лучвало ли Ви се е да смятате, че имате хранителна алергия? Или да се чувствате дискомфортно след прием на определени храни и напитки? Избягвате ли да похапвате любимите си неща, защото често от тях Ви става лошо? В тази статия ще поговорим за това как да разберем дали имаме хранителна алергия, непоносимост, или и двете. И най-вече – каква е разликата между тях.
Ако не се чувствате добре след хранене, най-честото съмнение е, че може да сте алергични към даден компонент от менюто Ви. Обичайно хората получават симптоми след прием на млечни храни, на глутен, яйца, риба и други. И в такъв случай е възможно да става въпрос за конкретна хранителна алергия. Но невинаги се касае за това. Понякога става въпрос за хранителна непоносимост.
Хранителната алергия и хранителната непоносимост не са едно и също нещо. Повече по тази тема сме писали в страницата Алергия или непоносимост? Все пак тази тема има нужда от припомняне, затова днес ще разгледаме по-задълбочено приликите и разликите в тази статия.
Какво е хранителна алергия?
Ако организмът на човек е алергичен към определена храна или по-точно, към неин компонент, то при всеки неин прием дори и в минимални количества, имунната система реагира. Реакцията може да бъде съвсем лека и почти недоловима, но може да бъде и животозастрашаваща. Очаква се при всеки прием на тази храна реакция все пак да има, макар и в различна степен.
Много важно е да имаме изчерпателна информация за възможните симптоми и препоръчителната реакция от наша страна, ако имаме една или друга алергия. Важно е да знаем повече по темата, дори и ние самите да нямаме хранителна алергия, за да помогнем на някой друг с такава. Ако сме достатъчно добре информирани и подготвени, можем да използваме тези знания в случай, че станем пряк свидетел на животозастрашаваща алергична хранителна реакция у някой друг, като например задушаване.
Най-често виновниците за хранителни алергии са млякото и производните от него млечни продукти. Яйцата, рибата и мидите също са сред първенците в тази класация. Фъстъци, кашу, орехи и други ядки действително могат да бъдат животозастрашаващи, ако човек има доказана алергия. Храни, съдържащи глутен и такива, произведени от соя, също могат да причинят алергична реакция.
Как се сдобиваме с хранителна алергия?
Всъщност ние можем да бъдем предразположени към определена хранителна алергия, но никога да не я проявим. В такъв случай казваме, че сме генетично предразположени. Но можем да бъдем такива и все пак да получаваме остри и опасни прояви. Храненето и начинът на живот също са от особено значение за това дали ще или няма да развием хранителна алергия.
Как да разберем дали сме алергични към определена храна?
Действително ако човек има отключена хранителна алергия, то е съвсем очаквано да прояви реакция към нея около 30 минути до 2 часа след прием на конкретния алерген. Алерген наричаме всичко, което доказано може да предизвика алергична реакция. Алерген може да бъдат дори кайсиите, ако човек има доказана алергия към тях. Съответно кайсията е алерген за него. Но много често ще чуете, че алергените са глутен, млечни продукти, яйца и т.н. Това е така, защото по-често съвременният човек установява алергия към големи хранителни компоненти в тези храни.
Симптомите, които се очакват след прием на алерген, са подути устни, език и гърло. Копривна треска, обрив по части от тялото или по цялото тяло също. Може да се усети затруднено преглъщане и дишане. Ако някой от тези симптоми е на лице, то е задължително да се свържете с медицински екип. Навременната реакция може да бъде животоспасяваща.
Как да избегнем хранителна алергия?
Преди всичко е важно да сме наясно дали става въпрос за хранителна алергия или за хранителна непоносимост. За хранителната непоносимост ще поговорим след малко. Преди това обаче ще обсъдим как да избегнем или да минимизираме възможността да получим хранителна алергия.
Най-важното, както вече споменахме, е да знаете към какво сте алергични. Това почти винаги може да помогне да предотвратим алергична реакция. Може обаче да не знаем, че сме алергични към определена съставка и също да се сблъскаме с неприятни усещания след неин прием. Важно е да запазим спокойствие и да анализираме виталните аспекти, като например невъзпрепятствано дишане и говорене, запазване на съзнание, контрол върху крайниците и върху цялото тяло. Ако имате установени алергии и в миналото сте проявявали силни алергични реакции, е ключово да носите със себе си медикамент, който може бързо да овладее евентуална алергична реакция.
Ако Вие смятате, че имате хранителна алергия и нямате знания как да си помогнете по време на алергична реакция, то задължително трябва да се срещнете с алерголог и / или имунолог, за да обсъдите какви са опциите Ви.
