В качеството си на страхотна алтернатива на животинското мляко, различните ядкови млека са достатъчно богати на полезни вещества и съвсем спокойно могат да се приготвят с няколко кухненски приспособления.
Характерно за някои ядки е, че изискват по-специално отношение – да бъдат накиснати предварително, за да се използват. При направата на ядкови млека ще забележите, че те могат да бъдат също толкова вкусни, колкото и другото мляко. Разликата обаче е в състава и основно холестерола или казеина, които присъстват в кравето мляко.
Като цяло всички растителни млека имат отлични качества да бъдат част от вегетариански, веган или безглутенов режим на хранене. Но сега ще се фокусираме само върху няколко вида ядкови млека, които са се доказали като полезни и качествени напитки.
Основното, което трябва да запомните е, че винаги се използват сурови ядки за направата на ядкови млека. Те трябва да се накиснат предварително и не подлежат на термична обработка, която би унищожила голяма част от полезните им съставки.
Защо се накисват ядките?
Също както някои бобови култури, ядките задържат инхибитори, които най-общо казано са полезни за самите ядки, но не и за вашия организъм. Това е така, защото инхибиторите пречат на нашите ензими, свързвайки се с тях или по-лошо – причинявайки тяхната деформация. Освен това, фитиновата киселина, която се съдържа в ядките, семената, бобовите и зърнените храни също има способността да навреди. Това става когато попадне в организма и се свърже с магнезия, калция, желязото и не им позволи да бъдат усвоени.
И така, накратко ето как се киснат различните култури:
- Ядки и семена: леща, елда, лимец, спелта, бадеми, лешници и фъстъци – 8-12 часа
- Зърнени храни: овес, бял ориз, нахут, боб – 12-24 часа
- Кафяв ориз, просо, сусам, киноа, тиквено семе – 6-8 часа
- Кашу и слънчоглед – 2-3 часа
- Чиа семена – ½ час
- Орехи и пекан – 4-6 часа
- Конопени семена, кедрови ядки, макадамия, бразилски орех, шам фъстък не се киснат.
Ядките и семената се покриват около 4-5 см с хладка вода и се посоляват. След минаване на времето за накисване се изплакват и са готови за употреба – да ги блендирате, покълнете или добавите към ястия.
Ядкови млека: Бадемово мляко
След като ядките са били накиснати и вече са готови за използване, вземате 1 ч.ч. сурови бадеми, 2 ч.ч. вода, 1 ч.л. мед и половин лъжичка канела.
Заедно с водата, добавяте бадемите в блендер и ги пасирате до еднородна смес. Прецеждате през торбичка с дупчици или мрежест плик, а с цедка ще ви е най-удобно. Подслаждате си с мед или стевия и чудесното ви мляко е готово за консумация. В една чашка се съдържат само 40 калории, но витамини от важните видове – В, С, Е, D, както и калций и магнезий, фосфор и селен.
Ядкови млека: Лешниково мляко
Забележимо харесван от вегетарианците, този вид мляко е богато на органични киселини и 20% растителни протеини. Това го нарежда до други бобови и зърнени храни по протеиново съдържание. Освен това, лешниците съдържат и цинк, желязо, калий и калций. Не забравяйте да накиснете предварително лешниците.
За да си приготвите млякото ви трябват 3 чаши пречистена вода, 1 чаша лешници и няколко фурми, ако харесвате. На максимална мощност в блендер се пасира всичко до гладка смес, прецеждате и е готово.
Ядкови млека: Конопено мляко
Конопените семена се класифицират като суперхрана и са супер полезни – калций, желязо, магнезий, лецитин и витамини са в състава му. Осигурете си небелени конопени семена – 1 чаша, 2-3 чаши филтрирана вода, ½ есенция ванилия и малко хималайска сол. Може да се подслади по желание с мед, агаве или фурми.
Тези семена не се киснат, така че директно ги измивате и изцеждате, след което ги слагате заедно с чаша и половина вода в блендера. Разбивате малко и добавяте останалата вода, отново блендирате за минута и ако имате подсладител го добавяте накрая. Отново прецеждате с инструмент по избор и млякото е готово за консумация. Може да се съхранява в хладилник в рамките на 3 дни.
Ядкови млека: Соево мляко
Това веган мляко има своите предимства, но трябва да се знае, че съдържа фитоестрогени и това трябва да се има предвид от жени с хормонален дисбаланс. Соевите храни могат да нарушат храносмилателните процеси поради високото съдържание на трипсинови инхибитори, а свободната глутаминова киселина (мононатриев глутамат) е невротоксин, който се получава при преработка на соята.
Тези и други факти може да проучите допълнително преди да решите да си приготвяте това ядково мляко. Продуктите за него са:
- 1 ч.ч. био соя
- 4 ч.ч. пречистена вода
- Кленов сироп, мед, агаве по избор
- Хималайска сол на вкус
- Ванилия или канела на вкус
И соята се накисва предварително за около 12 часа с достатъчно вода в голям съд. След като мине времето прецеждате и измивате, добавяте я в блендер с водата, като те трябва да са в съотношение 1:4. Сместа, която получите, трябва да ври на котлон около 40 минути и ще се образува пяна върху нея, която е добре да махате. Препоръчително е и да се бърка, за да не загори или изкипи. След 40-те минути ще имате готово мляко, което само трябва да прецедите и може да съхранявате до 4 дни в хладилник.
Ако сме предизвикали любопитството ви към ядковите млека, може би ще ви е любопитно да видите всички растителни млечни продукти в Lifestore.bg.