Простатата, която е съществена част от мъжката репродуктивна система, е мускулеста жлеза, която заобикаля пикочния мехур и уретрата. Тази жлеза е с размерите на орех и като част от половата система, претърпява леки изменения с годините. По време на пубертета тя удвоява размера си, а след 25 годишна възраст продължава да расте с много бавни темпове. В някои случаи тя хипертрофира, като с уголемяването си, може да притиска пикочния канал и да причини затруднения в нормалното уриниране. С напредването на възрастта е изключително важно да се полагат грижи за здрава простата, като у нас има проблем и с грижата, и с превенцията. По неофициални данни в България ракът на простатата се открива по-късно и достъпът до навременно и високотехнологично решение е затруднен.
Всичко това означава, че е важно на първо място сами да се погрижите за здравето си и да направите каквото можете, за да го опазите. Затова ние ви поднасяме този материал, в който обръщаме внимание на мъжката половина и проблемите, които могат да срещнат с простатата и репродуктивната функция.
Ролята на простатата за здравето
Простатата е най-голямата помощна жлеза в мъжката репродуктивна система.
Простатата отделя протеолитични ензими в спермата, които действат за разграждане на факторите на съсирване в еякулата. Това позволява на спермата да остане в течно състояние, като се движи през женския репродуктивен тракт за потенциално оплождане.
Важна тема – Доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ)
Доброкачествената хиперплазия на простатата е увеличаването на размера на простатата, без наличие на злокачествено заболяване. Среща се много по-често с напредване на възрастта, въпреки че първоначалните хистологични данни за хиперплазия могат да бъдат налични от много по-ранна възраст (около 40 години).
Уголемената простата може да притисне уретрата, което води до задържане на урина, повишена честота на уриниране, неотложност за уриниране през нощта (никтурия) и симптоми, които се отнасят до нарушено уриниране (трудност при започване на уриниране, слаба струя, прекъсваща струя на урината). ДПХ обикновено се причинява от хиперплазия на жлезите от преходната зона на простатата.
Простатен специфичен антиген
Простатният специфичен антиген (PSA) е ензим (серинова протеаза), секретиран от епитела на простатата, който подпомага втечняването на еякулата чрез лизиране на протеини на семенните везикули. Основната клинична употреба на PSA е като туморен маркер, специфичен за диагностициране на карцином на простатата.
Повишените нива на серумния PSA могат да предполагат наличието на рак на простатата. Въпреки това други състояния, които могат да „раздразнят“ простатата (като възпаление, продължителен запек, продължителен полов акт или катетеризация) също могат да повишат нивата на PSA в серума.
Полезни храни и напитки за здрава простата
Зелен чай
Изглежда, че има много предимства, осигурявани от съставките на зеления чай, който е добре познат с антиоксидантните си свойства. Простатата е още една част от тялото, за която е установено, че зеленият чай има благотворно действие.
Домати
Ползите от доматите по отношение на здравето на простатата са известни от години, като различни проучвания по света потвърждават тяхната ефективност при контролиране на бързия растеж на простатата през по-късните години на мъжа. Тяхната полезност се дължи на ликопена, пигмент който се съдържа в доматите и ги прави червени на цвят.
Броколи
Кръстоцветните зеленчуци имат мощни органосерни съединения, наречени глюкозинолати, които са изключително полезни за тялото. Когато глюкозинолатите попаднат в организма, те произвеждат изотиоцианати, един от които е сулфорафан, изобилстващ в броколите и кълнове от броколи.
Сулфорафанът се радва на широк научен интерес поради установените му терапевтични действия – антидиабетно, антиоксидантно, противовъзпалително, хепатопротективно и кардиопротективно действие. Неговите доказани антиоксидантни и противовъзпалителни свойства поддържат нормалната функция на органите и жлезите, включително поддържат добре функциониращата простатна жлеза. В допълнение, сулфорафанът може да намали риска от рак на простатата (PCa).
Горски плодове
Плодовете като ягоди, къпини и малини са с високо съдържание на витамин С и антиоксиданти. Антиоксидантите играят важна роля в организма, тъй като предотвратяват увреждането от свободните радикали – молекули, които атакуват здрави клетки и могат да повишат риска от рак. Витамин С може също да помогне за облекчаване на симптомите на доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), като насърчава уринирането и намалява отока. Той е и един от най-силните антиоксиданти, с които разполагаме, заедно с глутатионът.
Ядки
Според няколко проучвания от последните години, консумацията на тиквени семена, бадеми, кашу, лешници, шам фъстък и орехи може да намали риска от смърт при мъже, страдащи от рак на простатата. Един от полезните им компоненти, който помага за защита от увреждане, е селенът. Той се съдържа най-вече в бразилските ядки – една такава на ден е достатъчна да ви осигури нужната дневна доза.
Растителни протеинови храни
Растителни протеини като боб, ленено семе (и някои видове ядки) съдържат кверцетин и лигнани, които потискат растежа на много видове ракови клетки, включително рак на простатата.
