Повечето от нас в един или друг момент от живота си са изпитвали неприятните симптоми на сезонните алергии. През пролетта, лятото или дори късна есен, наличието на алерген може да предизвика появата на палитра от симптоми като кихане, назална конгестия, дразнене в гърлото, сърбеж в носа и очите, кашлица и още много. На всичкото отгоре, алергиите понякога не се повлияват от лекарства и може да изглежда, че каквото и да правим нищо не помага, а единственото решение е да очакваме промяната на сезона. Това обаче не е в наш контрол.
И така, какво причинява тези алергии и как можем да живеем с тях по-леко и да овладеем симптомите им разказваме в днешната тема.
Кои са най-разпространените сезонни алергии
Алергиите са трудни за преодоляване и няма универсално, нито бързо решение за тях. Изключително важно е на първо място да се идентифицират конкретните дразнители, т.е. кои са алергените, причиняващи симптоми. Едва тогава тези алергени могат да се избягват, ограничават и контролират. За съжаление много хора живеят с такива симптоми и дори не подозират, че може да имат сезонна алергия, която ги причинява.
Най-просто казано, алергията е свръхреакция на имунната система към определени вещества, които се считат за чужди за тялото. Много често алергичната реакция се случва, когато алергени като цветен прашец или прах навлизат в тялото и имунната система ги класифицира като потенциално опасни вещества. Тогава тя се насочва към това да ги отстрани от тялото, задействайки IgA специфични за алергията антитела, наречени имуноглобулини. Тези имуноглобулини стигат до мастоцитите, които освобождават хистамин. Ето защо най-често срещаното лечение на алергии са така наречените „антихистамини.“
В резултат на алергичната реакция следват добре познатите симптоми като сърбеж, възпаление на кожата и очите и в много случаи – проблеми с дишането и респираторните функции.
Алергичният ринит (сенна хрема) е алергична реакция към малките частици във въздуха, които наричаме алергени. Когато вдишвате алергени през носа или устата си, тялото реагира чрез освобождаване на естествени хистамини.
Най-често срещаните външни алергени, които причиняват сенна хрема, включват прахови акари, мухъл, пърхот и козина от домашни любимци и цветен прашец от дървета и растения.
Кои фактори допринасят за развитие на сезонни алергии
Алергиите могат да се развият във всеки момент от живота на човек. Един фактор, който увеличава шансовете значително, е фамилната предразположеност. Ако единият родител е алергичен, има 30-50% шанс за потомството да развие алергии. Този процент стига до 60-80%, ако и двамата родители са алергични. В много случаи алергиите се появяват за първи път в началото на живота, в ранна детска възраст или в ранните юношески години.
Когато имате персистиращи симптоми на алергия, това е знак, че тялото ви е в състояние на хронично възпаление. В това положение, имунната система реагира прекомерно на наличието на алергени. Интересното е, че черният дроб играе жизненоважна роля в модулирането на имунния отговор. Ако черният дроб не работи с пълен капацитет, както при неалкохолна мастна чернодробна болест например, това може да наруши нормалната имунна функция и да причини възпалителни реакции, които влошават симптоматиката на сезонните алергии.
Хистаминът е жизненоважна молекула, която присъства във всички храни от ежедневната диета и е медиатор на много биологични процеси като възпаление, секреция на стомашна киселина, невромодулация и регулиране на имунната функция. При нормални условия погълнатият хистамин се разгражда от ензима диаминооксидаза (DAO) в тънките черва.
Ако обаче ензимът DAO е в намалени количества, погълнатият хистамин не може да се разгради и преминава през чревната лигавица в кръвообращението, причинявайки появата на редица неразположения и неприятни симптоми. Това е още един фактор, който може да допринесе за развитието на алергии.
Докато времето и количеството на отделяне на полени през текущия сезон могат да варират, времето също може да повлияе на степента на вашата експозиция на алергени. Полените от дървета, трева и цветя се разнасят по-лесно през сухи, топли дни и хладни нощи, каквито изобилстват през есенния сезон например. На свой ред, мухълът расте ускорено при чести дъждове и висока влажност, като това също се отнася за есента и зимата. За съжаление, няма начин да се избегнат този вид алергени, защото те съществуват навсякъде, където растат растенията. Малко по-късно ще коментираме как стои въпросът с ограничаване експозицията на такива алергени и предпазване от алергични симптоми.
Едно растение амброзия може да освободи един милион поленови зърна само за един ден. Молекулите на прашеца от амброзия, треви и дървета са толкова малки, че вятърът може да ги отнесе на километри от източника.
