„Вие сте това, което ядете“ – таза фраза никога не е била по-актуална, като се имат предвид изследвания върху доброто храносмилане през последните няколко години. Десетилетия проучвания потвърждават важната роля на храносмилателната система за вашето здраве и участието ѝ в развитието на различни заболявания. Здравите черва могат да повлияят за доброто ви настроение, да засилят метаболизма ви и да поддържат имунната ви система.
От друга страна, проблемите с храносмилането могат да доведат до точно обратното. И все пак всичко се свежда до това дали имате нужното количество храносмилателни ензими, за да разградите храната до хранителни вещества, които тялото ви може да използва.
Храносмилателни ензими – какво представляват
Всеки организъм произвежда храносмилателни ензими по естествен път, но при някои хора това не се случва толкова лесно и ензимите не са достатъчни. Причините могат да са лоша диета, хронични състояния, стрес или напредване на възрастта. Без достатъчно храносмилателни ензими, тялото ви не може да усвоява храната правилно. Това води до подуване на корема, газове, запек или диария. Ако тялото ви не може да усвоява храната ефективно, това може да доведе до дефицит на някои хранителни вещества и проблеми със забременяването, по-слаб имунитет и други.
За разлика от това, наличието на достатъчно количество храносмилателни ензими ви кара да се чувствате жизнени и ви предпазва от здравословни проблеми.
Какво представляват храносмилателните ензими? Преди да говорим за храносмилателните ензими, трябва да знаете какво означава думата ензим. Ензимът е молекула, която катализира – или стартира – химична реакция в организма, като се присъедини към субстрат и направи ензимо-субстратен комплекс. Ензимът помага на субстрата да се разпадне на по-малки странични продукти.
Всички храни са съставени от различни макромолекули – въглехидрати, протеини и мазнини (липиди). Тялото използва различни видове ензими за различни цели. Храносмилателните ензими специално работят за разграждането на храната, с която се храните.
Например, липазите катализират разграждането на липидите, докато протеазите катализират разграждането на протеините. Множеството ензими работят върху въглехидратите, амилазите разграждат нишестетата на по-прости молекули, малтазата разгражда малтозата до еднократни прости захари, лактазата действа върху дизахаридната лактоза. Има още, но тези са едни от най-важните.
Освен храносмилателните ензими, които тялото ви произвежда, можете да ги намерите и в определени храни, особено сурови, плодове, зеленчуци и мед. Можете да си ги набавите и чрез хранителни добавки. Ако ядете суров ананас, ще получите здравословно количество бромелаин – протеаза, която помага за разграждането на протеина. Консервирането и готвенето премахват тези естествените ензими от плодовете.
Как работят храносмилателните ензими
Различни части на храносмилателния тракт произвеждат различни ензими. Като започнете да дъвчете, слюнната амилаза започва да разгражда нишестета в устата ви. Когато храната стигне до стомаха ви, пепсинът, протеазата, продължава да разгражда протеините до отделни аминокиселини, заедно със стомашната киселина.
Докато храната преминава през тънкото ви черво, храносмилателните ензими я разграждат още повече. Тънките черва произвеждат лактаза, сукраза и малтаза. Всички тези ензими и органи на храносмилателната система работят заедно, което позволява на тялото ви да абсорбира необходимите хранителни вещества, за да функционира правилно. Останалото и непотребното тялото ви изхвърля като отпадък.
Кои са причините за недостиг на храносмилателен ензим
Някои здравословни състояния могат да понижат естественото производство на храносмилателни ензими в тялото ви, включително: панкреатит, рак, муковисцидоза, болест на Крон, цeлиакия, екзокринна недостатъчност на панкреаса, хроничен стрес.
Основната работа на храносмилателните ензимни добавки включва разграждането на молекулите на по-малки, но те правят и много повече. Можете да закупите десетки ензими без рецепта, които да допълнят ензимите на вашето тяло, помагайки за разграждането на различните форми на макронутриенти от храната. Общите и полезни ензими, които да търсите в добавките, включват протеаза, пептидаза, целулаза, липаза, лактаза, пектиназа, каталаза и фитаза.
- Протеаза – обща категория ензими, които разграждат протеините
- Пептидаза – преобразува протеиновите субединици в аминокиселини
- Целулаза – разгражда целулозата, открита в кората на растенията и гъбичките
- Липаза – катализира превръщането на липидите в мастни киселини
- Лактаза – разрушава лактозата на млечната захар, полезна при непоносимост към лактоза
- Пектиназа – работи върху пектините, полизахаридите в растителните клетки
- Каталаза – помага за преобразуване на водороден пероксид в кислород и вода
- Фитаза – разгражда фитиновата киселина, съдържаща се в зърната и семената
Как естествено да засилите храносмилателните си ензими
Има много естествени начини да засилите производството на храносмилателни ензими или да си ги набавите от храни. Ето какво трябва да правите:
Дъвчете храната по-добре. Колкото повече дъвчете, толкова повече храносмилателни ензими произвеждате. Обратното води до проблеми с храносмилателния тракт.
Яжте храни с естествени храносмилателни ензими. Редица храни са страхотни естествени източници на ензими, като храни с лимонена киселина (цитрусови плодове, домати, артишок, вино и хляб). Те задействат производството на слюнка, което от своя страна увеличава храносмилателните ензими.
Ананасът съдържа бромелаин, популярен ензим с много ползи за тялото, включително ограничаване на киселинен рефлукс и облекчаване на запек и диария. В бананите се съдържат високи нива на калий, той помага и за усвояването на сложни въглехидрати заради съдържащата се в него малтаза и амилаза. Медът съдържа редица ензими, включително каталаза, инвертаза и глюказа. Авокадото, богато на омега-3, съдържа липаза, която разгражда мастните клетки и други мазнини в тялото. Дъвченето на дъвка също така спомага за производството на храносмилателни ензими в тялото. Избягвайте дъвки, които съдържат изкуствени подсладители, като аспартам и захарин. Изберете такива с естествени подсладители.
Лактозната непоносимост е една от най-често срещаните непоносимости към храни. Милиарди хора по света не могат да усвоят определени захари в млякото и млечните продукти, наречени лактоза. Ако сте един от тях, имате непоносимост към лактоза.
Състоянието не е животозастрашаващо, но може да е смущаващо. Няма лек, но можете да го управлявате, като внимавате как консумирате млечни продукти или храни, съдържащи млечни продукти. Да имате непоносимост към лактоза не е същото като да сте алергични към млякото.
Какво се случва в тялото ви, ако имате подобна непоносимост
Когато хапвате млечен продукт, лактазата в тънките черва разгражда млечната захар. След това тя се абсорбира в тялото от тънките черва. Но организмът на хората, страдащи от състоянието, не успява да се справи толкова лесно. При тях лактозата не се разгражда. Вместо това тя преминава към дебелото черво, където се смесва с нормалните бактерии и ферменти. Може да причини газове, подуване на корема и диария.
В днешни дни се предлагат много млечни продукти без лактоза. Можете да приемате и добавки като LactoControl, които са разработени да подпомагат специфичните за млечните продукти големи молекули лактоза. LactroControl е специфична формула с храносмилателни ензими, която подпомага разграждането на лактозата в млякото и производните млечни продукти. В състава на LactoControl са включени повече от пет ценни ензими, сред които и патентована смес от хемицелулоза, бета-глюконаза, ксиланаза, пектиназа и фитаза.