Хранителните алергии засягат не само диетата на човек, но и цялостното му физическо и здравословно състояние
За съжаление алергичните реакции не включват само необходимостта от контрол върху хранителния прием. Важно е да имаме предвид, че хора с хранителни алергии често страдат и от високи нива на тревожност и безспокойство. Заради постоянните притеснения, че могат несъзнателно да приемат алерген, често хората със сериозни алергии са бдителни, трудно се доверяват и трудно се отпускат в обществото.
Ако говорим за дете със сериозни хранителни алергии, то тогава родителите му са подложени на гореспоменатите трудности, произлизащи от евентуалните опасности, които могат да се появят от алергични реакции. И за жалост често тези емоции несъзнателно се прехвърлят и върху децата. В по-тежки случаи деца със сериозни хранителни алергии биват изолирани заради това, че не могат да се хранят заедно с връстниците си. Храненето е социален акт и е важно да сме осъзнати за ограниченията и за съображенията на околните.
Какво е хранителна непоносимост?
Това, макар и доста неудобно, е все пак за предпочитане пред хранителната алергия. Ако беше въпрос на избор, разбира се. Хранителната непоносимост представлява нежелана реакция към определена съставка в храна или напитка, задействана от храносмилателната система.
Симптомите на хранителна непоносимост са неприятни, но обикновено не са опасни. Ако имате непоносимост към млечни продукти например, то можете да ги включвате в менюто си в малки количества, но увеличат ли се те, то вероятно ще започнете да регистрирате неприятните усещания от реакцията на организма.
Най-често, освен към млечните продукти, хората имат хранителни непоносимости към глутен, кофеин, ферментирали или консервирани храни. Също така към храни, в които се съдържат сулфити, фруктоза, царевичен сироп, някои видове плодове.
Тъй като хранителните непоносимости се основно съсредоточени по пътя на храносмилателната система, най-често оплакванията са свързани с подуване на корема, гадене или разстроен стомах, диария, киселини в стомаха, болки в корема. Избягването на храната, която причинява неприятните симптоми, може да бъде цялото лечение, от което се нуждаете.
Хранителна непоносимост, алергична реакция или нещо друго?
Има и реакции към някои алергени, които не влизат изцяло под шапката на хранителните непоносимости, както и под тази на алергиите. Цьолиакията е такъв пример. Това е състояние, в което имунната система се опитва да предпази тялото от глутена, съдържащ се основно в пшеницата, ръжта, ечимика, и е генетично обусловено. Това не е съвсем същото като алергия към глутена, тъй като води след себе си най-често диария, болки в корема и ставите, умора, възпаление в тялото и други. Това е по-скоро възпалителен процес и е много важно да бъде минимизиран чрез 100% безглутенова диета и следене на всяко ястие, което е част от менюто.
По време на каквито и да е възпалителни процеси в тялото там се засилва киселинността. Ако това състояние се поддържа прекалено дълго време, то тялото се интоксикира и става много по-предразположено към заразяване с вируси и бактерии.
Симптомите на хранителна непоносимост обикновено са съсредоточени около стомашно-чревната ви система. Може да забележите:
- Газове или подуване на корема
- Гадене или разстроен стомах
- Диария
- Киселини в стомаха
- Стомашни болки
Избягването на храната, която причинява симптоми, може да бъде цялото лечение, от което се нуждаете за леки непоносимости към храни. Ако трябва да лекувате симптомите си или искате да сте сигурни, че хранителната непоносимост е това, което ги причинява, свържете се с нас за провеждане на кръвен тест ImuPro.
Използвани източници
- Tuck CJ, Biesiekierski JR, Schmid-Grendelmeier P, Pohl D. Food Intolerances. Nutrients. 2019 Jul 22;11(7):1684. doi: 10.3390/nu11071684. PMID: 31336652; PMCID: PMC6682924.
- Lopez CM, Yarrarapu SNS, Mendez MD. Food Allergies. [Updated 2022 Sep 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482187/
- Gargano D, Appanna R, Santonicola A, De Bartolomeis F, Stellato C, Cianferoni A, Casolaro V, Iovino P. Food Allergy and Intolerance: A Narrative Review on Nutritional Concerns. Nutrients. 2021 May 13;13(5):1638. doi: 10.3390/nu13051638. PMID: 34068047; PMCID: PMC8152468.
- Zopf Y, Baenkler HW, Silbermann A, Hahn EG, Raithel M. The differential diagnosis of food intolerance. Dtsch Arztebl Int. 2009 May;106(21):359-69; quiz 369-70; 4 p following 370. doi: 10.3238/arztebl.2009.0359. Epub 2009 May 22. PMID: 19547751; PMCID: PMC2695393.