Диетата ни е от ключово значение за благосъстоянието на чревната микрофлора и приемът на всеки вид храна влияе по различен начин на храносмилателната система. Редица изследвания разглеждат връзката между хранителните ни навици и здравето на чревния тракт.
Днес ще разгледаме по какъв начин въздействат готвената и суровата храна върху червата и как да изберете с какво да се храните, за да поддържате доброто здраве на храносмилателната система.
Въздействие на готвената храна върху червата
Еволюцията при човека се е отразила в огромна степен и на хранителните ни навици, като от суровоядство постепенно сме преминали към готвене на храната. Тази практика може да подобри вкуса на яденето, да улесни неговата консумация и дори да унищожи вредните бактерии.
При термична обработка на храната, високите температури могат да повлияят и на хранителния ѝ състав, като разрушат важни елементи от структурата на съставките, необходими за правилната функция на храносмилателната система.
Готвенето обаче носи и редица ползи за здравето на червата – както по-горе описахме, освен че подобрява приема на храната, то отстранява редица вредни микроби и намалява риска от много стомашно-чревни проблеми.
Полезно ли е суровоядството за червата?
Въпреки развитието на готварската практика, все още има и суровоядци, които твърдят, че приемът на храна в естествения ѝ вид е най-доброто, което могат да предоставят на тялото си.
Според любителите на суровата храна, тя съхранява всичките си полезни вещества и осигурява единствено ползи за храносмилателната система. Фибрите в суровите плодове, зеленчуци, както и някои ядки, могат да изпълняват ролята на пребиотици, като стимулират развитието на полезни бактерии в червата.
В случай, че сте избрали този вид хранене за себе си, имайте предвид, че не всички храни са подходящи за редовна консумация в сурово състояние. Броколите и зелето например съдържат вещества, които се усвояват по-трудно от организма и могат да причинят стомашен дискоморт, ако се консумират в сурово състояние. Затова се препоръчва тези храни леко да се задушат, а зелето може да се консумира и ферментирало, осигурявайки още повече пробиотици.
Кое хранене е най-добро за Вашата чревна флора?
Проведени са редица проучвания по какъв начин влияят на функциите на червата готвените и суровите храни, но за никое от тях не е известно да е приключило с категорични изводи в полза на даден вид хранене.
И при храненето, както при много други аспекти от живота, ключът към баланса е в хармонията. Готвените, както и суровите храни, носят своите ползи за доброто състояние на чревната флора и въпросът “кое е най-доброто” е по-скоро индивидуален и зависи от Вашия собствен организъм и поносимост към определени храни.
ImuPro – най-точният хранителен тест в името на Вашето здраве
Както вече разбрахте, за добро храносмилане и правилна функция на червата, е важно да открием баланса между варени и сурови храни, който да донесе на организма Ви всички полезни хранителни вещества, от които той се нуждае.
За да откриете коя е най-подходящата диета за Вас, на помощ идва кръвният тест на ImuPro – най-точното изследване за хранителни алергии и непоносимост към близо 300 различни храни. Можете да разгледате всички тестови пакети ImuPro, който се провежда с помощта на метода за тестване ELISA, и да изберете подходящия за себе си според начина си на живот и личните си нужди.
Тестът на ImuPro ще ви помогне да разберете на кои храни да наблегнете и кои да избягвате с цел поддържане на добро здраве и постигане на пълноценно здраве. Да познавате тялото си и неговите нужди е първата стъпка към здравословен начин на живот – направете я с ImuPro!
Използвани източници
- Carmody RN, Bisanz JE, Bowen BP, Maurice CF, Lyalina S, Louie KB, Treen D, Chadaideh KS, Maini Rekdal V, Bess EN, Spanogiannopoulos P, Ang QY, Bauer KC, Balon TW, Pollard KS, Northen TR, Turnbaugh PJ. Cooking shapes the structure and function of the gut microbiome. Nat Microbiol. 2019 Dec;4(12):2052-2063. doi: 10.1038/s41564-019-0569-4. Epub 2019 Sep 30. PMID: 31570867; PMCID: PMC6886678.
- Gibson PR, Shepherd SJ. Evidence-based dietary management of functional gastrointestinal symptoms: The FODMAP approach. J Gastroenterol Hepatol. 2010 Feb;25(2):252-8. doi: 10.1111/j.1440-1746.2009.06149.x. PMID: 20136989.
- Toribio-Mateas, M.A.; Bester, A.; Klimenko, N. Impact of Plant-Based Meat Alternatives on the Gut Microbiota of Consumers: A Real-World Study. Foods 2021, 10, 2040. https://doi.org/10.3390/foods10092040