Състоянието на чревната флора е основополагащо за доброто общо здраве. Множество състояния, характерни за съвременния човек, са обусловени именно от дисбаланс в нея, който, от своя страна, води до редица негативни ефекти за организма.
Акумулирането на токсични вещества, честият прием на лекарства, ежедневната консумация на вредни храни причиняват хормонални проблеми, които, заедно с наднорменото тегло и все по-заседналия начин на живот водят нерядко до развиването на т.нар. “синдром на пропускливите черва”.
До скоро това състояние остава много често скрито от лекарите, но в последните години все по-често научни изследвания показват, че огромна част от хората, възприели характерния западен режим на живот и хранене имат това заболяване.
Последното придава още по-голямо значение на навременното му откриване – днес ще разберем как е възможно да се случи то с помощта на тестове за хранителна непоносимост ImuPro.
Какво означава изразът “висока чревна пропускливост”?
За да стане ясно това, първо ще се спрем накратко на въпроса какво представлява чревната бариера и за какво служи тя. Бариерата се състои от няколко типа клетки, подредени в слоеве: от епители, лигавица, слуз и секретиращи клетки с имунологично значение.
Тя е отговорна токсичните и други потенциално вредни вещества, които постъпват в тялото заедно с храната, да останат в червата, както и за предпазването от дехидратация и загуба на електролити.
Чревната пропускливост е естествено свойство на тази бариера – то означава нейната възможност да пропуска определени молекули на хранителни вещества. Когато тя е в границите на нормалното, не причинява проблеми в организма.
Когато обаче е нарушена, в кръвния поток на организма попадат вредни вещества – големи хранителни молекули, токсични вещества, антигени. Като цяло, при пробив в чревната бариера практически всички отпадни продукти, заедно с вируси, бактерии и други навлизат в кръвта.
Кои храни могат да причинят висока чревна пропускливост?
Възникването на този проблем неслучайно корелира именно със съвременния “западен” стил на живот. Той е свързан с прекомерната употреба на много от следните продукти, пряко отговорни за високата чревна пропускливост:
● Глутен
● Генномодифицирани соя и царевица
● Храни с високо съдържание на белтъчини и мазнини: мляко, млечни продукти, месо
● Алкохол
● Кафе
● Трансмазнини и захар, които са в изобилие във всички преработени и полуготови храни, пакетирани сладки и солени изделия.
Други фактори за появата на висок чревна пропускливост
Сред причинителите на високата чревна пропускливост могат да се посочат не само нездравословните хранителни навици – някои физически и ментални състояния също имат своя принос:
● Гъбични инфекции – заразяването с Candida се получава по-често при жените, особено тези, които приемат орални контрацептиви. Благоприятни за развитието на гъбичките са захарните изделия, млякото и млечните продукти, пшеницата. Затова тяхната консумация трябва да е минимална, има предостатъчно растителни алтернативи и за сметана, и за мляко например;
● Повишени нива на стрес – тук може да се направи връзката с емоционалното хранене, което обикновено съпътства причинения от стрес общ дискомфорт. За да се справим с него много често прибягваме до прекомерна консумация на преработени храни – особено сладкиши, преработените захари и мазнини в които пречат на нормалната работа на редица органи и системи (бъбреци, някои ендокринни жлези, мозък и други);
● Понижена функция на имунната система – най-често причините тук са прием на някои лекарства (особено антибиотици), консервирани и преработени храни, други заболявания, компрометиращи имунитета, генетични фактори;
● Гастроентерологични проблеми – гастритът и някои други състояния на стомашно-чревния тракт и симптомите им (киселини, болка, влошено храносмилане) водят до необходимост от прием на антиациди. Тези медикаменти, които помагат за облекчаване на симптомите, водят след себе си обаче повишен риск от свръхрастеж на бактерии в тънките черва;
● Натрупване на токсини в организма – това е последният фактор за появата на чревна пропускливост, който ще разгледаме, но не и по важност. Акумулирането на токсични вещества се случва основно чрез храните, консумацията на алкохол и тютюневи изделия, пиене на замърсена вода, използване на козметика с токсини. Всичко това води до прекомерно натоварване на черния дроб и невъзможност за навременно, естествено изчистване – детоксикация на тъканите.
Заболявания, пряко свързани с високата чревна пропускливост
Високата чревна пропускливост все още не е призната за заболяване – тя битува под наименованието “синдром” или, с други думи, комплекс от симптоми.
