Като най-голямата жлеза в тялото, черният дроб изпълнява много жизненоважни функции, за да ни поддържа живи и в най-добро здраве. Най-забележителните сред тези 500 работни процеса са: съхраняване на витамини и желязо; превръщане на складираната захар в използваема захар, когато нивата на захар в тялото паднат под нормалното; унищожаване на стари червени кръвни клетки и производство на жлъчка за разграждане и усвояване на мазнините.
Тези стотици процеси изискват и подобаващо количество енергия, поради което чернодробните клетки са оборудвани с множество енергийни централи, наречени митохондрии. Митохондриите имат изключително важната роля да осигуряват енергия на нашите клетки. Когато нашите митохондрии започнат да намаляват с възрастта или при боледуване, черният дроб може да понесе основната тежест.
Във всяка чернодробна клетка има около 2000 митохондрии и без те да работят на 100%, черният дроб не е в състояние ефективно да детоксикира кръвта или правилно да метаболизира храната, която ядем!
Ето защо той има фундаментално значение за здравето и живота на всеки човек.
Проблемите с черния дроб на свой ред могат да настъпят поради нездравословни навици, включително диета и употреба на алкохол, наркотици, лекарствени медикаменти и други. Употребата на козметични продукти и преработени и пържени храни, особено когато се консумират в големи количества, са сред най-големите виновници за проблеми с черния дроб. Алкохолът също нанася своята безспорна вреда върху черния дроб, но днешната тема акцентира на неалкохолната чернодробна стеатоза и затова няма да навлизаме в дълбочина за алкохолната чернодробна болест.
Уврежданията на този витален орган се подразделят най-общо в няколко групи. В медицинската практика мастните чернодробни заболявания се разделят на два вида. Ако имате само мазнини, но нямате увреждане на черния дроб, заболяването се нарича неалкохолна мастна чернодробна болест (NAFLD). Ако имате мазнини в черния дроб плюс признаци на възпаление и увреждане на чернодробните клетки, заболяването се нарича неалкохолен стеатохепатит (NASH). Повече за тези понятия сме говорили в предишен материал Омазнен черен дроб – какви са рисковете за здравето и възможностите за терапия.
Повече за неалкохолното мастно чернодробно заболяване (NAFLD)
Неалкохолна чернодробна стеатоза (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease – NAFLD) е състояние, при което има натрупване на допълнителни мазнини в чернодробните клетки, които не са причинени от прием на алкохол. Нормално е черният дроб да съдържа известно количество мазнини. Въпреки това, ако повече от 5% – 10% от теглото на черния дроб е мазнини, тогава може да говорим за омазнен черен дроб (или стеатоза). По-тежката форма на NAFLD се нарича безалкохолен стеатохепатит (NASH). При тази форма черният дроб се уголемява и уврежда.
При NAFLD липсва значително възпаление на черния дроб, докато при NASH е характерно чернодробно възпаление, което може да не се различава хистологично от алкохолния стеатохепатит.
Необходимо е да се подобри разбирането за чернодробното заболяване и многобройните му причини, което ще помогне за подобряване на резултатите на пациентите и намаляване на стигмата, която много от тях срещат. Сред много хора битува схващането, че повечето чернодробни заболявания се дължат на консумация на алкохол или хепатит. Все пак в съвременната медицина, NAFLD се счита за чернодробна проява на един от няколко основни рискови фактора. Те включват общо затлъстяване, захарен диабет тип 2, дислипидемия и метаболитен синдром.
Кой е по-вероятно да развие състояние на омазнен черен дроб?
NAFLD е по-често срещан при хора, които имат определени заболявания и състояния, предразполагащи към развитието на чернодробно увреждане. Такива са най-вече метаболитен синдром и затлъстяване, и състояния, които могат да бъдат свързани със затлъстяването, като диабет тип 2. Проучванията показват, че една трета до две трети от хората с диабет тип 2 имат NAFLD.
Изследванията също така ни дават информация, че NAFLD присъства при до 75% от хората, които са с наднормено тегло и при повече от 90% от хората, които имат тежка степен на затлъстяване.
Докато NAFLD се среща при хора от всички раси и етноси, това е най-често срещаното заболяване сред испаноговорящите индивиди, следвани от неиспаноезични бели и азиатски американци, включително тези от източноазиатски и южноазиатски произход.
Безалкохолно мастно чернодробно заболяване – какви са симптомите
Патогенезата на безалкохолното мастно чернодробно заболяване не е напълно изяснена. Една от водещите теории включва инсулинова резистентност като ключов механизъм, водещ до чернодробна стеатоза и може би и стеатохепатит.
Друга теория постулира, че NAFLD се причинява от оксидативен стрес, вторичен на стеатохепатит. Чернодробното желязо, лептин, антиоксидантни дефицита, и чревни бактерии са отбелязани като част от патогенезата на NAFLD.
Повечето хора с NAFLD са асимптоматични, т.е. не проявяват симптоми на състоянието, въпреки че някои хора с безалкохолен стеатохепатит могат да се оплакват от неясен коремен дискомфорт от дясно, умора и/или неразположение.
В клиничната практика NAFLD обикновено се забелязва от медицинския специалист, когато лабораторните тестове разкрият повишени чернодробни аминотрансферази. При физически преглед някои пациенти могат да имат хепатомегалия (увеличен черен дроб) поради мастната инфилтрация. Чернодробната стеатоза може да бъде открита случайно и при коремна ехография.
