Хранителните алергии стават все по-разпространени и засягат милиони хора по света. Докато обичайните алергени като фъстъци, черупкови плодове и миди често доминират в разговорите, има по-малко известни алергени, които могат да представляват сериозни рискове за здравето – един от тях е лупината. Това е бобово растение, което обикновено се използва в безглутенови и вегански продукти, и придоби популярност заради своите хранителни ползи. При някои хора обаче лупината може да предизвика тежки алергични реакции.
Разбирането на алергията към лупина е от съществено значение, особено поради това, че брашното от лупина и други сходни продукти, все повече се срещат в ежедневните храни. В тази статия ще проучим какво е лупина, как да разпознаем симптомите и стратегиите за управление на това често пренебрегвано, но потенциално опасно състояние след диагностика.
Какво представлява лупинaта?
Лупината е бобово растение, което се консумира и използва по-често в Средиземноморието, особено под формата на брашно от лупина. Алергията към лупина е нововъзникваща хранителна алергия с различни нива на разпространение в различните географски региони: тя е по-разпространена в средиземноморските страни и Австралия и по-малко в Северна Америка и Северна Европа.
Въпреки своите полезни нутриенти, като протеини, фибри и основни минерали, консумацията на лупина може да предизвика алергична реакция при някои хора. Това е възможно при индивиди, които са чувствителни към лупина или продукти, съдържащи лупина. Както при други хранителни алергии, симптомите могат да варират от леки до тежки и могат да се появят скоро след консумация.
Какви са симптомите на алергия към лупина?
Алергичните реакции към лупина причиняват подобни симптоми, наблюдавани при други хранителни алергени и могат да включват копривна треска, сърбеж в устата, подуване на лицето, езика или гърлото, коремна болка, гадене, повръщане, хрема или сълзене на очите, затруднено дишане, кашлица, хрипове и сърдечно-съдови симптоми, като ниско кръвно налягане.
В научната литература се съобщава за анафилаксия в резултат на поглъщане на търговски продукти, съдържащи „скрит“ лупин, а също така е установено, че поглъщането или вдишването на лупина може да предизвика симптоми на астма. Наличието на астма, особено ако не е добре контролирана, е известен рисков фактор за тежки алергични реакции, както и при други често срещани хранителни алергени, така че пациентите с предшестваща астма трябва да осигурят добър контрол на астмата и спазване на медикаментозното лечение.
За пациенти, алергични към лупина, контактът с цветовете на лупина в градината може да причини контактна кожна реакция, затова трябва да се избягва.
Има ли връзка между алергията към фъстъци и лупина?
Алергията към лупина може да се прояви както при пациенти, алергични към фъстъци, така и при пациенти, които не са алергични към фъстъци. Тъй като лупината и фъстъците принадлежат към семейството на бобовите растения, съществува известна кръстосана реактивност.
Съобщава се, че кръстосаната реактивност, както е изследвана чрез тестове за убождане на кожата, достига до 44%; нивата на клинична реактивност са по-ниски, но варират значително между проучванията и различните популации пациенти (5-37%). Специфични алергенни протеини, за които е установено, че са структурно подобни и отговорни за кръстосана реактивност, включват b-конглутин от лупина и Ara h3 от фъстъци; лупина b-конглутин и фъстък Arah 1; и лупина PR-10 протеин и фъстъчен Arah 8.
Симптомите на алергия към лупина
Най-често симптомите на алергия към лупина включват:
- Кожни реакции: копривна треска, екзема или сърбеж.
- Стомашно-чревни проблеми: гадене, повръщане, коремна болка или диария.
- Респираторни симптоми: хрема или запушен нос, кихане или затруднено дишане.
- Анафилаксия: в тежки случаи алергията към лупина може да доведе до анафилаксия, потенциално животозастрашаваща реакция, която изисква незабавна медицинска помощ. Симптомите на анафилаксия могат да включват затруднено дишане, подуване на гърлото, ускорен сърдечен ритъм и спад на кръвното налягане.
Как се диагностицира алергия към лупина?