Възможно е да човек да има алергия към храна или някоя нейна съставка. При IgE хранителна алергия (тип I) са характерни симптоми като сърбеж, зачервена кожа, анафилаксия, подуване на лигавиците. Алергичната реакция е незабавна, за разлика от отложената при IgG хранителна алергия (тип III), която се проявява със запек, болест на Крон, диария, екзема, метеоризъм, синдром на раздразненото дебело черво (IBS), мигрена и други. За този вид хранителна алергия може да се направи кръвен тест ImuPro, докато за алергия тип I се правят тест с убождане или IgE кръвен тест + тест за провокиране с храна. Тестовете чрез убождане също се прилагат за установяване на алергии към полени, инсекти и други. Още методи за диагностика са епикутанно тестуване (Patch test), интрадермалното тестуване и други.
Черният дроб с ключова роля в защитата на организма от алергени
Знаете ли, че черният дроб играе съществена роля за намаляване на ефекта, който потенциалните алергени може да окажат върху тялото? Човешкият черен дроб пречиства и филтрира около два литра кръв в минута, извличайки повечето вируси, бактерии, токсини от околната среда, преди да рециркулира кръв с нормален състав в останалата част от тялото. Сезонните алергии се появяват в резултат на различни фактори, в това число и претоварено токсично състояние в черния дроб.
С какво той допринася за здравето? Черният дроб има множество функции в тялото и е отговорен за обработката на всичко, с което влизаме в контакт. Ако количеството вещество, което влезе в кръвния поток, е твърде голямо, за да може черният дроб да го преработи, имунната система се свръхстимулира и го разпознава като алерген. След това черният дроб произвежда и съхранява специфични за алергията антитела, наречени “имуноглобулини”. Тези антитела предизвикват реакция и освобождаване на хистамин, поради което и организмът реагира с проявление на редица симптоми.
Какво е лечението при сезонни алергии
Има лекари, наречени алерголози, които са специализирани в овладяването на алергичните реакции и лечението на алергии. Тези лекари могат компетентно да оценят състоянието и да предложат най-добрия индивидуален курс на лечение. Алерголозите могат да прилагат противоалергични инжекции, както и други видове имунотерапии.
Най-ефективният начин за предотвратяване на алергии е да разберете причините за алергията и кога е вероятно тя да се появи.
Когато мерките за избягване на алергените не помагат или не са достатъчни, лекарствата са следващата стъпка. Антихистамините и деконгестантите са най-често използваните лекарства за алергичен ринит. По-новите лекарства, като кромолин, инхибират освобождаването на хистамини, които причиняват алергичните реакции при сезонни алергии.
Назални спрейове и капки за очи могат да помогнат за управлението на симптомите, докато други лекарства са насочени директно към овладяване на хистаминовата реакция. Често срещан клас лекарства, използвани за лечение на алергични реакции, са H1 антагонисти. Те включват често срещани лекарства, които се продават без рецепта като Зиртек и Кларитин.
В много случаи тези видове лекарства не съдействат ефективно за овладяване на симптомите. Има и други мерки, които могат да се приложат за овладяване на сезонните алергии и съпътстващите ги симптоми като:
- Вземане на душ и пране на дрехите след експозиция, редовно пране на спално бельо, дълбоко почистване на килими
- Почистване на въздуха у дома с пречиствател на въздух с HEPA и въглероден филтър
- Следване на противовъзпалителна диета
- Справяне със системното възпаление с помощта на Витамин С, витамин D, корен от глухарче, куркума, кверцетин
- Имунотерапия може да се препоръча за хора, които не реагират добре на лечение с лекарства, изпитват странични ефекти от лекарства или ежедневието им е такова, че излагането на алергени е неизбежно
- Прием на хранителни добавки за подпомагане синтеза на хистамин разграждащи ензими като Анти Хистамин или за осигуряване на липсващия ензим диаминоксидаза чрез DAOfood ®Plus / ДАОфууд®ПЛЮС.
Използвани източници
- Almaas R, Haflidadottir S, Kaldestad RH, Matthews IL. Asthma, Eczema, and Food Allergy in Children Following Liver Transplantation. J Pediatr. 2019 Jan;204:263-269. doi: 10.1016/j.jpeds.2018.08.050. Epub 2018 Sep 27. PMID: 30270158.
- Akhouri S, House SA. Allergic Rhinitis. [Updated 2021 Mar 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186
- Comas-Basté O, Sánchez-Pérez S, Veciana-Nogués MT, Latorre-Moratalla M, Vidal-Carou MDC. Histamine Intolerance: The Current State of the Art. Biomolecules. 2020;10(8):1181. Published 2020 Aug 14. doi:10.3390/biom10081181
- Schnedl WJ, Schenk M, Lackner S, Enko D, Mangge H, Forster F. Diamine oxidase supplementation improves symptoms in patients with histamine intolerance. Food Sci Biotechnol. 2019;28(6):1779-1784. Published 2019 May 24. doi:10.1007/s10068-019-00627-3