Човешкото тяло може да бъде разглеждано като сложно структурирана машина, чието ядро и ключов компонент са червата. Знаете ли, че тяхното състояние може да повлияе върху всичко – от храносмилането до имунитета и дори настроението?
Често наричани „втори мозък“, червата съдържат сложна екосистема от микроорганизми, които могат значително да се отразят на цялостното здраве. В този материал ще Ви представим информация за това как работят червата, кои са храните, които им вредят, както и тези, които ще Ви помогнат да поддържате техния деликатен баланс.
Как работят червата?
Червата са разположени в стомаха и основната им задача е да благоприятстват храносмилането. Процесът по усвояване на поетите хранителни вещества започва още в устата и продължава в стомаха, където солната киселина и ензимите инициират тяхната преработка.
Докато частично смляната храна се придвижва в тънките черва, набор от ензими, жлъчка и полезни бактерии допълнително разграждат веществата, което позволява тяхното по-лесно усвояване в кръвния поток. Това благоприятства производството на енергия, растеж на кръвните клетки и цялостно усвояване и възстановяване на тялото.
Сложните функции на червата обаче в никакъв случай не приключват дотук. Те играят жизненоважна роля в имунните реакции, действайки като бариера срещу вредните патогени, които се опитват да нахлуят в тялото. Червата съдържат сложна общност от микроорганизми, известна като чревен микробиом, състоящ се от трилиони бактерии, вируси и гъбички. Тези микроорганизми взаимодействат с лигавицата на стомаха и играят съществена роля в управлението на имунните реакции, защитата срещу инфекции и дори психичното благополучие чрез оста черва-мозък.
Чували ли сте за хормона на щастието серотонин? А знаете ли, че именно здравите черва допринасят за неговото производство в организма Ви? Оказва се, че тяхната функция съвсем не приключва в храносмилателната система, а след като те отговарят за толкова много неща в тялото, е повече от необходимо да се стремите да поддържате своите в оптимално здраве.
По какъв начин може да се наруши благосъстоянието на червата?
Когато деликатният баланс на червата е нарушен, това често се отразява на цялото тяло. Може да възникнат редица възпаления, храносмилателен дискомфорт, отслабен имунитет и дори проблеми с психичното здраве.
Лошите хранителни навици, застоялият начин на живот, стресът и факторите на околната среда могат да допринесат за нарушаване на този баланс, затова е и от ключово значение внимателно да подбирате храната, която приемате, с цел поддържане на тази сложна система.
Кои са храните, които компрометират здравето на червата?
Изборът на диета има потенциал както да поддържа здравето на червата, така и да наруши техния деликатния баланс, което води до поредица от неблагоприятни ефекти върху цялостното здраве.
Прекалявате ли със сладкото? Консумацията на лакомства като бонбони, сладкиши и тестени десерти, както и злоупотребата с газирани напитки, може да доведе до възпаления и да наруши състава на полезните чревни бактерии.
По същия начин силно преработените храни, богати на изкуствени добавки и консерванти, като пакетирани закуски и бургери и пици от заведения за бързо хранене, допринасят за чревния дисбаланс.
Трансмазнините, които често се срещат в пържени храни и печени продукти, предлагани в търговската мрежа, не само създават предпоставка за нарушаване здравето на сърцето, но и влияят върху бактериалното равновесие на червата.
Нека не подминаваме и напитките. Изкуствените подсладители, често присъстващи в газираните напитки и уж безопасните продукти без захар, също могат да попречат на нормалното функциониране на чревния баланс. Освен това, честият прием на напитки, богати на кофеин, както и злоупотребата с алкохол, могат да компрометират чревната лигавица и да намалят микробното разнообразие.
Как лесно да възстановите чревния си баланс
Поддържането на здравето на червата включва многостранен подход, който обхваща както диета, така и редица промени в начина на живот. Включването на богати на фибри зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и бобови растения осигурява храна за полезните чревни бактерии, насърчавайки техния растеж и разнообразие.
Ферментирали храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле и кимчи въвеждат живи пробиотици, насърчавайки хармоничен чревен микробиом. Освен това, намаляването на приема на преработени храни, рафинирани захари и трансмазнини може да помогне за смекчаване на възпалението и да създаде благоприятна среда за възстановяване на червата.
