За лактозна непоносимост можем да говорим тогава, когато организмът е неспособен да разгради лактозата до галактоза и глюкоза. Това са двата монозахарида, от които е изградена лактозата.
Какво представлява тя? Това е млечна захар, която обикновено се разгражда в тънкото черво. Когато има недостиг на лактаза, лактозата не може да се разгради и да се абсорбира, вследствие на което достига дебелото черво и там се разгражда на млечна киселина, въглероден диоксид и водород.
Този процес предизвиква газове и раздуване на червата, които може да са резултат от лактозна непоносимост или нетолерантност. Тя обаче не бива да се бърка с млечна алергия, при която организмът реагира на съставки в него.
Причини за лактозна непоносимост
Известни са няколко основни причини за развитието на лактозна непоносимост при заболелите:
- Вродена липса на лактаза – дължи се на мутация в гена, който е отговорен за производството на ензима. Позната е още като първична лактозна непоносимост и се проявява още след раждането, защото майчината кърма съдържа много лактоза;
- Лактозна непоносимост може да се получи и при нарушено производство на лактаза вследствие на възпаления или инфекции на тънките черва;
- На по-късен етап лактозна непоносимост може да възникне при хора, които са генетично предразположени към намалено производство на лактаза. Според статистически данни, над 70% от населението може да се окаже с лактозна непоносимост и това е генетически заложено.
Не се притеснявайте от този процент обаче – той важи основно за азиатски, африкански и южноамерикански народности. Ако все пак вие сте от хората в европейските страни, които имат най-малко съмнение за лактозна непоносимост, то е важно да знаете кои са симптомите.
Симптоми и възможни здравословни усложнения
По презумпция, след 2-годишна възраст започват да се произвеждат по-малки количества лактаза в тънките черва и при някои хора самата лактозна непоносимост може да се изяви в по-голяма степен.
Хора, които страдат от подобно състояние на нетолерантност към лактоза се сблъскват с:
- Подуване на стомаха и отделяне на газове;
- Метеоризъм и стастични болки;
- Диария и повишена киселинност в организма;
Силата на тези симптоми и цялостната клинична картина зависят изцяло от вашата лична степен на лактозна непоносимост. За да имате ясна представа за състоянието си трябва да предприемете диагностични стъпки с помощта на специализирани тестове.
Конкретно при лактозна непоносимост или друга нетолерантност е добре да знаете кои хранителни продукти ви влияят добре и кои трябва да избягвате. Лактозата е разтворима във вода, като най-големи количества от нея се съдържат във воднистата част на млякото, не в мазнините. Това ще рече, че пълномаслените продукти са с по-малко лактоза.
Проявява ли се при бебета и деца
Да, при бебета с лактозна непоносимост трябва да се направи индивидуална диета с адаптирано мляко без лактоза. Лактозният дефицит при новородени може да е вроден и се проявява непосредствено след раждането. Обикновено отшумява след известно време, когато храносмилателната и имунната система се развият достатъчно.
Тук е важно да се направи едно уточнение – човешката кърма е с 9% лактоза, но тя е единственият чист млечен продукт, който съдържа лактаза. Освен това, кърмата е богата на мазнини, които способстват за по-лесното ѝ усвояване.
Диагностика и хранителен режим при лактозна непоносимост
Само генетичен тест може да разграничи първична от вторична лактозна непоносимост и това е от основно значение за успешно лечение. Другите опции са кръвен тест с лактозно натоварване и самоопределяне според симптомите.
Какви са особеностите на тези методи?
С помощта на ДНК тест се проверява за генотипа на лактозна непоносимост, а вторият тест показва актуално моментно състояние, но не може да даде прогнози за бъдещи периоди.
И при двата метода е добре да се вземат предвид появилите се симптоми, като това включва и самонаблюдение и елиминационен период, в който не трябва да се консумират храни с лактоза. Така се проследява дали симптоматиката изчезва или се появява отново.
При лица с първична лактозна непоносимост възможностите за лечение са:
- Диета без или с ниско съдържание на млечната захар;
- Прием на препарати, съдържащи лактаза.
Такъв продукт е ЛактоКонтрол, който е специално разработен да подпомогне храносмилането на млечни продукти и е с комбинирано действие.
При лица с вторична форма на лактозна непоносимост се провежда само лечение за възстановяване на чревната структура, докато не се открие причинителят на основното заболяване, което провокира симптоматиката.
Източници на скрита лактоза могат да бъдат много от най-широко консумираните храни като:
- Хляб и тестени изделия;
- Вафли, бисквити, сладки и смеси;
- Закуски, палачинки понички;
- Царевични чипсове;
- Преработени меса;
- Маргарин, дресинги за салати;
- Прахообразни подправки на млечна основа.
Въпросът е: как да се храните след установена лактозна непоносимост?
Много лесно – със здравословни продукти от Lifestore.bg, които са био, веган, без глутен, без палмово масло и соя и още много.
За да намерите продукти без лактоза, използвайте филтрите в лявата част на екрана и ще намерите храни, подходящи за вашия режим.