Незнанието за нея или отказът от вземане на мерки за контролиране на състоянието обаче може да доведе до по-сериозни последствия, сред които:
● Редица автоимунни заболявания като цьолиакия и диабет I тип. Цьолиакията представлява реакция към пшеничния протеин глутен, който, от своя страна, става отговорен за чревната пропускливост. По същество тя е генетично предопределена и изисква 101% строгост на хранителния режим. Повече от 50% от диабетиците също страдат от висока чревна пропускливост;
● Алергии и непоносимости към храни – някои научни изследвания показват, че чревната пропускливост е отговорна за острите или отложените реакции към някои храни, което се манифестира чрез кожата, косата, дихателната система и други начини;
● Заболявания на стомашно-чревния тракт – тук се включват най-вече синдромът на раздразнените черва и болестта на Крон. Първото заболяване се манифестира чрез редуване на диария и запек, като високата чревна пропускливост се наблюдава най-вече при тези засегнати, където превес има диарията. По отношение на болестта на Крон – хронично чревно възпаление – високата пропускливост се наблюдава не само при заболелите, но и при техни кръвни роднини. Така в крайна сметка се доказва и хипотезата, че болестта на Крон се предава наследствено.
Начини на диагностициране на висока чревна пропускливост
При съмнения за наличие на висока чревна пропускливост, има различни възможности за тестване и диагностициране на проблема:
● Чрез фекални проби – или така наречената “фецес диагностика”. Естествена част от чревната микрофлора е ензимът зонулин. Завишените му равнища в изпражненията обаче са сигнал за висока чревна пропускливост;
● Тестове за отложена хранителна алергия – ImuPro е такъв тест. Тестът изследва наличието на определени антитела в кръвта (по-точно в кръвния серум) – имуноглобулини G (IgG), проявяващи се като реакция с определени храни. Могат да бъдат изследвани от 22 до 270 храни в зависимост от избрания пакет. Наличието на IgG в кръвния поток означава, че в него се намират неразградени белтъци, които предизвикват имунен отговор от тялото. Така получаваме и информация за наличието на висока чревна пропускливост.
ImuPro тест за доказване на висока чревна пропускливост и хранителна непоносимост
Наличието на следните симптоми е причина да се тестваме, за да се предприеме необходимия курс на лечение:
● Подуване на корема, метеоризъм
● Осезаема чувствителност към определени хранителни продукти
● Обща слабост
● Ставни болки
● Чести, необясними главоболия
● Проблеми с кожата
● Необяснимо наддаване на тегло
● Проблеми с щитовидната жлеза
ImuPro предлага различни пакети, които включват между 22 и 270 храни:
● Най-малкият пакет – ImuPro Screen 22 – изследва 22 храни
● ImuPro Screen 44 – 44 храни
● ImuPro Vegetarian 90 – 90 вегетариански храни
● ImuPro Basic 90 – 90 храни, в това число месни
● ImuPro Complete – 270 храни
Всеки от пакетите включва изследване за чувствителност към глутен, различна от цьолиакия. Резултатите пристигат под формата на персонализиран доклад с индивидуални препоръки за хранене.
Високата чревна пропускливост е състояние, което може да причини много вреди на организма, но веднъж открито, може да бъде поставено под контрол, без това да означава жертване на разнообразното хранене и пълноценния начин на живот. В основата на този контрол стои ImuPro тестът за откриване на проблемните храни.
Ако предпочитате видео съдържание, ще ви очакваме в YouTube канала на д-р Радослав Тошков – водещ специалист по функционална медицина и създател на Detox Center: Всичко за червата чрез Фецес Диагностика.
Използвани източници
- Bjarnason, I., MacPherson, A. , Hollander D. (1995) Intestinal permeability : an overview, National library of medicine, 108(5):1566-81, doi: 10.1016/0016-5085(95)90708-4 , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7729650/
- Vanuytsel, T.; Tack, J. , Farre, R. (2021) The role of intestinal permeability in gastrointestinal disorders and current methods of evaluation, PubMed Central, 8: 717925, doi: 10.3389/fnut.2021.717925 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8427160/
- Intestinal permeability (2019) Bioactive food as dietary intervention for arthritis and related inflammatory diseases (Second edition) https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/intestinal-permeability
- Inczefi, O., Bacsur, P. , Resal, T., Keresztes, C., Molnar, T. (2022) The influence of nutrition on intestinal permeability and the microbiome in health and disease doi: 10.3389/fnut.2022.718710 https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2022.718710/full
- Tsianos, E. V., Katsanos, K. H., & Tsianos, V. E. (2012). Role of genetics in the diagnosis and prognosis of Crohn’s disease. World journal of gastroenterology, 18(2), 105–118. https://doi.org/10.3748/wjg.v18.i2.105
- Farmer, A. D., Wood, E., & Ruffle, J. K. (2020). An approach to the care of patients with irritable bowel syndrome. CMAJ : Canadian Medical Association journal = journal de l’Association medicale canadienne, 192(11), E275–E282. https://doi.org/10.1503/cmaj.190716