителните цитокини и произвеждат противовъзпалителни резолвини и протектини.
“Да” на Соеви продукти
Както морската храна, така и соевите продукти са подходящи за вас само ако нямате установена алергия към някоя от тях!
Съставът на мастните киселини на липидите, включени в соевите зърна, е различен от този на липидите, съдържащи се в месото, а соята съдържа много по-голямо количество PUFA, отколкото наситените мастни киселини. Аминокиселинният състав на соевия протеин също е различен от този на животинските протеини. Мета-анализ на 38 клинични проучвания за оценка на ефекта от консумацията на соев протеин върху нивата на серумните липиди показа 13% намаляване на нивата на LDL-холестерол и 11% намаление на нивата на триглицеридите, без значително повишаване на нивата на HDL-холестерол.
Освен това се очаква изофлавонът, който е вид полифенол, съдържащ се в соевите зърна, да има антиатеросклеротични свойства, тъй като има подобна структура на естрогена и може да се свързва с естрогенните рецептори.
Специални препоръки за превенция на атеросклероза
Ресвератрол
Ресвератролът е естествен нефлавоноиден полифенол, който се съдържа във виното, фъстъците и други храни. Настоящите изследвания потвърждават, че той има антиоксидантно, антитромбоцитно и противовъзпалително действие, които играят важна роля в процеса на атеросклероза. Освен чрез тези храни и напитки може да се осигури и чрез добавка като Acti Resveratrol.
Берберин
Берберинът е екстракт от китайски традиционни билки, който е известен със своите антимикробни и противовъзпалителни ефекти върху храносмилателната система. Напоследък ролята на берберинa при атеросклерозата и чревната микробиота започна да се оценява по-подробно. В няколко проучвания откриваме, че след прием на берберин се наблюдава значително намаляване на атеросклеротични лезии, като ефектът от високата доза е по-осезаем. Наблюдавани са намалени провъзпалителни цитокини тумор некрозис фактор-алфа, интерлевкин (IL)-1β, IL-6 и повишени нива на противовъзпалителни IL-10 и адипонектин.
Последните проучвания установиха, че берберинът може да инхибира както пролиферацията, така и апоптозата на съдови гладкомускулни клетки, индуцирана от механичен стрес при разтягане едновременно, което предполага, че берберинът може да бъде отлично средство за справяне с атеросклероза. Формулата Acti Berberine го осигурява в оптимални количества, като е 100% натурален и може да се прилага като успешна терапия за регулиране на инсулина, кръвната захар и нивата на холестерол.
Холестерол Контрол / Cholesterol Control
Последната формула, която ще ви представим, съдържа три уникални съставки с фокус върху оптималните нива на холестерола. Това е Холестерол Контрол – иновативна натурална хранителна добавка, в която се съдържат:
- Екстракт от червен ориз – Екстрактът от червен ориз е със стандартизирано съдържание на монаколин К – фитостатин, който допринася за поддържането на нормална концентрация на холестерол в кръвта.
- Gugulipid ® – Това е екстракт от смолата на дървото Commiphora Mukul, която се използва в Аюрведичната медицина за понижаване на липидните нива. Като активни вещества в смолата са идентифицирани стереоизомерите Е- и Z-гугулстерон – съединения, участващи в хомеостазата на холестерола.
- Витамин В3 – или никотинова киселина, която участва в метаболизма на протеините, мазнините, аминокиселините. Витамин В3 също допринася за контрол на липопротеините в кръвта и понижаване на холестерола.
Използвани ресурси
- Cardiovascular diseases statistics, Statistics Explained, Eurostat https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Cardiovascular_diseases_statistics#Deaths_from_cardiovascular_diseases
- Защо три пъти повече хора в България умират от инфаркт и инсулт в сравнение с ЕС? https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/zdraveopazvane/2021/09/30/4259381_zashto_tri_puti_poveche_hora_v_bulgariia_umirat_ot/
- Rehman, Fayyaz ur & Batool, Aima & Qadir, Arahman. (2021). Hesperidin and naringenin. 10.1016/B978-0-12-822923-1.00027-3.
- Rui R, Yang H, Liu Y, et al. Effects of Berberine on Atherosclerosis. Front Pharmacol. 2021;12:764175. Published 2021 Nov 26. doi:10.3389/fphar.2021.764175
- Wei T, Liu J, Zhang D, et al. The Relationship Between Nutrition and Atherosclerosis. Front Bioeng Biotechnol. 2021;9:635504. Published 2021 Apr 19. doi:10.3389/fbioe.2021.635504
- Libby P. The changing landscape of atherosclerosis. Nature. 2021 Apr;592(7855):524-533. doi: 10.1038/s41586-021-03392-8. Epub 2021 Apr 21. PMID: 33883728.
- Torres N, Guevara-Cruz M, Velázquez-Villegas LA, Tovar AR. Nutrition and Atherosclerosis. Arch Med Res. 2015 Jul;46(5):408-26. doi: 10.1016/j.arcmed.2015.05.010. Epub 2015 May 29. PMID: 26031780.