Леко притискане ниско долу в ляво или в дясно, тъпа постоянна болка или остра и пронизваща – всичко това е характерно състояние при възпалени бъбреци. Подобно заболяване изисква сериозно внимание, тъй като трудно се диагностицират различните видове възпаления на бъбреци, както и последващото лечение може да продължи доста дълго.
Това обаче не трябва да ви отчайва, защото има начини да прочистите сами вашите бъбреци и да им помогнете да функционират по-добре, вместо да разчитате само на традиционните лекарствени средства.
Описание: какво представляват бъбреците и защо се възпаляват
Едни от най-важните човешки органи, които служат за филтриране и прочистване на кръвта и отпадните вещества – това са здравите човешки бъбреци. Техните свойства са:
- Филтрация – извеждат излишните вещества посредством урината;
- Резорбция на ценни за тялото вещества – глюкоза, соли, вода;
- Секреция на ненужни съединения, които трябва да се изхвърлят – креатинин, урея, амоняк.
Голям процент от заболелите са жени, тъй като те сами си създават някои предпоставки за възпалени бъбреци – къси поли, чорапогащници, неподходящи обувки, престой на течение и носене на къси якета.
Затова е необходимо да пазите тялото си от силна хипотермия, която може да ви причини жестоко изстиване и проблеми с бъбреците.
Повечето диагностицирани случаи на проблеми с бъбреци принадлежат на дамите, като често те са съпроводени с цистит, уретрит или друго болезнено възпалително състояние. Те са в пряка зависимост от близостта между по-късата уретра и близостта и с влагалището.
В такива случаи, дискомфорта и болките от комбинираната патогенеза се увеличават многократно, защото пикочо-половата система работи тясно с половата и мощното възпаление на вашите бъбреци може да е предизвикано от гореизброените предпоставки.
Пътят на инфекцията минава през уретрата и пикочния мехур, като бактериите може да достигнат до бъбрека и чрез кръвоносните съдове. Възможно е и в урината да се появи кръв, която трябва да ви накара да се изстреляте към болницата, ако вече не сте го направили.
Практиката показва, че периодът на възстановяване след бременност също е много благоприятно време за възпаление на бъбреци. Затова майките трябва да подхождат особено внимателно както преди, така и след раждането към тях, като не забравят да пият достатъчно течности, да не вдигат тежки предмети и да не се претоварват физически.
Рискови фактори за възпалени бъбреци
Спомняте ли си как майка ви или баба ви много често са ви повтаряли да си пазите кръста? Въобще не е случайно, както заради вашите бъбреци, така и заради яйчниците.
Основните фактори, които повишават риска от развитие на инфекция в здрави бъбреци, са:
- Запушване на пикочните пътища вследствие на бъбречни камъни, аномалии в структурата им или увеличен размер на простатата при мъжете;
- Отслабена имунна система;
- Увреждане на нерви около пикочния мехур;
- Продължително носене на катетър;
- Наличие на ВУР – везикоуретрален рефлукс – при това състояние, част от урината се връща към мехура и бъбреците.
Някои предразполагащи фактори за бъбречни проблеми могат да се окажат наличието на захарен диабет, подагра и прием на кортикостероиди.
Симптоми за възпалени бъбреци
Сред всички познати бъбречни възпаления, пиелонефритът се среща най-често – в 80% от случаите. Обикновено той се предизвиква от грам-отрицателни бактерии, каквито са Escherichia coli, Proteus, Enterococus, Enterobacter и други.
В зависимост от силата на симптомите, периодичността и други особености, той се дели на остър и хроничен пиелонефрит.
Рязко покачване на температурата, острите прорязващи болки от едната или другата страна на кръста, по-голямо количество урина и парене при уриниране са характерни за острия пиелонефрит и възпаление на бъбреците.
При хроничния, болките са по-тъпи, появява се обща отпадналост, умора, обложен език и други белези, които се обострят и отслабват на периоди.
Друго, по което не може да сбъркате възпалените бъбреци, е болката при почукване в лумбалната област, от ляво или от дясно на кръста.
В обобщен вид, най-честите белези, по които може да различите пиелонефрит, са следните:
- Покачване на телесната температура;
- Болки в кръста, гърба или слабините;
- Позиви за често и болезнено уриниране;
- Парене или болка при уриниране;
- Наличие на гной или кръв в урината.
Ако не реагирате своевременно и не се обърнете към нефролог за изследвания и адекватно лечение при болезнени бъбреци, пиелонефритът може да доведе до сериозни усложнения като отравяне на кръвта или бъбречна недостатъчност.
Диагноза и лечение: как да си помогнем при болни бъбреци
Диагностицирането се извършва чрез физикален преглед, микробиологично изследване на урина и други образни изследвания. Възможно е да се използва ехографско оборудване, за да се проследи местоположението на песъчинки или камъни – абдоминална ехография.
Обикновено се изписват антибиотични медикаменти за лечение на бъбреци. Изборът им зависи от общото здравословно състояние на пациента, наличието на алергии, хронични заболявания и други. В по-тежки случаи и при бъбречни кризи се налага прием в болнично заведение до подобряване на състоянието и преминаване към лечение с перорални медикаменти.
Подходящи по време на лечение на бъбреци са чай от мечо грозде, черна боровинка, бял равнец, глухарче, полски хвощ или комбинация от тях в лекарствени продукти. Често ще ги намерите в аптеката без предписание, като те са много добро допълнение към конвенционалното антибиотично лечение.
При комбинация между лекарства и билкови средства може да се справите по-леко в борбата с възпалените бъбреци.
От режима на хранене ще се наложи да премахнете млечните продукти, риба и месо, които да не затормозяват допълнително храносмилателната и отделителната система, докато трае лечението.
Препоръчва се и по лек режим на работа при възстановяване от проблеми с бъбреци, а най-важното е навременно диагностициране и правилно лечение на появилия се проблем.