Ако имате колебания дали всички полезни за здравето храни биха се отразили благоприятно на Вашия организъм, обмислете извършването на кръвен тест за хранителни непоносимости от ImuPro. В лабораторията се изследват над 270 различни храни, а освен точни резултати, получавате и редица други предимства за здравето си, като индивидуален хранителен режим и персонализирана книга с рецепти.
Промени в начина на живот за здрави черва
Навиците в ежедневието Ви също играят важна роля за здравето на червата. Потърсете начини за управление на стреса чрез практики като медитация, йога и дълбоко дишане. По този начин стимулирате връзката на червата с мозъка, което води до цялостно благополучие и укрепване на психичното здраве.
Пълноценният сън, който поддържа регенеративните процеси на тялото, също подпомага възстановяването на червата и микробния баланс. Разбира се, нека не забравяме и хидратацията – ежедневният прием на поне 2 литра вода дневно насърчава храносмилането и цялостното благополучие.
Редовната физическа активност допълнително допринася за функцията на червата, като подобрява притока на кръв и доставянето на хранителни вещества. Открийте любимия си спорт и му отделяйте достатъчно време поне 3 пъти седмично, за да се насладите на всички ползи от физическото натоварване.
Хранителни добавки за здрави черва
Въпреки че промените в диетата и начина на живот са ключови, хранителните добавки могат да бъдат допълнително средство за стимулиране правилните функции на червата. Доверете се на пробиотични или пребиотични добавки, които са източник на полезни бактерии, подпомагащи възстановяването на равновесието в чревната микрофлора.
Іntеѕtіnаl Мuсоѕа е специално разработена хранителна добавка за възстановяване здравината на чревната мукоза, подобряване работата на червата и дори справяне със синдрома на пропускливите черва. Продуктът е разработен с цел да регулира възпалителните процеси и подпомага възстановяването на чревната мукоза.
Іntеѕtіnаl Мuсоѕа съдържа L-глутамин, желатин, колаген тип II и омега-3 мастни киселини, важни за оптималното функциониране на храносмилателната система. Освен това, в състава на продукта са включени пребиотици и висококачествен пробиотичен комплекс, които подпомагат възстановяването на чревната микрофлора и възстановяват нивата на полезните бактерии в стомаха.
Функциите на червата съвсем не приключват с процесите на храносмилане – те са важни също така за Вашия имунитет, жизненост, психично здраве и цялостно благосъстояние. С цел поддържане правилните функции на цялото си тяло, е необходимо внимателно да подбирате храната, която приемате, както и да въведете необходимите промени по отношение на ежедневните си навици.
Заложете на йога практики, хидратация, редовни тренировки и прием на точните хранителни добавки, и се насладете на всички ползи, които предоставяте на тялото и в частност на червата си. Познавайки организма си и индивидуалните си хранителни нужди, можете да достигнете нови висоти на цялостното си благосъстояние и да се радвате на жизненост, здраве и дълголетие.
Използвани източници
- Hills RD Jr, Pontefract BA, Mishcon HR, Black CA, Sutton SC, Theberge CR. Gut Microbiome: Profound Implications for Diet and Disease. Nutrients. 2019 Jul 16;11(7):1613. doi: 10.3390/nu11071613. PMID: 31315227; PMCID: PMC6682904.
- Ferraris C, Elli M, Tagliabue A. Gut Microbiota for Health: How Can Diet Maintain A Healthy Gut Microbiota? Nutrients. 2020 Nov 23;12(11):3596. doi: 10.3390/nu12113596. PMID: 33238627; PMCID: PMC7700621.
- Rinninella E, Cintoni M, Raoul P, Lopetuso LR, Scaldaferri F, Pulcini G, Miggiano GAD, Gasbarrini A, Mele MC. Food Components and Dietary Habits: Keys for a Healthy Gut Microbiota Composition. Nutrients. 2019 Oct 7;11(10):2393. doi: 10.3390/nu11102393. PMID: 31591348; PMCID: PMC6835969.
- Farré R, Fiorani M, Abdu Rahiman S, Matteoli G. Intestinal Permeability, Inflammation and the Role of Nutrients. Nutrients. 2020 Apr 23;12(4):1185. doi: 10.3390/nu12041185. PMID: 32340206; PMCID: PMC7231157.