Както при всяка хранителна алергия, оценката и диагностицирането на алергията към лупина трябва да започне с подробна клинична история на възможна IgE-медиирана алергична реакция, която би определила дали е нужен кожен тест с убождане, извършен от алерголог.
Може също да се извърши серумен IgE тест, който да потвърди или отхвърли реакция на тялото към конкретни храни. В някои случаи в кабинет на алерголог може да се проведе орална провокация с храна, която представлява контролирано хранене с постепенно увеличаващи се количества храна, съдържаща лупина, за да се определи дали пациентът може да яде и да понася лупина. Ако се установи, че съществува алергия към лупина, лупината трябва стриктно да се избягва в диетата.
Управление на алергията
Основната форма на контрол при алергия от този тип е стриктно избягване на лупина и продукти, съдържащи я. Хората с алергии към лупина трябва внимателно да четат етикетите на храните, тъй като лупината може да присъства в различни преработени храни, като печива, тестени изделия, закуски, алтернативи на месо на растителна основа и някои продукти без глутен.
Например правилата на Европейския съюз (ЕС) за етикетиране на хранителни алергени изискват предварително опакованите храни, продавани в ЕС, да описват ясно всеки от 14-те алергена в техния регулаторен списък, който включва лупина. Необходимата информация за алергени, включително лупина, е задължителна и за неопаковани храни, като например насипни храни, продавани в ресторанти или супермаркети в ЕС.
Ако ситуацията представлява случайно излагане, антихистамини могат да се използват за овладяване на леки симптоми, но по-тежките изискват медицинска помощ.
Мястото на ImuPro в диагностичния процес
Кръвният тест ImuPro, който се използва за откриване на хранителна чувствителност и алергии, може да бъде полезен инструмент при диагностицирането на алергия към лупина. Ето как може да помогне:
Разпознаване на хранителни непоносимости
ImuPro тестовете измерват нивата на IgG антитела в отговор на конкретни храни, включително лупин. Въпреки че IgG антителата не са директен индикатор за алергия (която обикновено е свързана с IgE антитела), повишените нива на IgG могат да сигнализират за храносмилателни непоносимости или чувствителности към лупин.
Непоносимост или чувствителност? Високите нива на IgG антитела към лупин могат да показват, че организмът е чувствителен към лупин, което може да води до симптоми, свързани с непоносимост.
Откриване на възможни хранителни реакции
Ако тестът показва повишени нива на IgG антитела срещу лупин, това може да бъде сигнал за хранителна реакция или непоносимост, която не е типична алергия, но все пак може да причини неприятни симптоми.
Чрез откриване на IgG антитела, тестът може да предостави информация за потенциални реакции към лупин, които не са свързани със сериозни алергични реакции, но все пак изискват внимание.
Може да разгледате различните пакети ImuPro тестове, които са достъпни за извършване в Detox Center или може да се възползвате от варианта ImuPro у дома, като закупите Imupro кит за домашно ползване и ни го изпратите за тестване след това.
Използвани източници
M. L. Sanz, M. D. De Las Marinas, J. Fernández, and P. M. Gamboa, “Lupin allergy: A hidden killer in the home,” Clin. Exp. Allergy, vol. 40, no. 10, pp. 1461–1466, 2010.
M. Mennini, L. Dahdah, O. Mazzina, and A. Fiocchi, “Lupin and Other Potentially Cross-Reactive Allergens in Peanut Allergy,” Curr. Allergy Asthma Rep., vol. 16, no. 12, 2016.
C. B. J. Villarino, V. Jayasena, R. Coorey, S. Chakrabarti-Bell, and S. K. Johnson, “Nutritional, Health, and Technological Functionality of Lupin Flour Addition to Bread and Other Baked Products: Benefits and Challenges,” Crit. Rev. Food Sci. Nutr., vol. 56, no. 5, pp. 835–857, Apr. 2016.
W. B. Smith, D. Gillis, and F. E. Kette, “Lupin: a new hidden food allergen.,” Med. J. Aust., vol. 181, no. 4, pp. 219–220, Aug. 2004.