При развит безалкохолен стеатохепатит, може да има симптоми, които са се развивали през годините. В най-тежкия случай това може да доведе до цироза. Симптомите на NASH могат да включват:
- Тежка умора;
- Слабост;
- Загуба на тегло;
- Пожълтяване на кожата или очите;
- Паякоподобни кръвоносни съдове по кожата.
Възможности за лечение и терапия на омазнен черен дроб
Многобройни терапии са изследвани за лечение на NAFLD. Загубата на тегло е единствената мярка с разумни доказателства, които показват, че е полезна и безопасна. Други научни данни подкрепят и хранителните навици като решаващи за чернодробната функция.
Обикновено се препоръчват следните стратегии в комбинация:
- Загуба на тегло при пациенти с наднормено тегло или затлъстяване;
- Понижаване на холестерола и триглицеридите;
- Ваксинации срещу хепатит А и В, с изключение на тези със серологични доказателства за имунитет;
- Лечение на рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания;
- Въздържане от алкохол.
При безалкохолен стеатохепатит няма налични лекарства за предотвратяване натрупването на мазнини в черния дроб. В някои случаи увреждането на черния дроб спира. Но при други болестта продължава да прогресира. При този здравословен проблем важно е да се контролират всички състояния, които могат да допринесат за мастно чернодробно заболяване. Те са строго специфични според здравословния проблем. Например, при високо кръвно налягане са нужни лекарства за намаляване на кръвното налягане; загуба на тегло при затлъстяване и други.
Интравенозна терапия в подкрепа на чернодробната функция
Да речем, че нямате чернодробно увреждане и правите каквото можете за опазване функциите на този жизненоважен орган. Винаги има още нещо, което може да се подобри, щом става въпрос за здраве.
Знаете ли, че за черния дроб има някои съществено важни вещества, които подкрепят функциите му? Можете да ги получите както чрез храни, така и по интравенозен път, т.е. чрез вливане директно в кръвообращението. Сред някои от най-важните такива вещества са токотриеноли, N-ацетил-цистеин (NAC), Омега 3 есенциални мастни киселини, Л-карнитин, холин, глицин, тиамин, левцин, никотинамид и други.
А защо по интравенозен път? Интравенозните терапии на първо място са удобен, безопасен и достъпен начин да си осигурите различни компоненти, които се усвояват максимално. Такива може да са хранителни вещества, пробиотици, лекарствени средства, течности и други, които постъпват директно в кръвообращението за незабавно усвояване и използване.
В Детокс Център са достъпни два вида интравенозна терапия в подкрепа на чернодробната функция – базов и разширен пакет. На следващо място може да видите какво включва всеки от тях. Ако обмисляте такива процедури, прочетете още Ползите за здравето от интравенозна терапия + каталог IV терапии в Detox Center.
IV терапия Leber Basic
В състава на интравенозна терапия Leber Basic влизат:
- D-сорбитол
- Натриев карбонат-декахидрат
- Холинхлорид
- L-метионин
- L-аргинин-HCl
- Натриев сулфат-декахидрат
- Натриумацетат-трихидрат
- Глицин
- Калиев дихидрогенфосфат
- Никотинамид
- Хидрат на оротова киселина
- Пиридоксин-HCl
- Мононатриева сол на рибофлавин-5-фосфат
- Тиамин
IV терапия Leber Optimiert
В състава на интравенозна терапия IV терапия Leber Optimiert влизат:
- D-сорбитол
- L-орнитинаспартат
- Натриев карбонат-декахидрат
- Холинхлорид
- L-метионин
- L-аргинин-HCl
- Таурин
- Натриев сулфат-декахидрат
- Натриумацетат-трихидрат
- Глицин
- Калиев дихидрогенфосфат
- L-Валин
- L-левцин
- L-изолевцин
- Декспантенол
- L-цитрулин
- Никотинамид
- Хидрат на оротова киселина
- Пиридоксин
- Мононатриева сол на рибофлавин-5-фосфат
- Тиамин-HCl
Използвани източници
- НЕАЛКОХОЛНА СТЕАТОЗНА БОЛЕСТ НА ЧЕРНИЯ ДРОБ (NAFLD) https://www.medinfo.bg/spisanie/2019/11/statii/nealkoholna-steatozna-bolest-na-chernija-drob-nafld-3006
- Golabi P, Paik J, Hwang JP, Wang S, Lee HM, Younossi ZM. Prevalence and outcomes of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) among Asian American adults in the United States. Liver International. 2019;39(4):748–757. doi:10.1111/liv.14038
- halasani N, Younossi Z, Lavine JE, et al. The diagnosis and management of nonalcoholic fatty liver disease: practice guidance from the American Association for the Study of Liver Diseases. Hepatology. 2018;67(1):328–357. doi:10.1002/hep.29367
- Cotter TG, Rinella M. Nonalcoholic fatty liver disease 2020: the state of the disease. Gastroenterology. 2020;158(7):1851–1864. doi:10.1053/j.gastro.2020.01.052
- LaBrecque D, Abbas Z, Anania, F, et al. World Gastroenterology Organisation Global Guidelines: Nonalcoholic Fatty Liver Disease and Nonalcoholic Steatohepatitis. June 2012. Available at: http://www.worldgastroenterology.org/assets/export/userfiles/2012_NASH%20and%20NAFLD_Final_long.pdf. Accessed July 14, 2014.