Хранителните алергии са често срещан проблем, като по официални данни от 2019 г. около 17 милиона души от европейското население страдат от хранителни алергии. Този проблем може да се изяви чрез различни симптоми в тялото. На първо място, съществуват различни видове хранителни алергии – познаваме поне 14 основни хранителни алергена, към които човек може да прояви алергична реакция. Тази реакция може да се прояви чрез симптоми на гастроинтестиналния тракт – коремна болка, повръщане, диария; кожни реакции: сърбеж и подуване и респираторни реакции: хрема, кихане, хрипове, кашлица. Обикновено симптомите възникват в рамките на няколко минути след консумация на конкретна храна, въпреки че може да се забавят и с няколко часа.
Днес ще говорим именно за този тип алергии – IgE хранителна алергия (тип I) с незабавни симптоми. И по-точно – ще разгледаме някои погрешни схващания за тях, давайки и правилното обяснение, т.е. истината.
Мит 1 за хранителните алергии
Има само 14 вещества, към които може да сте алергични.
Всъщност четиринадесетте различни алергена могат да присъстват в състава на почти всичко. Така че, ако страдате от хранителна алергия, бъдете изключително внимателни с храни, които включват или могат да съдържат следи от: целина, глутен, ракообразни (като скариди, раци и омари), яйца, риба, лупина, мляко, мекотели (като миди и стриди), горчица, фъстъци, сусам, соеви зърна, серен диоксид и сулфити.
Съгласно действащия Закон за храните и няколко европейски регламента, тези четиринадесет алергена трябва да бъдат задължително обозначавани като присъстващи в храните. Например, опакованата храна трябва да съдържа списък на съставките и да подчертава всички налични алергени с удебелен шрифт.
Мит 2 за хранителните алергии
Хранителната алергия и хранителната непоносимост са едно и също нещо.
Хранителната непоносимост не е същото като хранителна алергия. Непоносимостта представлява затруднено обработване на определени храни и ответна физическа реакция към тях. Хранителната алергия, напротив, е биохимична реакция, която включва задействането на имунната система на организма. Хранителната непоносимост не включва имунен отговор.
Освен това, човек страдащ от хранителна непоносимост може да е в състояние да консумира малко количество от храната, без изява на каквито и да е неприятни симптоми, но да има проявление на симптоматиката когато приеме голямо количество от проблемната храна. За хората с хранителна алергия това не важи – дори малко количество алерген може да предизвика фатална реакция.
Мит 3 за хранителните алергии
Храните и напитките са единствените източници на алергени.
Не точно! Съставките, към които сте алергични, могат да се появят на неочаквани места и да предизвикат реакция. Например, хората с алергии към фъстъци трябва да бъдат внимателни с лекарства, козметика, слънцезащитни продукти, капани за мишки, храна за домашни любимци, материали за занаяти и дори пълнеж в играчки, тъй като всички те могат да съдържат фъстъци. Това важи и за хранителните добавки – те трябва да са без съдържание на алергени като соя, фъстъци, глутен, млечни и други.
Мит 4 за хранителните алергии
Малко количество алерген не причинява вреда на организма.
Този мит е напълно погрешен и веднага даваме обяснение защо е така. За човек с хранителна алергия консумацията на 1/1000 от 1 грам алерген може да бъде достатъчно, за да предизвика алергична реакция, както и самото докосването на храната. Освен това, използването на същите кухненски пособия за приготвяне на безглутенов сандвич за приготвяне на обикновен сандвич с бял хляб например, би било много опасно за човек с цьолиакия. Ако в едно домакинство има човек с това заболяване, то изключително много трябва да се внимава в процеса на приготвяне на храната, тя трябва да бъде изолирана от другите храни и да се използват само безглутенови продукти.
Мит 5 за хранителните алергии
Фъстъците предизвикват най-опасна реакция при хранителна алергия.
Фъстъците са най-често срещаният хранителен алерген. Но няма установена йерархия за нивото на заплаха от различните алергени. Ако някой, който е алергичен към определена храна, консумира тази храна, тогава той може да прояви реакция и няма степен, по която да се сравнят – всички са еднакво опасни за здравето.