Кверцетинът проявява своите противоракови ефекти чрез модулиране на ROS, Akt и NF-κB пътища, както е установено в проучването “Emerging impact of quercetin in the treatment of prostate cancer”, публикувано в Biomedicine & Pharmacotherapy през юни 2021 г.
Лигнаните повишават антиоксидантните, противовъзпалителните и канцерогенно-деактивиращи ензими при клетъчни изследвания. Те също така намаляват растежа и увеличават самоунищожаването на раковите клетки.
Лабораторните изследвания са открили много начини, по които варивата и техните здравословни съединения могат да осигурят противоракова активност. Например, устойчивите нишестета и някои видове диетични фибри подпомагат растежа на жизненоважните бактерии в дебелото черво при проучвания върху животни и хора. Фенолните киселини повишават антиоксидантната и противовъзпалителната защита на клетките срещу оксидативни увреждания.
Хранителни добавки в подкрепа на здрава простата
Акти Кверцетин / Acti Quercetin е оптимален източник на растителния флавоноид кверцетин, който по-рано откроихме като потискащ растежа на ракови клетки.
Акти Пау Д’Арко / Acti Pau D’Arco е друг продукт, който е природен антибиотик и съдържа разнообразие от активни вещества, получени от кората на Pau D’Arco. В лабораторни изследвания е установено, че съединенията, открити в мравченото дърво могат да противодействат на раковите клетки.
Акти Сао Палмето / Acti Saw Palmetto осигурява благотворни мастни киселини и фитонутриенти за контрол на високите стойности на ДХТ (дихидротестостерон). Повишени нива на ДХТ се срещат при синдром на хиперплазия на простатата и някои други състояния.
Вредни храни за простатата
Червено месо
Известен брой проучвания свързват както червеното месо, така и много добре изпеченото месо с повишен риск от рак на простатата. Намаляването на приема на месо и консумацията на повече плодове и зеленчуци изглежда забавят уголемяването на жлезата с времето.
Мляко (калций)
Има малък брой доказателства, които сочат, че прекомерният прием на калций увеличава риска от рак на простатата. Тук наистина говорим за прекомерна консумация в рамките на 2000 мг., което е еквивалент на литър и половина мляко. Калцият остава жизненоважно хранително вещество за здравето на тялото.
Въпреки това, калцият е изключително важен за здравето на ставите и костите и една чаша мляко дневно е напълно приемлив вариант. Освен от мляко, калций може да си набавите от зеленолистни зеленчуци, водорасли и други.
Сирене (наситени мазнини)
Има проучвания, които свързват диетите с високо съдържание на наситени мазнини с агресивния рак на простатата. Също има данни, че рискът при мъжете е значително по-нисък, ако диетата им включва повече полиненаситени мазнини (съдържащи се в рибата и ядките).
Използвани източници
- Miyata Y, Shida Y, Hakariya T, Sakai H. Anti-Cancer Effects of Green Tea Polyphenols Against Prostate Cancer. Molecules. 2019;24(1):193. Published 2019 Jan 7. doi:10.3390/molecules24010193
- Guo Y, Zhi F, Chen P, Zhao K, Xiang H, Mao Q, Wang X, Zhang X. Green tea and the risk of prostate cancer: A systematic review and meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2017 Mar;96(13):e6426. doi: 10.1097/MD.0000000000006426. PMID: 28353571; PMCID: PMC5380255.
- Liu B, Mao Q, Cao M, Xie L. Cruciferous vegetables intake and risk of prostate cancer: a meta-analysis. Int J Urol 2012;19:134–41.
- Effect of Sulforaphane in Men with Biochemical Recurrence after Radical Prostatectomy Bernard G. Cipolla, Eric Mandron, Jean Marc Lefort, Yves Coadou, Emmanuel Della Negra, Luc Corbel, Ronan Le Scodan, Abdel Rahmene Azzouzi and Nicolas Mottet Cancer Prev Res August 1 2015 (8) (8) 712-719; DOI: 10.1158/1940-6207.CAPR-14-0459
- Boudewijns EA, Nieuwenhuis L, Geybels MS, van den Brandt PA. Total nut, tree nut, peanut, and peanut butter intake and the risk of prostate cancer in the Netherlands Cohort Study. Prostate Cancer Prostatic Dis. 2019 Sep;22(3):467-474. doi: 10.1038/s41391-019-0131-8. Epub 2019 Jan 28. PMID: 30692586.
- Li J, Mao QQ. Legume intake and risk of prostate cancer: a meta-analysis of prospective cohort studies. Oncotarget. 2017;8(27):44776-44784. doi:10.18632/oncotarget.16794
- Ward AB, Mir H, Kapur N, Gales DN, Carriere PP, Singh S. Quercetin inhibits prostate cancer by attenuating cell survival and inhibiting anti-apoptotic pathways. World J Surg Oncol. 2018;16(1):108. Published 2018 Jun 14. doi:10.1186/s12957-018-1400-z