Мит 6 за хранителните алергии
Можете да “излекувате” алергията, като намалите приема на храната, към която сте алергични.
За съжаление и това не е вярно. Хранителните алергии са медицинско състояние, което не можете да „излекувате“ чрез намаляване консумация на храна, която предизвиква реакция. Консумирането дори на малко количество алерген е много опасно за човек, който има алергия. Тези хора трябва да премахнат напълно алергена от диетата и живота си, за да предпазят здравето си. Това означава да се проверява съставът на всяка храна, напитка, хранителна добавка и лекарство за наличие на алергени.
Мит 7 за хранителните алергии
Алергичните реакции се влошават и стават по-тежки с всяка следваща проява.
Не точно – алергичните реакции са непредсказуеми и напълно променливи. Начинът, по който тялото реагира на алерген, може да бъде различен всеки път, когато влезе в контакт с него. Няма как да разберете кога реакцията ще бъде лека, умерена или тежка – тя просто се случва. За тежестта на самата реакция имат значение други фактори – дали човекът има друго заболяване, колко бързо абсорбира алергена и и как е бил консумиран (суров или обработен).
Мит 8 за хранителните алергии
Фъстъците са същите храни като дървесните ядки.
Това определено е грешно! Фъстъците са представител на семейство Бобови и растат под земята, докато дървесните ядки (бадеми, кашу, орехи и други), са отглеждани върху дървета. Важно е също да споменем, че само около 35% от хората с алергия към фъстъци са алергични и към дървесни ядки.
Мит 9 за хранителните алергии
Хранителният алерген може да бъде „сготвен“, ако премине през високотемпературна обработка.
Микробиологичните рискове биват неутрализирани по време на температурна обработка. Структурата на витамините и минералите също се нарушава, но загряването не унищожава алергените и не намалява риска от алергична реакция. Затова и избраният кулинарен метод или температура на приготвяне няма отношение по този въпрос. По-скоро температурата на готвене е важна за правилното приготвяне на мазнини, изпичането на месо и обработката на някои зеленчуци.
Мит 10 за хранителните алергии
Ако човек с хранителна алергия вечеря в ресторант и има стомашно-чревни симптоми като гадене и повръщане след хранене, това вероятно не е свързано с хранителната алергия.
Точно обратното – алергичните симптоми могат да включват гадене и повръщане, като моментът на възникване може да се прояви от няколко минути до няколко часа след консумацията на алергена. Възможни са и кожни реакции като обрив и екзема, които са характерни при този тип алергии.
Обобщение
Ако някога ви се е случвало да имате такива неприятни симптоми като сърбеж, зачервена кожа, подуване на лигавиците и други, то определено сте имали алергична реакция от тип I. Тя се диагностицира и потвърждава чрез тест с убождане или IgE кръвен тест + тест за провокиране с храна. Другият вид хранителна алергия тип III включва освобождаване на възпалителни медиатори, причинени от свързването на IgG антитела, като при нея симптомите възникват на по-късен етап. Хранителна алергия тип III може да се потвърди с IgG кръвен тест ImuPro + тест за провокиране с храна, за да се открие кои са проблемните храни и да се изготви подходящия индивидуален хранителен режим.
Използвани ресурси
- Pawankar, R. Allergic diseases and asthma: a global public health concern and a call to action. World Allergy Organ J 7, 1–3 (2014). https://doi.org/10.1186/1939-4551-7-12
- Abrams EM, Sicherer SH. Diagnosis and management of food allergy. CMAJ. 2016;188(15):1087-1093. doi:10.1503/cmaj.160124
- Yu W, Freeland DMH, Nadeau KC. Food allergy: immune mechanisms, diagnosis and immunotherapy. Nat Rev Immunol. 2016;16(12):751-765. doi:10.1038/nri.2016.111
- De Martinis M, Sirufo MM, Suppa M, Ginaldi L. New Perspectives in Food Allergy. Int J Mol Sci. 2020;21(4):1474. Published 2020 Feb 21. doi:10.3390/ijms21041474
- Waserman S, Bégin P, Watson W. IgE-mediated food allergy. Allergy Asthma Clin Immunol. 2018;14(Suppl 2):55. Published 2018 Sep 12. doi:10.1186/s13223-018-0284-3